Joburg Şehri Fidye İçin Hack'lendi

Kendilerine "Shadow Kill Hacker" adını veren bir grup, Joburg şehrine ve çevrimiçi hizmetlerine sızdı. Birkaç SA bankası da ihlal edilmiş olabilir.
Joburg Belediyesinin ana sayfasına bağlı tüm e-hizmetler ve web siteleri, bilgisayar korsanlarının belediyenin iç sistemlerine girmeyi başarmasından sonra çevrimdışı hale getirildi. Siber suçlular, milyonlarca vatandaşa ait kişisel ve finansal verileri çevrimiçi olarak paylaşmakla tehdit ediyorlar .

Joburg Şehri'ni kim hackledi?

Ciddi veri ihlali Perşembe akşamı bildirildi. Kendilerini Shadow Kill Hacker'ları olarak tanımlayan grup, Johannesburg'da “her şeyin kontrolünü elinde bulunduğunu” iddia ederek Twitter sayfasında bir not bıraktı.
“Tüm sunucularınız ve verileriniz saldırıya uğradı. Şehrinde düzinelerce arka kapı var. Şehrinizdeki her şeyin kontrolüne sahibiz. Ayrıca tüm şifreleri ve finans ve kişisel nüfus bilgileri gibi hassas verileri de tehlikeye attık. ”

Bitcoin - rand döviz kuru - dört bitcoin değeri ne kadar?

Grup, taleplerini Joburg şehrine açıkça belirtti: Dört firarlık fidye istiyorlar . 28 Ekim Pazartesi günü saat 17: 00'ye kadar ödeme alamazlarsa, iddia ettikleri şekilde çaldıkları hassas bilgileri internete yüklerler - büyük olasılıkla "deep web" e.

Talep ettikleri toplam fidye kabaca R437 500 yani yaklaşık 30.000 Dolar'a eşittir. Shadow Kill Hacker'lar ayrıca Güney Afrika'nın büyük bankaları tarafından tutulan ayrıntılara da erişebildiklerini iddia ediyor - Gauteng'deki sakinlerin güvenliğini tehlikeye atıyor. Standard Bank Perşembe günü birkaç teknik aksaklık bildirmiştir ve konunun Joburg Şehri'nin karşılaştığı ihbarla bağlantılı olabileceğine inanılmaktadır.

Joburg şehri ne zaman tekrar çevrimiçi olacak?

Yetkililer krize cevap verdiler çünkü uzmanlar işleri kontrol altına almak için ateşli bir şekilde çalışıyorlar. Johannesburg’un resmi temsilcileri çevrimiçi yayınlanan bir bildiri, çeşitli müşteri hizmetlerinin Cuma günleri boyunca faaliyet dışı kalacağını doğruladı.


“Olay, herhangi bir olası etkiyi azaltmak için derhal harekete geçen Joburg Şehri güvenlik uzmanları tarafından araştırılıyor. Bilgisayar korsanlığının bir sonucu olarak, müşterinin karşı karşıya olduğu bazı sistemler - kentin web sitesi ve e-fatura hizmetleri - ihtiyati tedbir olarak kapatıldı ” 
“24 saat sürmesi gereken soruşturma, müşterilerin kentin müşteri hizmetleri çağrı merkezleri aracılığıyla herhangi bir finansal satış kurumuyla işlem yapamayacağı veya sorgulama yapamayacağı anlamına geliyor. Tüm acil durumlar 112'ye yönlendirilmelidir. Şehir her dört saatte bir sakinlerini güncelleyecek ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. ”
-Joburg Şehri

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski