Havayı Temizleyen Araba: Toyota LQ

Toyota, 2020 Tokyo Olimpiyatlarının sponsoru ve Japon otomotiv devi olarak, LQ konsept otomobilini etkinlik boyunca teknoloji vitrininde kullanacak.
Tüm otomobil şirketleri gibi Toyota da araç dizisini elektrikli hale getirme ve öngörülen teknoloji yolculuğunu gösterme baskısı altına girdi. Bu konsept otomobil Olimpiyatlar sırasında faaliyete geçecek ve yakınlardaki 2019 Tokyo otomobili fuarı ile Toyota, LQ'sunun gelişmiş bir versiyonunu ortaya koyacak.

Köpek balığına benzeyen tasarımı ve futüristik bakla detayları aracın tasarımının teknoloji devrine ayak uydurmasını sağlamış. Aerodinamik sürtünmeyi azaltmak için arka tekerlekleri kaplanmıştır. LQ güçlü bir özerk sürüş kabiliyetine ve çevresinde ki havayı temizleme özelliklerine de sahip olacak. Toyota'nın özel kimyasal kaplaması ve Aisin ile birlikte geliştirilen katalizatör sistemi içeren bir fan sistemi üzerinden kanalize ederek havayı ayrıştırır. İddiaya göre, bir saatlik bir sürüş 1000 litre havada bulunan ozonun% 60'ını temizleyecektir.
Dizaynı hiçbir ızgaraya sahip olmayan sağlam bir burun konisine sahiptir. Bunun nedeni, LQ'nun soğutma havası akışı gerektiren geleneksel bir benzin motoruna sahip olmamasıdır. Sağlam ön bölüm, özerk sürüş hedeflerine yardımcı olmak için bir araya gelen çok karmaşık bir aydınlatma ve ayna sistemine sahiptir.

Otonom sürüş, otomotiv endüstrisi için zor bir hedef olduğunu kanıtladı. Mühendisler, görüntüleri yol yüzeyine yansıtabilecek ve böylece diğer özerk araçlarla iletişim kurabilecek. Bu şekilde kazaların ciddi oranda azalması bekleniyor. Ayrıca araç DMD sistemine sahip olacak. DMD sistemi, aynı teknoloji seviyesine sahip olan diğer özerk araçların sinyalleri ile entegre olan yol üzerinde çeşitli görüntüler oluşturabilir.
Özerk sürüş teknolojisinin ötesinde, LQ'nun güç aktarma sistemi, akülü araç mimarisinde gelişmiş bir seviyedir. Toyota, otonom aracının tek şarj ile 300 km yol yapabileceğini savunuyor.

1 Yorumlar

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski