Telegram, WhatsApp'a Alternatif Olabilir mi? Ne kadar güvenilir?

Ülke genelinde ortaya çıkan WhatsApp olaylarının ardından farklı chat uygulamalarına sığınan kullanıcılar kişisel bilgilerinin güvenliği konusunda kaygılı.

WhatsApp'ın almış olduğu karar aslında hiçbir şeyi değiştirmedi. WhatsApp'ın da bünyesinde bulunduğu Facebook şirketi bunu zaten yapıyordu. Global alınan kararlar neticesinde köşeye sıkışan şirket şimdi ise bu bilgilere erişmek için kullanıcıdan izin istiyor. Şimdiye kadar bilgilerinin korunduğunu zanneden kullanıcılar, bildirgenin ardından farklı uygulamalara bağlantı kurmak istese de kişisel bilgileri her zaman şirketlerin elinde olmaya devam edecek. Yani kayıt olduğunuz her uygulama sizler için risk olmaya devam edecektir. Bu konuda uzlaşamayan şirket ve kullanıcılar arasında ki rekabet alternatife yönelme durumuna erişti. Peki en büyük alternatif olan Telegram, bizi ve gizlilerimizi koruyacağına dair bir söz verebilecek mi?

Telegram'da yine WhatsApp gibi Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ne bağlı bir uygulama. Yani kullanıcı bilgilerini koruma yasasına uyan bir uygulamadır. Avrupa'da faaliyet gösteren tüm uygulamalar bu yasayı çiğnememek zorundadır. Telegram'da yine bu yasaya uygun hareket ediyor.

Telegram reklam yayınlarına başlayacağını bildirdi. Yani baştan bilgilerinizin ellerinde olacağını söyleyelim. Reklamlar bölgesel olduğundan kaynaklı, konumunuz her daim şirketin elinde bulunacak.

Tıpkı WhatsApp'ta olduğu gibi Telegram'da da uçtan uca şifreleme mevcut. Fakat ikisinin olayları farklı. WhatsApp grup sohbetleri de dahil olmak üzere tüm mesajları koruma altına alıyor. Telegram ise sadece ikili sohbetlerde şifreleme yapıyor. Yani mesajlarınızın gizliliğini talep ediyorsanız sizin için en iyi tercih WhatsApp olacaktır.

Telegramın WhatsApp'tan güzel olan bir yanı ise ekran görüntüsü alındığında bildirim göndermesi. Şifrelenmiş mesajlarınızı karşı taraf bir belge olarak kullanmak istediğinde bu size bildiriliyor. 

Telegram'da tanımadığınız veya numaranızı vermek istemediğiniz biriyle görüşme yapmak için kullanıcı adınızı vermeniz yeterli. Bu güzel bir özellik.

Telegram %100 açık kaynaklı bir uygulama değil. Peki bu ne demek oluyor?

Açık kaynaklı uygulamaların tüm kodlarına her yazılımcı ulaşır ve gizli olması gereken bilgilere bu kodlar aracılığıyla ulaşabilir. Bu konuda WhatsApp'a güvenebilirsiniz. Çünkü kapalı kaynaklı bir uygulamadır. 

Telegram ise kısman kapalı kaynaklı bir uygulamadır. Yazılımcılar grup botları geliştirebilir ve sohbetlere erişebilir. Ne yazık ki Telegram bu konuda yeterli güveni sağlayamadı.

Sonuç olarak yine Mark Zuckerberg'in (WhatsApp) ekmeğini yemeye devam edeceğiz.

7 Yorumlar

 1. Bu yüzdendir ki insanlar %100 açık kaynak kodlu olan Signal'e geçiş yapmalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Signal diyip duruyor millet.. Daha çevrimiçi misin dışı mısın onu gösteremiyor signal.. Bildiğin sanki alternatif SMS uygulaması gibi.. Telegramda da manuel olarak gizli sohbet başlatılmayınca mesajlar açık gidiyor.. Ve saklanıyor..

   Sil
 2. Arkadaşlar bilgileriniz bir yere gitsin istemiyorsanız akıllı telefonu çöpe atın, Nokia 3310 önerebilirim.

  YanıtlaSil
 3. Telegram bos uygulama hadi yotube da reklam cikiyo anladikta mesajlasma uygulamasinda da reklam olmazki gerci banane ben bip kullaniyom kafam rahat.

  YanıtlaSil
 4. Benim bildiğim kadarıyla uçtan uça şifreleme yöntemi Amerikalıların bulduğu bir kodlama. Telegramın kurucuları Amerikaya güvenmediği için kendi şifreleme yöntemlerini geliştiriyorlar. O yüzden her yerde uçtan uca şifreleme yok deniyor. Ayrıca telegramın çıktığı ilk günden beri mesajlar şifreleniyormuş. Ama whatsappa daha sonradan gelen bir özellik bu.

  YanıtlaSil
 5. Numara değiştirme ile açıklama yaparak başlayayım. Burada haberin ilk yayınlanan versiyonunda bir hatamız vardı, düzenledik. Profiliniz, eğer numaranızı devrederseniz, yani kullanımdan çıkıp pasife alınmazsa başkası tarafından görüntülenebiliyor.

  İsteyen herkes ulaşabilir kısmındaki "isteyen" kelimesi dediğiniz gibi yanlış anlaşılmaya son derece açık. Vurgulamak istediğim uçtan uca şifeleme gibi üstün bir güvenlik olmadığı için "gerekli donanıma sahip olanlar, diğer mesajlaşma uygulamalarına kıyasla Telegram'ın grup sohbetlerine ulaşabilir" şeklindeydi. Bu kısmı düzenliyoruz.

  Son olarak Telegram'ın yarışması konusundaki bu bilgi tartışmaya açık, bu nedenle içerikte vermemeyi uygun görüyoruz. 7 yıldır açığı bulunamayan bir sistemden şüphe duymak gerekiyor ki zaten Telegram'da açıklar bulunuyor, hatta sık sık gideriliyor. Daha geçtiğimiz hafta yazıda da bahsettiğimiz yakındaki kişileri görme özelliği üzerine bir güvenlik açığı bildirildi. Anlaşıldığı üzere bu açıklar sadece söz konusu bug bounty programı kapsamına girmiyor ki büyük ödülü kazanan da çıkmıyor.

  YanıtlaSil
 6. telegram WhatsApp'tan daha güvenlidir her ne kadar yukarda açıklamış olsanız da. herhangi bir ülke WhatsApp' konuşmalarına erişim hakkı verilmesi istediğinde WhatsApp bunu veriyor ve bu yüzdendir ki WhatsApp hiç bir ülkede yasaklanmadı ama telegram çoğu ülkede yasaklanmış olmasına rağmen kullanıcı bilgilerini vermiş değil.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski