F1, 2021 Otomobil Tasarımını Tanıttı: Fütüristik ve Şık Fakat Daha Yavaş

Sonunda Formula 1, sadece 2021 için yeni bir düzenleme setini kabul etmedi, aynı zamanda Dünya Motor Sporları Konseyi'nden oy birliği ile destek aldı.
Aylarca süren tartışma ve anlaşmazlıkların ardından, F1 patronları sporun teknik, sportif ve finansal yönlerini kapsayacak yeni düzenlemeleri sundu.

2021 F1 araba fütüristik ama yavaş olacak

'Fütüristik' olarak tanıtılan yeni Formula 1 aracı, beklenen hız değerlerini karşılayamadı. Gövde üzerinde gereksiz hacim ve ağırlık yapan detaylar aracın hızlanmasına engel oldu.Bu sebepten, FIA'nın tek kişilik konsey başkanı Nikolas Tombazis'e göre daha yavaş arabalar yarışların bitmesi anlamına geliyor.
“Arabaların tur başına yaklaşık 3 - 3,5 saniye daha yavaş olmasını bekliyoruz.Fakat gösterinin anahtar parametresi olduğunu düşünmüyoruz. Yarışabilirliğin ana hedef olduğunu düşünüyoruz. Tam bir performans seviyesine odaklanmadık. Şu andaki araçlarla karşılaştırıldığında, iş gücünün tam olarak nereye varacağını tahmin edemiyoruz, geliştirme yapıldıktan sonra biraz daha az olacak. Ancak CFD'de geliştirilen ve rüzgar tünelinde geliştirilen araba bile saygın bir performansa sahip oluyor. Rüzgar tünelinde normal bir takıma kıyasla nispeten az sayıda aerodinamik ve gelişmişlik var.”
 
Bununla birlikte, F1 spor patronu Ross Brawn, Autosport’a F1’in 2017’de geçen hıza öncelik verildiğinde hata yaptığını söyleyerek bu şekilde devam edeceğinden emin konuştu.
“2016'dan 2017'ye 2017'ye kadar olan bu otomobiller düşük güçte büyük bir artış gösterdi ve anlamadığım nedenlerden dolayı yapıldığı için bu deneyimi tekrar düşünmeye değer. Güçsüzlükte ki büyük artış, 'arabaları daha hızlı hale getirelim, F1'i daha iyi hale getirelim' idi. Ama aslında yaptığımız şey daha da kötüleşti çünkü arabalar birbirleriyle yarışamaz. Arabalar şimdi çok hızlı ancak yarışmaya uygun değiller. Gerçek şu ki, bu yeni otomobillerin performansı 2016'da nerede olduğumuzla ilgili ve kimsenin arabaların yavaş olduğundan şikayet ettiğini sanmıyorum.”
dedi.

1 Yorumlar

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski