Moto G Power (2021) incelemesi: Büyüklükten düşmek

 2020'de piyasaya sürülen en iyi bütçeli telefonlardan biri Moto G Power'dı. Mükemmel bir özellik, özellik ve fiyat dengesi oluşturdu ve hemen hemen herkese tavsiye etmeyi çok kolaylaştırdı.

Bir yıl sonra hızlı ileri sarıldı ve Motorola başarısını Moto G Power (2021) ile devam ettirmek istiyor. Bu yeni G Power'ın amacı, Motorola'nın mümkün olan en iyi pil ömrünü sunmaya çalışan uygun fiyatlı bir telefon sunmasıyla aynı. Üç günlük mükemmel dayanıklılığı korurken, 2020 modelinde birkaç küçük yükseltme var, ancak yol boyunca bir yerlerde Motorola, geçen yıl olduğundan daha kötü bir telefon yaptı.

199$'lık düşük fiyat (Türkiye için henüz belirlenmedi), G Power'ı (2021) özellikle dar bütçeleri olan müşteriler için cazip bir seçenek haline getiriyor, ancak rakiplerin diğer seçeneklerine ve Motorola'nın geçen yılki portföyüne bakıldığında, vasat hissettiriyor.

Moto G Power (2021) ilk olarak 8 Ocak'ta tanıtıldı ve 14 Ocak'ta satışa sunuldu. 2020 sürümünün aksine, bu yılki G Power birkaç farklı konfigürasyonda satın alınabilir.

Bu incelemede öne çıkan temel Moto G Power, 199$'a satılıyor ve 3GB RAM ve 32GB depolama alanıyla birlikte geliyor. Ayrıca, 249 ABD doları karşılığında 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanına sahip yükseltilmiş bir varyant elde edebilirsiniz.

Olumlu şeyler ile başlayalım, çünkü sorun yaşadığım Moto G Power (2021) ile ilgili çok şey olsa da, çok fazla parayla masaya çok fazla fayda getirdiğini inkar etmek mümkün değil.

Elbette en önemli özellik pil ömrüdür. Motorola, G Power'ı (2021) 5.000 mAh pil ile üretti ve şirket, bu nedenle tek bir şarjla üç güne kadar kullanım bekleyebileceğinizi öne sürdü. Tıpkı 2020 Moto G Power gibi, bu iddia yine geçerli.

Moto G Power (2021), pili bir şampiyon gibi yudumluyor ve düzenli kullanımla üç tam gün geçirmeyi çok kolaylaştırıyor. Twitter'da gezinmek, e-postaları kontrol etmek veya YouTube izlemek için oldukça fazla zaman harcıyor olsanız da, bu, pil endişesinin endişelenmeniz gereken bir şey olmadığı bir telefon.

Moto G Power'ın tasarımından ve yapım kalitesinden de oldukça memnun kaldım. Geçen yılki modelde gördüğümüz parlak plastiğin hayranı olmayan biri olarak, mat bir yüzeye geçiş büyük beğeni topluyor. Arkadaki ince desen hoş bir dokunuş, eldeki his harika ve genel paket gerçekten iyi yapılmış hissi veriyor. Daha pahalı Motorola One 5G Ace'den geliyorsa, Moto G Power'ın (2021) bu açıdan üstün olması biraz ironik.

Motorola ayrıca 3,5 mm kulaklık jakını hala bağlantı noktasına güvenen herkes için etrafta tuttuğu için övgüyü hak ediyor ve yana monte edilmiş parmak izi sensörü sayesinde bazı ek işlevlerden yararlanıyorsunuz. Sensörün kendisinin hızlı ve doğru olduğu kanıtlandı, ancak benim gerçekten sevdiğim şey, uygulama kısayollarını almak veya çok kullandığınız tek bir uygulamayı hızlı bir şekilde başlatmak için ona nasıl çift dokunabileceğinizdir. Bir oyun değiştirici veya herhangi bir şey olmasa da, günlük kullanımda güzel bir kolaylık oldu.

Donanımdan yazılıma geçerken, Motorola'nın Android'e özel yaklaşımını her zaman övüyor olacağım. Kullanıcı arayüzü, Pixel 4a gibi bir şeyde bulduklarınızı çok anımsatıyor, yani temiz, düzenli ve istenmeyen şişkinlikler içermiyor. Bununla birlikte, Moto uygulamasına atlarsanız, bir dizi yararlı eklenti bulmak uzun sürmez.

Motorola'nın Android'i kullanması bir zevk.

G Power'ı (2021) çevirerek kamera uygulamasını açabilmekten, el fenerini etkinleştirmek için doğrayabilmekten veya tüm ekranı açmadan bildirimleri yönetmek için Peek Display'i kullanabilmekten, Motorola'nın günlük kullanım deneyimi yazılım her zaman telefonlarından herhangi biri için önemli bir özelliktir.

Son olarak, bu yeni Moto G Power için 199 $ 'lık talep fiyatına ulaşmak büyük bir mesele. Özellikle birçok insanın hala daha sıkı bütçeler ve sınırlı harcama ile uğraştığı bir dünyada, düşük maliyetli bir akıllı telefon seçeneğine sahip olmak, her zaman takdir edeceğimiz bir şeydir.

Bu düşük fiyat göz önünde bulundurulsa bile, Moto G Power'ın (2021) gözden kaçırılması zor olan bazı yönleri var - ve hepsi ekranla başlıyor.

Moto G Power (2021), 1600 x 720 tam çözünürlükle bir HD + ekranla birlikte gelir. Bu, özellikle G Power'ın ekranının 6,6 inçlik büyük boyutu göz önüne alındığında, birkaç yıl önceki ucuz Android telefon standartlarına göre iyi değil . Şimdi bazıları bunun 199 ila 249 dolarlık bir fiyatla uğraşırken vermeniz gereken bir uzlaşma olduğunu iddia edebilir, ancak geçen yılki 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanıyla 249 dolara satılan Moto G Power'ın çok daha keskin bir Full HD + ekrana sahip olduğunu unutmayın. 2300x1080 pikselde.

Basitçe söylemek gerekirse, bu kötü bir görüntü. Renkler susturulur, görüntü sert bakış açılarında bozulur ve her şeyin hoş olmayan bir yumuşaklığı vardır. Motorola'nın geçen yılki Moto G Power'da önemli ölçüde daha iyi bir ekran paneli sunabildiği göz önüne alındığında, bunun gibi bir indirgemeyi haklı çıkarmak inanılmaz derecede zor.

İster 199 dolar, ister 249 dolar ödüyor olun, bu ekran yeterli değil.

Ayrıca, Moto G Power'ın (2021) en azından 199 $ 'lık konfigürasyonunda gözle görülür derecede halsiz görünen performans meselesi de var. Twitter, Instagram, Slack ve diğerleri gibi uygulamaları mükemmel şekilde çalıştırabilir, ancak hepsinde gezinmek genellikle biraz sabır gerektirir. Bir uygulamanın tamamen yüklenmesi için fazladan bir vuruş beklemek, burada ve orada bir gecikmeyle karşılaşılan kaydırma/dokunuşlar veya telefonun tamamında sarsıntılı animasyonlar olsun, bu hızlı tanımlayacağım bir deneyim değil.

Moto G Power'ın (2021) kalbinde yer alan Qualcomm'un Snapdragon 662'si, akıllı telefonun bu kademesi için iyi bir yonga setidir, ancak 3GB RAM ile sınırlı olması ideal olmaktan uzaktır. 4GB RAM almak için 249 $ 'lık model için daha fazla ödeyebilirsiniz, ancak aşağıdaki rekabet bölümünde biraz daha bahsedeceğim gibi, G Power'ın eksikliklerinin geri kalanı göz önüne alındığında bunu yapmak en iyi fikir değil.

Bu eksikliklere devam edersek, kamera paketi var. Gösterinin yıldızı Moto G Power (2021) 'in 48MP birincil kamerası ve benim testlerimde 200 $' lık bir akıllı telefondan beklediğiniz şey olduğu kanıtlandı. Telefonla çekilen fotoğraflar genellikle donuk renklerle sonuçlanır, düşük ışıkta çekimler neredeyse imkansızdır ve bir konuya doğru şekilde odaklanmak, kamera içi sabitleme eksikliği nedeniyle olması gerekenden daha zordur. Moto G Power (2021), burada ve orada iyi sonuçlar verebilir, ancak çoğu zaman, bu kameranın bana karşı çalıştığını gördüm.

O zaman 2MP makro ve 2MP derinlik kameralarımız var, ancak burada gerçekten söylenecek pek bir şey yok. Makro kamera ile beş dakika oynamak eğlencelidir, ancak stabilizasyon eksikliği ve zayıf ayrıntılar sayesinde, kendimi geri gelmek istediğim bir şey değildi.

Motorola'yı, Pixel 4a'da sunulanlarla rekabet edebilecek veya en azından meşru değere sahip ikincil sensörler sunabilecek tek bir sensör oluşturmaya odaklanmayı çok tercih ederdim. Moto G Power (2020) üzerindeki 8 MP ultra geniş kamera en iyi kaliteye sahip değildi, ancak günün sonunda, normal bir geniş lensle elde edemeyeceğiniz çekim olanaklarına hala izin verdi. Motorola'nın görünüşte işe yaramaz bir derinlik sensörü yerine ondan kurtulmayı seçmesinin nedeni beni aşıyor.

O zaman, belki daha da şaşırtıcı olan, Moto G Power (2021) ile yazılım durumu. Yazılımın kendisi yukarıda belirtilen tüm nedenlerden dolayı harika olsa da, Motorola'nın Ocak 2021'de Android 10 çalıştıran bir telefon piyasaya sürmesi affedilemez - geçen yılki Moto G telefonlarıyla birlikte gelen Android sürümü .

Bu güncelleme durumu Moto için yeni bir düşük.

Ve tipik Motorola tarzında, Moto G Power (2021) tüm ömrü boyunca tek bir yazılım güncellemesi vaat ediyor. Bu yıl bir noktada Android 11'e güncellenecek , ancak bu güncelleme geldiğinde, büyük yazılım desteği söz konusu olduğunda bu kadar olacak.

Motorola'nın bu tek güncelleme politikası yeni değil, ancak en azından şirket genellikle Moto G cihazlarını şu anda sunulan en son Android sürümüyle birlikte gönderiyor. Android 11, dört aydan fazla bir süredir halka açıktı, yani Motorola, isterse G Power'ı (2021) yazılımla birlikte göndermek için bolca zamana sahipti. Bunun yerine Motorola, bu telefonu olabildiğince çabuk ve ucuza sunma çabasında kesilecek başka bir köşe bulmaya karar verdi.

Moto G Play hakkında hızlı bir not;

Moto G Power (2021), Motorola'nın bu yılın ilk bölümünde piyasaya sürdüğü pek çok telefondan sadece biri . Moto G Play de 169 $ 'lık çok benzer bir perakende fiyatı ile piyasaya sürüldü. Telefonu Güç ile birlikte aralıksız kullanıyorum ve doğruyu söylemek gerekirse, dikkat etmeye değer bir şey değil.

Moto G Power (2021) ile fiyatı çok benzer olmasına rağmen, G Play'in iki önemli alanda daha kötü özellikleri var - işlemci ve kameralar. Moto G Play'deki Snapdragon 460, bazı açılardan Snapdragon 662'ye benziyor, ancak daha düşük bir CPU saat hızıyla, G Power'da sunulandan daha da yavaş bir performansa bakıyorsunuz. Birincil kamera da 13MP sensöre indirildi, bu da Moto G Power'ın (2021) zaten vasat kalitesine kıyasla daha yumuşak ve daha az etkileyici fotoğraflar elde edilmesini sağlıyor.

Moto G Play, 169 dolardan fazla bir kuruş harcayamazsanız işi bitirir , ancak Moto G Power (2021) için yalnızca 30 dolar daha fazla ayırabilirseniz, bu iki telefondan daha iyidir.

Moto G Power (2021) için işler burada daha da zorlaşıyor. Bunu zaten birkaç kez Moto G Power (2020) ile karşılaştırdım ve telefonlara yan yana baktığımda, 2020'den daha yeni 2021 modelini neden herkesin alacağını anlamak zorlaşıyor. Geçen yılki Moto G Power, daha keskin bir Full HD + ekrana, daha kompakt bir tasarıma, biraz daha hızlı bir Snapdragon 665 yonga setine, ultra geniş bir kameraya ve stereo hoparlörlere (2021 sürümünde sahip olmadığınız bir özellik) sahip. Moto G Power'ın (2020) artık sadece 220 $ 'a satıldığı göz önüne alındığında , ekstra 20 $' ı objektif olarak daha iyi bir akıllı telefon için harcamak için hiçbir neden yok. Söylemeye gerek yok, ayrıca sırasıyla 4GB ve 64GB'de daha fazla RAM ve depolama alanı elde ediyorsunuz.

Geçen yılki Moto G'leri tavsiye etmek çok daha kolay.

Alternatif olarak, Moto G Fast'i alıp çok benzer bir deneyim elde edebilirsiniz, ancak daha az nakit. Snapdragon 665, 3GB RAM, 32GB depolama alanı ve sadece 150 $ karşılığında bir HD + ekrana sahip . Bunlar Moto G Power'da (2021) bulunanlara çok benzer özellikler ve bu düşük fiyatla çok daha makul hissediyorlar.

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski