2021 Mazda 3 2.5 Turbo vs Audi A4 45 TFSİ Quattro

Mazda'nın 1990'ların başında Lexus tarzı bir alt markayı denediğini bilmiyor olabilirsiniz . Bunun nedeni, otomobil üreticisinin, Japonya ekonomisiyle çöken ve gün ışığını hiç görmeyen başarısız lüks yan ürünü Amati'nin hikayesini büyük ölçüde bozmasıdır. Ancak söylentilere göre 12 silindirli Amati 1000'in Lexus LS400'den daha önemli olup olmadığını asla bilemeyecek olsak da , Mazda'nın lüks hedeflerinin sonunu görmedik.


Amati deneyi öldükten yaklaşık otuz yıl sonra, Mazda yeniden üst pazarı zorluyor. Bu sefer yeni rüzgarlar var - yani Mazda'nın alt çizgisine zarar veren küresel bir pandemi - ancak şirket bu rotada kalıyor gibi görünüyor. Kısa süre önce , sıralı altı motorlar ve boylamasına motorlu araç mimarisi üzerinde çalıştığını doğruladı; bu , sonuçlanırsa seriyi büyük bir şekilde dönüştürebilir. Ancak otomobil üreticisi geleceğe bakarken, şimdiki serisini premium dokunuşlarla güncelleyerek bugünü unutmadı. Nitekim, furthers Mazdas olarak güzel bazı tayin edilir izlenimini geldiğinde her yeni model Infinitis ve Acuras belki-ve henüz bu gün-soluk övgü, onlar çok daha az maliyetli.


Mazda 3 serisine en son eklenen 2.5 Turbo, bunun bir örneğidir. Küçük arabadaki büyük motor formülüne yeni bir bakış açısı getiriyor. Başka bir kısık, tork yönlendirmeli Mazdaspeed 3 hot hatch oluşturmak yerine , otomobil üreticisi, 3'ü küçük Audi ve Mercedes-Benz'e alternatif olarak atmanın bir yolu olarak daha güçlü bir motor (ve standart dört tekerlekten çekişin eklenmesi) kullanıyor. 


Mazda'nın yerleşik lüks markaların peşinden gittiğini açıkça kabul ettiğini ilk kez duyduğumuz için iddiayı ciddiye alıyoruz. 2021 Mazda 3 2.5 Turbo sedanın nasıl yığıldığını görmek için, onu 2021 Audi A4 45 TFSI ile birlikte sürdük. Kuşkusuz bu 3'ün en yakın üst düzey analoğu değil - bu daha küçük Audi A3 , Mercedes-Benz A220 veya BMW 228i Gran Coupe olacaktır . Ancak Audi ve Benz mevcut değildi ve BMW pek de bir kriter değil. Ayrıca, bu geleneksel bir karşılaştırma testi değil ve bir kazanan seçmeyeceğiz. Bunun yerine şu soruyu yanıtlamaya çalışıyoruz: Mazda, gerçek lüks markalarla aynı çevrelerde koşabilmeye ne kadar yakın?


3, enine monte edilmiş bir motora sahip geleneksel olarak boyutlandırılmış kompakt bir arabadır. Turboşarjlı versiyon 30.845 dolardan başlıyor ve yüklü Premium Plus sedanımız 33.790 dolara mal oluyor. Yüksek güçlü 45 donanımındaki A4 41.945 dolardan başlıyor ve iyi donanımlı test arabamız 53.840 dolardan başlıyor. BMW 3 serisi segmentinde bir rakip olarak Audi, Mazda'dan önemli ölçüde daha geniştir ve daha uzun bir dingil mesafesine sahiptir. Ama belki de ikisi arasındaki en önemli fark, A4'ün inline-four'un boylamasına monte edilmiş olmasıdır.


Düzendeki bu ayrım, önemli bir tanesidir. Uzunlamasına motorlu otomobiller, enine motorlu araçlara göre tipik olarak daha büyük ön aks uzunluklarına sahiptir - prestij boşlukları olarak da bilinir -. 6 ve CX-9 gibi daha büyük modeller için yapmayı planladığı gibi, Mazda'nın gelecekte 3'ün motorunu döndürmesini beklemiyoruz, ancak 3'e bu prestijin bir kısmını vermeye çalışmak için bazı tasarım hileleri kullandı. . Sedan'ın uzun, alçak kaputu, komşularınızın bir Toyota Corolla aldığınızı düşünmeyecekleri anlamına geliyor.


Bu biçimli kaputun altında şu anda neredeyse her Mazda'da mevcut olan aynı turboşarjlı 2,5 litrelik sıralı dört motor bulunuyor. Yalnızca dört tekerlekten çekiş ve altı ileri otomatik şanzıman ile sunulur. (Görünüşe göre, turbo olmayan 3 hatchback hala bir debriyaj pedalı sunsa da, kılavuzlar Mazda'nın yeni hedef kitlesi için çok olgunlaşmamış.) Bu motorun 250 beygir gücü ve 320 pound-feet torku, onu kompakt lüks içinde bulunan turbo şarjlı dörtlülerin alanına iyi bir şekilde yerleştirdi. bu günlerde arabalar. Ancak alışılmadık ayarı tamamen farklı bir karakter yaratır. Mazda, güç dağıtımının önceki nesil bir Porsche Cayman S'nin düz altılı motoruna benzer olduğunu iddia ederek, doğal olarak havalandırılan altı silindir hissini hedeflediğini söylüyor. Değil. Bu turboşarjlı 2,5 litrelik, tatmin edici bir düşük uç tork artışı sağlar, ancak huysuz motor notası, 3'ün incelik duygusunu azaltıyor. Aynı zamanda serbest nefes alan altı silindirin canlı üst ucundan da yoksundur. 2,5 litre, yaklaşık 5000 rpm'de buhar tükenmeye başlar ve şanzıman genellikle düşük 6250 rpm redline'dan çok önce değişir.


Sektördeki en iyi dört silindirden biri olan Audi'nin 261 hp turbo 2.0 litre, benzer bir düşük seviye itme sağlarken, aynı zamanda devir aralığı boyunca istekli bir güç sunar. A4'ün yedi vitesli çift kavramalı otomatik, 3'ün geleneksel otomatikinden daha keskin ve daha hızlı vites geçişleri sağlar ve Audi, Mazda'yı 0,8 saniye ile 60 mil / saat ve çeyrek mil boyunca 0,6 saniye geride, A4 313 pound daha ağır olmasına rağmen.


3'ün süspansiyon ayarı, tatmin edici derecede sağlam A4'ünkinden belirgin şekilde daha yumuşaktır, bu da bir spor sedandan, hatta sadece sportif bir sedandan istediğimizden daha fazla gövde dönüşü ile sonuçlanır. Mazda'nın iş günü Bridgestone Turanza EL440 dört mevsim lastikleri dönüşünü köreltiyor ve Continental SportContact6 yaz kauçuğu giyen A4 için 0,97 g ile karşılaştırıldığında 0,85 g gibi vasat bir tutuş sağlıyor. Yine de, büyük ölçüde 3'ün, yol yüzeyinden doğru miktarda bilgiyi doğrudan parmak uçlarınıza aktaran iletişimsel direksiyon rafından gelen bir oyunbazlık duygusu var. Audi'nin virajlı bir yoldaki yetkinliği etkileyici olsa da, Mazda zevk aldığımız ana kontrollerden ince bir incelik sağlıyor.

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski