Pfizer Aşısı Olan Hemşire Bayıldı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Tennessee eyaletinde Pfizer ve BioNTech'in korona virüs aşısını olan bir hemşire, açıklama yaptığı sırada bayıldı. Hastane ve hemşire, baygınlığın nedeninin aşının içeriği olmadığı, hemşirenin sahip olduğu bir rahatsızlık olduğunu ifade etti.

Yaklaşık 1 hafta önce Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Kanada'nın ardından BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen korona virüs aşısının kullanımını onaylamıştı. Onayın ardından aşı, ABD geneline dağıtılmaya ve insanlara uygulanmaya başlamıştı.


Bugünse ABD'den yeni bir haber geldi. BioNTech'in ve Pfizer'in korona virüs aşısının uygulandığı bir hemşire, aşı olduktan sonra basın mensuplarına açıklama yaptığı sırada baygınlık geçirdi. Hemşirenin geçirdiği baygınlığın nedeniyse korkulanın aksine aşı kaynaklı değildi.


ABD'nin Tennessee eyaletinde hemşire Tiffany Dover, korona virüs aşısı olduktan sonra bayıldı. Dover, bayılmadan saniyeler önce garip hissettiğini "Başım dönüyor." sözüyle de dışa vurdu. Yaşanan bu olayın ardından hastaneden ve hemşirenin kendisinden rahatlatıcı açıklamalar geldi.


Hemşire Tiffany Dover, açıklamasında "Birden vurdu, geldiğini hissettim. Biraz şaşırmış hissettim ancak şu an iyiyim ve kolumdaki acı gitti." ifadelerine yer verdi. Hemşirenin açıklamasındaki "kolumdaki acı" ifadesi, aslında baygınlığın da kaynağıydı. Hemşire, gazetecilere acı hissettiği zaman bayılmasına neden olan bir rahatsızlığa sahip olduğunu belirtti. Aşının ardından da bayılmasının şaşırtıcı olmadığını ifade etti:


"Aşırı duyarlı vagal yanıta sahibim ve bu nedenle herhangi bir şeyden acı duyarsam bayılabilirim."


Hastanedeki doktorlar da yaptıkları açıklamada hemşirenin bayılmasının Pfizer-BioNTech aşısının içeriğine bağlı olmadığını söyledi. Doktorlar, bu gibi tepkilerin insanlara aşı uygulandıktan sonra görülmesinin olağandışı bir şey olmadığını da ekledi. Doktorlar, böyle bir tepkinin sıklıkla yaşanabileceğini, ve aşı fark etmeksizin görülebileceğini belirtti.


Hemşirenin bayılmasına neden olan vagal yanıt nedir?


Bayılan hemşirenin sahip olduğunu belirttiği vagal yanıt, beyinden yüze ve toraks yoluyla karına uzanan vagus sinirinin uyarılması nedeniyle vücutta oluşan otomatik bir yanıttır. Sinir, ağrının da içinde bulunduğu çeşitli tetikleyiciler tarafından uyarılabilir. Böyle bir şey yaşandığındaysa birey bir anda baş dönmesi, bayılma veya mide bulantısı gibi çeşitli semptomlarla karşılaşabilir.


Vagal yanıtın ortaya çıkmasına neden olan tetikleyiciler hemşirenin de açıkladığı 'acı' faktörüne ek olarak duygusal stres, kan görme veya kan alımı, korku, gastrointestinal hastalık, bağırsak hareketi, ısı, çok uzun süre ayakta kalma, bir anda ayağa kalkma ve travma olarak listelenmekte.

11 Yorumlar

 1. Canlı yayında çipi çalıştırmışlar :)

  YanıtlaSil
 2. Bana pek inandirici gelmedi acikcasi

  YanıtlaSil
 3. Önceden bu aşının da güvenilir olmadığı söylediler

  YanıtlaSil
 4. Basmışlar parayı böyle açıklama yap diye ya da baskı yapmışlar belli. Bugüne kadar hiç aşı karşıtı olmadım olanlara da kızdım ama bu tam test edilmemiş covid aşıları beni aşırı şüphelendiriyor. Daha büyük ölçekte yan etkileri bile belli olmadan milyonlarca belki de milyarlarca insana vurulacak.

  YanıtlaSil
 5. Çipe Güncelleme Gelmiştir

  YanıtlaSil
 6. İnandırıcı bulmayan arkadaşlar aktarlardan zencefil çayı içebilirler.

  YanıtlaSil
 7. Bizde öyle düşünmüştük zaten no

  YanıtlaSil
 8. küçük yaşlarımdayken olduğum aşılarda (hemşirelerin okula gelip yaptıkları aşılarda vs) hiç olmamasına rağmen, kan verirken defalarca bayıldığımı bilirim. açıkçası aşıda değil ama kan verirken bende de baş dönmesi, aniden tansiyon düşmesi ve bayılma defalarca oldu, bu o iğnenin damarıma* gireceğini bilmemden kaynaklı bir stres ve iğnenin verdiği az da olsa fiziksel acı. *damar dedim çünkü sadece kan verirken oldu, aşı doğrudan kol kası üzerinden yapıldığından olsa gerek hiç olmadı.

  burada kovit aşısına güvenirim veya olurum demiyorum ancak demek istediğim bayılmanın sebebi gerçekten de aşıyla/aşının içeriğiyle alakalı olmayabilir gerçekten de. tek sebebi o aşının ucunun vücuda girmesinden kaynaklı bir stres yada acı hali olabilir.

  YanıtlaSil
 9. aynısı bende de oluyor hemen bayılıyorum tedavisi varmı acaba

  YanıtlaSil
 10. Aynen inandık aynenn aynen

  YanıtlaSil
 11. Madem böyle bir rahatsızlığın var neden aşı olduktan sonra hemen canlı yayınla röportaj yapıyorsun.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski