Yeni Fiat 500e Vs. Honda E: Hangi küçük daha başarılı

 

Şu anda, tüm otomobil endüstrisi elektrifikasyona doğru kayıyor ve bu hala plug-in hibrit güç aktarma organlarını içeriyor olsa da, nihai hedef, her otomobil üreticisinin tam bir akülü elektrikli menzile sahip olmasıdır.Bu, her segment için sıfır emisyonlu sürüş anlamına gelir ve özellikle Avrupalılar için, dünyadaki diğer birçok bölgeden daha büyük ölçekte küçük şehir arabalarına vurgu yapılmasına neden olacaktır. Bu nedenle, burada odak noktamız yeni Fiat 500e ve Honda e (evet, küçük 'e').


Honda e'nin üretim versiyonu 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda görücüye çıktı ve rezervasyon yapmak isteyen yaklaşık 40.000 potansiyel alıcıyı çekti. Bu yaz teslimatlar planlanıyor.


Şimdiye kadar, muhtemelen her iki arabanın da nispeten küçük olduğunu ve dört kişilik oturma yeri sunarken, Fiat'ın belirgin şekilde daha kısa dingil mesafesi (-210 mm veya -8.3 inç) ile daha küçük bir ayak izine sahip olduğunu ve yalnızca iki kapısı olduğunu fark etmişsinizdir. Boyutlar açısından, yeni Fiat 500 3,610 mm (142,1 inç) uzunluğunda, 1,690 mm (66,5 inç) genişliğinde ve 2,320 mm (91,4 inç) dingil mesafesi ile ölçülürken, Honda e 3,895 mm (153,3 inç) uzun, 1,752 mm (68,9 inç) genişlik, 1,512 mm (59,5 inç) uzunluk ve 2,530 mm (99,6 inç) dingil mesafesi.


Tasarımları, nostaljiyi gelecekle harmanlayan benzer bir yolu takip ediyor, ancak sonuç farklı, 500'ün daha moda bir İtalyan stiline sahip olması ve Honda'nın daha basit, neredeyse faydacı bir estetiğe sahip olması . Bir de Fiat'ın yarı üstü açık bir model olduğu gerçeği var, ancak bunu kapalı bir üst model takip edecek.


Yine de ikisi arasında çizilecek paralellikler var. Renault Zoe EV'nin aksine her ikisi de gerçekten ilginç.


Aslına bakarsan, evet bunu söyleyebilirsin. Üst gösterge paneline yayılmış, kenardakiler yan aynalar olarak işlev gören toplam beş ekrana sahiptir. Fiat 500e, özellikle geniş 10,25 inçlik dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence ekranıyla oldukça modern bir düzene sahip, ancak genel olarak gösterge paneli tasarımı Honda'nınki kadar çağdaş değil .


E'nin ikili dokunmatik ekranlarının her biri 12,3 inç ölçüsündeyken, gösterge kümesinin çapı 8,8 inç.


Sonra, etrafta dolaşacak çok şey olan yerleşik teknoloji var. Honda e, standart Yan Kamera Ayna Sistemi, yeni bir Kişisel Asistan (AI destekli sesli komut sistemi), ayrıca Çarpışma Azaltma Gaz Kelebeği Kontrolü, Düşük Hız Fren İşlevi, Öncü Araç Kalkış Bildirim Sistemi ve Honda Park Etme gibi sürücü yardım özellikleri sunar. Pilot, diğerleri arasında.


Yeni 500e arada Düzey 2 özerk yetenekleriyle segmentinin ilk araba olmakla övünen. Sistemi, uyarlanabilir hız sabitleyici ile şerit takip yardımını çevrenizi izleyen öne bakan bir kamera ile birleştirir.


Menzil ne olacak?


Fiat'ın tamamen yeni 500e'si, WLTP döngüsünde 199 mil (320 km) menzile hizmet eden 116 HP (117 PS) elektrik motoru ve 42 kWh lityum iyon pil ile çalışıyor. Ayrıca, araca 85 kW'lık bir hızlı şarj cihazı takıldığı için, aküyü sadece 35 dakikada% 85'e kadar doldurabilirsiniz.


Düz bir çizgide, 500e'nizi sıfırdan 100 km/saate yaklaşık 9 saniyede götüreceksiniz, bu adil olmak gerekirse, elektrikli bir araba için gerçekten o kadar hızlı değildir . Bu konuda herhangi bir araba türü de değil.


Honda ile biri 134 HP (136 PS) ve diğeri 152 HP (154 PS) sunan iki elektrik motoru seçeneği elde edersiniz. İkincisi, 35,5 kWh pilin yardımıyla yaklaşık 8 saniyede 100 km/saate ulaşmanıza yardımcı olur - bu da 222 km'ye kadar WLTP dereceli bir menzil sağlar. Bu nedenle performans açısından Honda, İtalyan muadili karşısında üstünlüğe sahip. Hızlı şarj kullanarak bunu ne kadar hızlı %80'e çıkarabileceğinize gelince, bu 30 dakika olacaktır.


İkisi arasındaki en büyük fark, Honda e'nin arkadan çekişli olması, Fiat'ın gücünün ise sadece ön tekerleklere gönderilmesi. Bu, küçük Japon EV'nin sürmenin daha eğlenceli olduğu anlamına mı geliyor ? Bu mümkün, ancak bilmek için ikisini de sürmemiz gerekecek.


Hadi para konuşalım


Fiyatlandırmaya küresel bir perspektiften bakmak için biraz erken olsa da, Fiat'ın lansman baskısının 37.900 € civarında olduğunu söyleyebiliriz. İtalya'da, Honda e Almanya'da en az güçlü varyantı seçerseniz 29.470 €, “Advance” versiyonu ise 32.470 € 'dan (36.715 $) başlayacak. Birleşik Krallık'ta fiyatlar Fiat 500 lansman sürümü için 29.000 £ ve hükümetin eklenti hibesi dahil olmak üzere her iki durumda da 26.160 £' dan başlıyor.


Teknik olarak, fiyat farkını Fiat 500e'nin daha iyi sürüş menziline, dönüştürülebilir faktörüne ve lansman versiyonunun zengin standart donanım listesine bağlayarak gerekçelendirebilirsiniz. Çatıyı geri çekebilmeniz, özellikle stil odaklı alıcılar için kesinlikle dikkate değer.

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski