Cyberpunk 2077'nin E3 2018 Vitrini Sahte Olduğu Bildirildi

 Cyberpunk 2077 hakkında ne söyleyebilirsiniz? CD Projekt Red'in iddialı bilim kurgu RPG'si neredeyse bir video oyunu hata oluşturucusuna indirgenmiştir. V'nin Night City'deki maceraları yerine birden fazla gecikme, oyun bozan hatalar, PlayStation Store'dan kaldırma , Microsoft Store'da ki performans uyarıları, düşen hisse senedi fiyatları ve yatırımcı davaları konuşulan tek şey.

Tam da CD Projekt için işlerin daha kötüye gidemeyeceğini düşündüğünüzde, Bloomberg'den Jason Schreier tarafından hazırlanan bir araştırma raporu , oyunun hayranları ve gazetecileri büyüleyen E3 2018 vitrininin görünüşte sahte olduğunu ortaya çıkardı. Görünüşe göre CD Projekt Red, demo gösterildiğinde "temel oyun sistemlerini sonlandırmamış ve kodlamamıştı". Görünüşe göre araba pusu gibi özelliklerin final oyunda olmamasının nedeni bu.

Schreier ayrıca, "Geliştiriciler, demonun oyunu yapmak için atılması gereken aylar kaybı olduğunu düşündüklerini söylediler." Konuştuğu bazı anonim CDPR çalışanlarının, yönetimin oyunun amaçlandığı gibi performans göstermesini sağlamaktan ziyade, oyunun pazarlamasına ve dış izlenimlerine daha fazla odaklandığını söylediğini bildirdi.

İşlerin biraz bulanıklaştığı yer burası. Schreier çoğunlukla kaynaklardan ve alıntılardan bahsetse de, E3 2018 vitrininin "sahte" olduğuna dair herhangi bir özel kanıt sunmuyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, 'sahte' güçlü bir kelime olsa da, demoda gösterilen son oyunda eksik olan bir dizi özellik vardı. Bu, oyunun temel sistemlerinin çoğunun henüz sonuçlandırılmamış olması gerçeğiyle birleştiğinde, CD Projekt Red o sırada (hatta şimdi bile) var olmayan bir şeyi sergilemiş gibi görünmesini sağlıyor.

Rapor, stüdyo başkanı Adam Badowski'nin yönetmen rolünü devraldığında yönetim kurulunda kapsamlı değişikliklerin yapıldığından bahsediyor. Pek çok değişiklik arasında, oyun perspektifi gibi Cyberpunk 2077'nin temel unsurları vardı. Stüdyonun bir önceki oyunu The Witcher 3 üzerinde çalışan kıdemli geliştiricilerin çoğu, yaptığı değişiklikler konusunda Badowski ile çatıştı ve sonunda CD Projekt Red'den ayrıldı.

Schreier'in raporu ayrıca, stüdyonun yönetim ekibinin oyunun performans sorunları ve birçok durumda hatalardan haberdar edildiğini kuvvetle ileri sürüyor. Adını verdiği kaynaklardan biri, CD Projekt için eski bir ses programcısı olan Adrian Jakubiak idi. Jakubiak'a göre yönetim, The Witcher 3 çok büyük bir başarı olduğu için, CD Projekt Red'deki geliştiricilerin kendilerinden istenen her şeyi ve zamanında yapabilecekleri zihniyetindeydi.

Bu raporun ve QA çalışanlarının fazla çalıştıkları sırada düşük maaş aldıklarıyla ilgili diğer hikayelerin aksine, oyunun QA lideri Lukasz Babiel, CD Projekt Red'i savunmak için bir açıklama yaptı . Babiel, "CDPR'de temel QA maaşı, deneyimsiz QA Analistleri için Polonya'daki ulusal ortalamanın yaklaşık %75'inden başlıyor ve çoğu deneyimli QA Analistleri için ulusal ortalamanın %200'ünden daha yüksek olabilir" diye yazdı Babiel.

Ayrıca, QA ekibinin üyelerine ayrıca ücretsiz özel tıbbi bakım, 401 (k), yılda 20'ye kadar ücretli izin, %150-200 fazla mesai ücreti ve yıllık ikramiye erişiminin verildiğini belirtti.

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski