PS5 Satın Alma Kılavuzu: Sony'nin PlayStation 5'i hakkında bilmeniz gerekenler

 Sony'nin eleştirmenlerce beğenilen PlayStation oyun konsolları serisine bir sonraki girişi burada! PlayStation 5 - veya kısaca PS5 - dokuzuncu nesil Sony konsoludur. Resmi olarak 12 Kasım'da yayınlandı ve doldurulması gereken oldukça büyük ayakkabılar var.

Selefi PlayStation 4 , tüm zamanların en popüler oyun konsollarından biridir ve Mayıs 2020 itibarıyla 110 milyonun üzerinde satış yapmaktadır. Efsanevi PlayStation 2, bu sayıları aşan tek ev oyun konsoludur.

Öyleyse, PS5, PS4'ün yaptığı gibi dünyanın dört bir yanındaki oyuncuları etkilemek için yeterli güce sahip mi? PlayStation 5 hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

PS5, Sony'nin dokuzuncu nesil oyun konsoludur. Sistem resmi olarak Sony PlayStation 5 veya kısaca PS5 olarak adlandırılır.

Sony PlayStation 5, daha güçlü özellikler ve uzay çağı tasarımı sunan, selefinden büyük bir sıçrama. Ana rakipleri Xbox Series X ve Series S ve daha az ölçüde Nintendo Switch'tir . 2017'de piyasaya sürülen ikinci ev-el tipi hibrit konsol. Kendi başına harika bir sistem olsa da, benzersiz form faktörü ve önemli ölçüde azaltılmış teknik özellikleri nedeniyle mutlaka doğrudan bir rakip değildir.

İki PS5 modeli vardır: normal PlayStation 5 ve PlayStation 5 Digital Edition. İkisi aynı özellikleri paylaşıyor, ancak adından da anlaşılacağı gibi, Digital Edition yalnızca dijital olarak indirilen oyunları oynayacak. Disk sürücüsü yok.

İster bir PS4'ten yükseltme yapıyor olun, ister en yeni konsoldan yeni başlıyor olun, bir PS5 satın almak oldukça pahalıya mal olacaktır. Konsollar genellikle daha fazla oyun piyasaya sürüldükçe zaman içinde değer kazanır, bu nedenle zor kazandığınız parayı harcamadan önce kendinize şunu sormalısınız: buna değer mi?

2021'e kadar cevap o kadar net değil. Şu anda, satın alma işlemini haklı çıkarmak için yeterli sayıda başlatma başlığı yok, özellikle de zaten bir PS4 veya PS4 Pro'nuz varsa. Aldığınız şey, birinci gün gerçekten oyunun kurallarını değiştiren bir deneyimden ziyade zaten sahip olduğunuz oyunlarda gelişmiş performans. Daha iyi grafikler ve daha hızlı yükleme süreleri harikadır, ancak dönüştürücü değildir.

Şu anda bir konsolunuz yoksa, bir PS5 almaya değer olabilir, ancak Xbox Series X'ten zorlu bir rekabetle karşı karşıyadır. PlayStation münhasırlarını (bunlardan çok sayıda vardır) aramıyorsanız , Xbox Game Pass tonlarca birinci taraf oyununa erişimle inanılmaz değer sağlar.

Xbox Series X'in rekabet edemediği bir alan (şaşırtıcı bir şekilde) oyun kumandasıdır. Sony, yeni PlayStation 5 DualSense denetleyiciyle onu parkın dışına çıkardı. Geliştirilmiş ergonomi, uyarlanabilir tetikleyiciler ve inanılmaz dokunsal geri bildirim, oyun oynarken büyük bir fark yaratır. Android Authority'nin kendi C. Scott Brown, konsol oyunlarına bakış açısının tamamen değiştiğini belirterek deneyimden tamamen etkilendi .

Şu anda çok fazla gerçek yeni nesil oyun olmasa bile, bugün bir PlayStation 5 konsolu satın almak sizi yakında gelecek olanlara hazırlar. Konsol fiyatlarının da en az birkaç yıl düşmesi beklenmiyor. O kadar uzun süre bekleyemezseniz, muhtemelen çok fazla para biriktiremezsiniz.

Android Authority'nin PS5 incelemesi yakında geliyor, ancak web'deki diğer yayınlar şimdiden fikirlerini aldılar. İşte hızlı bir özet:

TechRadar'dan Nick Pino ve Adam Vjestica ,piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra yaptıkları incelemelerde bunu "çekici bir yeni nesil oyun deneyimi sunan mükemmel bir konsol" olarak nitelendirdi. Harika grafikler ve yüksek kare hızları beklenen pozitifler arasındaydı ve yeni kullanıcı arayüzüne ekstra bir not. Konsolun fiziksel boyutunun yanı sıra dahili HDD'nin biraz sınırlı kapasitesi konusunda da eleştirilerdi.

Wired'dan Jess Gray de genel olarak lansman öncesi incelemede olumluydu. 120Hz yeteneklerinin "nesnel olarak harika olduğunu, ancak yepyeni bir konsol ve pahalı bir yeni TV satın almak, küresel bir salgının biraz ortasında" olduğunu belirtti. Gray ayrıca yeni DualSense denetleyicinin iyileştirilmiş pil ömrü, haptikleri ve uyarlanabilir tetikleyicilerinden de etkilendi.

IGN'den Luke Reilly , PS5'in "gösterişli" tasarımını eleştirdi ancak bunun dışında olumluydu. "PlayStation 5'in incelikten yoksun olduğu şey, potansiyeli telafi etmekten daha fazlası, kısmen şaşırtıcı derecede hızlı SSD'si sayesinde, ancak çoğunlukla gerçekten olağanüstü yeni denetleyicisi sayesinde" diye düşünüyor. Ancak, PS4'te ve sınırlı HDD depolamasında büyük ölçüde mevcut olan bir başlatma dizisi nedeniyle konsolun henüz bu potansiyele ulaştığına ikna olmamıştı.

Tom's Guide'dan Michael Andronico , PS5 incelemesinde konsolun "henüz ihtiyacınız olmasa bile büyük bir nesil sıçraması" olduğunu yazdı . Diğerleri gibi o da yeni denetleyiciye övgüde bulundu, ancak "bazıları için çok büyük gelebileceğini" belirtti. Gerçek yeni nesil lansman oyunlarının olmamasını eleştirmesine rağmen, artan hızların "sizinle oynamak istediğiniz oyunlar arasında neredeyse sıfır sürtünme" yarattığını yazdı.

Cnet'ten Dan Ackerman , yeni konsol incelemesinde "tüm PS5 paketinden son derece etkilendi". Standart sürüm yerine Digital Edition'ı tavsiye etmesi dışında, yukarıdaki yorumları çoğunlukla tekrarladı. "Bir tane bulabilirseniz, 100 $ tasarruf edin ve tamamen dijital sürümü alın. Klasik oyun diski toplayıcıları, kullanılmış oyun alışverişçileri ve Blu-ray istifçiler aynı fikirde olmayacak, ancak hem daha az maliyetli hem de herhangi bir oyun konsolundaki en sorunlu mekanik parçalardan birinden kurtuluyor. "

Sony, 11 Haziran'daki bir etkinlikte PS5 tasarımının tamamını açıkladı. Konsol - yukarıdaki videoda görüldüğü gibi - dikey olarak duruyor (ancak yatay olarak da yerleştirilebilir) ve tamamen yeni DualSense denetleyiciyle eşleşen siyah beyaz bir tasarıma sahip. Tasarım etkinliği aynı zamanda PS5'in iki versiyonunun - standart konsol ve daha ince Digital Edition - ortaya çıkışını da gördü.

Konsol fütüristik bir siyah beyaz renk şemasıyla gelirken, yan panellerin çıkarılması kolaydır. Sony, şimdilik özel panel fikrini boşa çıkardı (ancak şirket bunları gelecekte satabilir). Yine de, PS5'inize daha özelleştirilmiş bir görünüm kazandırmak için vinil kaplamalar satın alabilirsiniz.

Çıkarılabilir panellerin bir başka yararı da fanlardaki tozu temizlemenin çok daha kolay olmasıdır. Bu, konsolun özellikle zamanla soğuk ve sessiz çalışmasına yardımcı olacaktır.

PlayStation 5 kontrol cihazı DualSense , bugüne kadar herhangi bir PlayStation kontrol cihazından en büyük tasarım ayrımıdır . Konsolun kendisine büyük ölçüde uyan yeni bir fütüristik siyah beyaz tasarıma sahiptir.

Denetleyici dokunsal geribildirim , uyarlanabilir tetikleyiciler ve yerleşik bir mikrofon dizisi sunar. Aynı zamanda bir USB-C şarj bağlantı noktası ile birlikte gelir ve Sony, Paylaş düğmesini yepyeni bir Oluştur düğmesiyle değiştiriyor. DualSense denetleyici, konsolla birlikte gelir, ancak ek oyun kumandalarını ayrı olarak 69,99 $ karşılığında satın alabilirsiniz.

Denetleyiciyi elinizde bulundurmadan, son nesil modele göre ne kadar yükseltme olduğunu anlamak zor. Uyarlanabilir tetikleyiciler, ne yaptığınıza veya oyunda ne olduğuna bağlı olarak az çok direnç sağlar. Bu düzeydeki dokunsal kontrol, üst düzey yarış direksiyonları dışında hiçbir şeyde mevcut değildir.

Dokunsal geribildirim, bir oyunun her anını nasıl deneyimlediğiniz konusunda da büyük bir fark yaratır. Hafif yağışların pıtırtılarından güçlü bir patron canavarın gürleyen ayak seslerine kadar, oyunu geçmişte mümkün olmayan bir şekilde gerçekten hissedebilirsiniz.

Elbette her oyunun bu iki özelliği desteklemediğini belirtmekte fayda var. Naughty Dog ve Insomniac Games gibi birinci taraf stüdyoların bolluğunun olması muhtemeldir, ancak umarız Sony diğer geliştiricileri de destek eklemeye ikna edebilir.

Sony, PS5'in arayüzünü Ekim ayı ortasında detaylandırarak sistemin yeni UX öğelerinin kullanıcılara nasıl daha iyi hizmet vereceğini gösterdi. PS4 gibi, PS5'in kullanıcı deneyimi de DualSense'te ki PlayStation düğmesi etrafında dönüyor. Kullanıcı ekranına erişmek için önyükleme sırasında ona dokunursunuz. Ancak benzerliklerin büyük ölçüde bittiği yer burasıdır.

Oyun içinde PS düğmesine dokunmak artık Kontrol Merkezi'ni açar. Kullanıcılara ses kontrollerine, arkadaş listelerine ve daha fazlasına anında erişim sağlayan yandan kaydırmalı ancak ayrıntılı bir alt menü sistemidir. Etkinlikler, yeni menüye yapılan göze çarpan bir eklentidir. Kullanıcıları bir oyun içindeki belirli seviyelere veya maceralara kısaltabilen bir dizi karttır. Bu kartlar aynı zamanda ilerlemeyi de gösterirken, bazıları da oyunculara koleksiyon bulmaya veya zorlu zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olacak ipuçları, püf noktaları ve öğreticiler sağlar.

Sony, bu kartların yan yana resim modunda nasıl görüntülenebileceğini gösterdi. Kontrol Merkezi ayrıca son ekran görüntülerini, PlayStation'dan haberleri ve arkadaşların etkinliklerini listeler. İkincisinden bahsetmişken, oyuncular ayrıca sesli sohbetlere katılabilir, diğer kullanıcıların yayınlarını görüntüleyebilir veya oyunlarına doğrudan katılabilir.

Yeni ana ekran, kullanıcıların konsolu ilk başlattıklarında inecekleri yerdir. Şimdi, eğlencenizi ve oyun alışkanlıklarınızı ayırmak için hizmet etmesi gereken özel Medya ve Oyunlar sayfalarına sahiptir. PlayStation Store artık ikincisine de entegre edildi ve artık yavaş yüklenen bir uygulama değil. Her oyun ayrıca kendi merkezini de alır.

Yukarıda bahsedildiği gibi, Sony PlayStation 5'in iki versiyonu var, biri biraz daha ucuza geliyor. İkisi, Microsoft'un iki yeni Xbox konsolundan daha benzer, ancak satın alma işlemi sırasında seçim yapmak yine de zor olabilir.

Peki, PS5 ile PS5 Dijital Sürüm arasındaki fark nedir? Her şey eksik optik sürücüye ve fiyat etiketine bağlı. Söz konusu disk sürücüsü nedeniyle tasarımlar da biraz farklıdır. Dürüst olursak, sürücünün eklediği çıkıntı cihazın simetrisinden uzaklaştığı için PS5 Dijital Sürümü biraz daha iyi görünüyor.

Bunun dışında iç kısımlar aynı. Microsoft'un daha ucuz Xbox Series S'in aksine, hala aynı harika yükleme hızlarını ve performansı elde ediyorsunuz.

Öyleyse, PS5 Digital Edition'ı standart model üzerinden almalısınız? Aşağıdaki ifadelere dürüstçe katılıyorsanız, evet:

  • Oyunlarımı dijital olarak satın almayı planlıyorum.
  • Zaten geniş bir oyun diskleri kitaplığım yok.
  • Bir arkadaşımdan, Redbox'tan veya GameFly gibi bir hizmetten oyun ödünç almak, yapmayı düşündüğüm bir şey değil.
  • Zaten bir Blu-ray oynatıcım var veya ihtiyacım yok.

Sürücüyü asla kullanmayacaksanız, biraz para biriktirebilirsiniz! Aşağıda bağlantısı verilen makalede iki model arasında daha ayrıntılı bir karşılaştırma yaptık.

PS5, 3.5GHz'de saat hızına sahip sekiz çekirdeği spor yapan AMD Zen 2 biçiminde yükseltilmiş bir CPU'ya sahiptir. Bu, PS4'ün sekiz çekirdekli Jaguar 1.6GHz CPU'suna göre önemli performans kazanımları sağlamalıdır. PS5'in özel AMD RDNA 2 GPU'su, son neslin özel GCN GPU'suna göre sağlam bir yükseltmedir.

Bu CPU ve GPU kombinasyonu, PS5'in ışın izleme hızlandırma kullanmasına izin verecektir. Işın izleme, bir ortamda ışığın davranış şeklini daha gerçekçi bir şekilde taklit ederek oyun içi grafikleri yepyeni bir seviyeye taşıyabilen gelişmiş bir aydınlatma teknolojisidir.

PlayStation 5 ayrıca tescilli bir 825 GB SSD'ye sahiptir ve kullanıma hazır NVMe SSD genişletilebilirliğini destekleyecektir. Bu sadece kullanıcıların PS5'in depolama alanını kolayca genişletebilecekleri anlamına gelmiyor, aynı zamanda daha hızlı yükleme hızları da sunuyor. Bu, daha büyük haritalara ve daha iyi sistem belleği yönetimine olanak tanır.

Ek olarak, konsolda yeni bir özel AMD işlem birimi tabanlı Tempest Engine bulunur. Özel Başla İlgili Aktarım İşlevi (HRTF) haritalarını kullanan bu yeni teknoloji, oyunculara en basit kulaklıklar veya hoparlörlerle bile yüksek kaliteli 3 boyutlu oyun içi ses deneyimi yaşatır. PS5'in baş mimarı Mark Cerny, lansmandan önceki derinlemesine bir incelemede, Tempest Engine'in hala erken aşamalarda olduğunu ve tam olarak gelişmesinin yıllar alabileceğini kabul etti.

PS5 kullanıcıları, ses profillerine en iyi uyan beş özel HRTF haritasından birini seçebilecekler. Cerny, Sony'nin gelecekte bu teknolojiyi nasıl genişletebileceğini ima etti:

Cerny, "Belki de bize kulağınızın bir fotoğrafını göndereceksiniz ve kütüphanemizden en yakın HRTF'yi seçmek için bir sinir ağı seçeceğiz" dedi. “Belki de bize kulaklarınızın ve kafanızın bir videosunu göndereceksiniz ve biz de bunların bir 3B modelini oluşturup HRTF'yi sentezleyeceğiz [veya] HRTF'nizi ayarlamak için bir ses oyunu oynayacaksınız. Siz oynadıkça ve size en çok uyan HRTF'ye [] girdikçe bunu ince bir şekilde değiştireceğiz. "

Herhangi bir konsolu diğerinden daha iyi yapan nedir? Oyunlar!

PS5 , PS4'ün kütüphanesindeki neredeyse her oyunla geriye dönük olarak uyumludur . İlk başta, şirket önceki nesil konsolun neredeyse tüm ilk 100 oyunuyla çalışacağını iddia etti. Ancak daha sonra PS4 oyunlarının “%99” unun PS5'te oynanabileceği açıklığa kavuşturuldu.

Sony, çoğu PS4 başlığının PS5'te daha yüksek, daha kararlı kare hızlarından ve daha yüksek çözünürlüklerden yararlanacağını söylüyor. Her oyunun çalışacağını garanti edemez, ancak gelecek binlerce oyunla şimdiden yüzlerce oyunu test etti. Ve yukarıda belirtilen% 99 rakamı, istediğiniz başlığın işe yarama ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Erken testler bazı etkileyici sonuçlar gösterdi. Çok yakında bunu kendimiz test edeceğiz.

Ne yazık ki, geriye dönük uyumluluğun daha da ileri gitmek isteyenler muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bu oyunlar daha önce PS4'e taşınmadıkça PS5'te PS3, PS2 veya PS1 oyunları oynayamazsınız.

Bir kayanın altında yaşamadığınız sürece, PS5'in 2020'de piyasaya sürülen tek konsol olmadığını bilmelisiniz. Uzun süredir rakibi olan Xbox, her ikisi de Xbox üzerinden sağlam yükseltmeler olan Xbox Series X ve Xbox Series S'yi piyasaya sürdü.

X Serisi, PS5'inkiyle eşleşen veya onu aşan bir performans sunan gerçek bir yeni nesil makinedir. Her ikisi de gelişmiş grafikler ve ışın izleme özelliğinin yanı sıra hızlı yükleme süreleri ve mükemmel bir geriye dönük uyumluluğa sahiptir.

Bununla birlikte, daha ucuz S Serisi, daha küçük bir pakette daha az güç barındıran PS5 Digital Edition'dan daha büyük bir çıkış. Tüm yeni yeni nesil konsolların en ucuzu sadece 300$'dır, ancak yüksek çözünürlüklerde yüksek kare hızları sunmaz. Ayrıca optik sürücü de yoktur, bu nedenle mevcut fiziksel kitaplığınız sıçrama yapmaz.

Microsoft'un stratejisi de Sony'nin stratejisinden farklı. Oyuncular için harika bir anlaşma olan Xbox Game Pass gibi hizmetleri zorlamaya devam ediyor. Esasen, Xbox'ınızda, PC'nizde veya hatta bulutta ( Xbox Game Pass Ultimate ile ) oynanabilen tüm birinci taraf oyunlarını içeren bir Netflix oyun aboneliği .

Tam olarak yeni nesil olmasa da , Nintendo Switch aynı zamanda harika bir PS5 alternatifidir. Piyasaya sürüldükten yıllar sonra son derece iyi satmaya devam ediyor. PS5 gibi, başka hiçbir yerde oynayamayacağınız harika bir birinci taraf oyun kitaplığına sahiptir . Aynı zamanda küçük ve taşınabilir olduğundan hem evde büyük ekranda hem de yatakta veya otobüste küçük ekranda oyun oynayabilirsiniz.

Ancak Switch donanımı güç için üretilmedi, bu nedenle hiçbir oyunda yüksek kare hızları veya 4K çözünürlük görmezsiniz. Odak noktası, Switch'in maça sunduğu grafiklerden ziyade ilginç deneyimlerdir.

PlayStation 5, ihtiyacınız olan her şeyle birlikte kutuda gelebilir, ancak deneyimi daha da iyi hale getirecek bazı harika aksesuarlar zaten var. Daha fazla ayrıntı içeren en iyi PS5 aksesuarlarının tam bir listesine sahibiz , ancak işte hızlı bir özet.

Çevrimiçi oynamak istiyorsanız, ihtiyacınız olan ilk şeylerden biri iyi bir kulaklıktır. Sony, Pulse 3D kablosuz kulaklıkta konsolun siyah beyaz estetiğiyle eşleşen mükemmel bir birinci taraf seçeneğine sahiptir. 12 saate kadar pil ömrüyle Tempest 3D AudioTech sayesinde yeni 3D sesi destekler. Yine de, izini sürmek çok zor olabilir, bu yüzden bulamazsanız SteelSeries Arctis 7P harika bir alternatiftir. Daha da iyi pil ömrü sunar ve telefonunuzla veya PC'nizle de çalışacaktır.

Diğer bir önemli aksesuar, ikinci bir DualSense denetleyicidir . Bu, arkadaşlarınız ve ailenizle yerel işbirliği oynamanıza veya sadece yedek bir tane şarj etmenize izin verecektir. Sony ayrıca, kullanılmadığı zamanlarda her iki denetleyiciyi de doldurmak için kullanışlı bir DualSense şarj istasyonu yapar.

PS5, öncekinden daha fazla depolama alanına sahiptir, ancak yine de sonunda harici bir sabit diske yatırım yapmanız gerekecektir. Yerleşik olanla eşleşen süper hızlı bir HD'yi tercih edebilirsiniz, ancak para için WD Black P10 daha iyi bir satın alımdır . Oyunlar için tonlarca alana sahiptir ve gerektiğinde hız artışı için bunları ana HD'nizle değiştirebilirsiniz.

Bunların dışında, akış için bir PlayStation 5 medya uzaktan kumandası , yeni bir oyun yolu için bir PlayStation VR veya çevrimiçi oyun oynarken kendinizi yayınlamak için bir PS5 HD kamera isteyebilirsiniz. Konsol daha yeni çıkmış olabilir, ancak aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok harika PS5 aksesuarı zaten var!

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski