Instagram Lite Testi: Kapladığı alan bir fotoğraftan daha az

Facebook'un sahip olduğu fotoğraf ve video paylaşım platformu olan Instagram, bugün Android'de kendisinin küçük, daha az kaynak yoğun bir sürümünü başlattı . 'Instagram Lite' olarak adlandırılan uygulama, Facebook'un epey bir süredir piyasada olan 'Facebook Lite' ve 'Messenger Lite' uygulamalarının izinden gidiyor.

Instagram sözcüsü tarafından TechCrunch'a verilen bir açıklamaya göre , uygulama şu anda Meksika'da test ediliyor ve kullanılabilirliğini boru hattındaki diğer ülkelere genişletme planları ile bu yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyor.


Yeni Instagram Lite uygulamasını denedik ( ve siz de Meksika'ya gitmeden yapabilirsiniz ) ve uygulamayı kullanımımda hem Instagram Lite'ın sahip olduğu özelliklere hem de sahip olmadığı özelliklere rastladım. Öyleyse, 'Instagram Lite'ın neyle ilgili olduğunu merak ediyorsanız, işte Instagram Lite ile normal Instagram uygulaması arasında hızlı bir karşılaştırma.


Instagram Lite vs Instagram: Ne Alıyorsun

Instagram Lite uygulaması, yüklemek için 100 MB'a kadar çıkabilen normal Instagram uygulamasına kıyasla kesinlikle küçük olan yaklaşık 500 kB'de geliyor (Note 8 Pro'mda 90.75 MB).


Bu küçük boyutta Instagram Lite, normal Instagram uygulamasında bulabileceğiniz bir dizi özelliği getirmeyi başarıyor.


Instagram Hikayeleri

Instagram Hikayeleri hiç şüphesiz Facebook Hikayelerinden çok daha iyisini yakalamayı başardı ve şirket bunun Instagram'ın küçük boyutlu varyasyonuna girmesine izin vermek üzere değil. Instagram Lite uygulaması , takip ettiğiniz herkes tarafından yayınlanan hikayeleri izleyebilmeniz için Instagram Hikayeleri desteği ile birlikte gelir.

Uygulama, hikayeleri kendiniz de yayınlamanıza izin verir , ancak şu anda yalnızca resimleri göndermekle sınırlıdır . Bunlar, Instagram Lite uygulamasından aldığınız resimler veya zaten galerinizde bulunan resimler olabilir. Başkaları tarafından yayınlanan videoları akışlarında ve Instagram Hikayelerinde görebilmenize rağmen videolar şu anda desteklenmemektedir.

Video desteği yakında gelecek ve uygulama da bundan bahsediyor. Ancak uygulamanın Meksika dışında henüz kullanılamadığını görmek, özelliğin ulaşmasının biraz zaman alacağını düşünmeme neden oluyor.

Gönderileri Yükleme

Açıkçası, Instagram Lite uygulaması profilinize resim göndermenize izin veriyor. Bununla birlikte, burada da, en belirgin olanı , Instagram Lite'tan henüz video yayınlayamadığınız gerçeği dahil olmak üzere bir dizi kısıtlama uygulayın.

Bu karar, uygulamanın tüm amacının verileri kaydetmek olduğu düşünüldüğünde mantıklı ve video yüklemek bu bakımdan ters etki yaratıyor.


Bunun dışında Instagram Lite kullanılarak gönderilen görseller, normal uygulama kullanılarak yayınlanan görsellerle aynı miktarda veri kullanır. Ancak şirket , Instagram Lite'da fotoğraf ve video görüntülemenin normal uygulamadan daha az veri tüketeceğinden bahsediyor .


Keşif Bölümü

Son zamanlarda normal uygulamada elden geçirilen Keşfet bölümü, çok çıplak kemik görünümünde olmasına rağmen hala burada. Normal Instagram uygulamasında bulacağınız kategoriler gibi hiçbir kategori yoktur ve aramanın kendisi herhangi bir arama geçmişiyle gelmez ve tasarımında kesinlikle modası geçmiş görünüyor.

Yine de hemen hemen aynı şekilde çalışıyor. Normal Instagram uygulamasının yeteneklerine benzer şekilde, insanları arayabilir ve hashtag'leri arayabilirsiniz.


Etkinlik Akışı

Hafif Instagram Lite uygulaması, yeni takipçiler, beğeniler, yorumlar ve daha fazlası hakkındaki tüm güncellemeleri alacağınız (normal Instagram uygulamasında olduğu gibi) 'Etkinlik Akışı' ile birlikte gelir.

Ancak burada fark ettiğim bir fark, normal Instagram etkinlik akışındayken, gönderinizi beğenen birinin aktif bir hikayesi olduğunda görebilmenizdi. Bu durumda hikayelerini doğrudan izlemek için profillerine dokunabilirsiniz. Ancak Instagram Lite bunu yapmaz. Profillerini açmanız ve ardından yayınladıkları hikayeye göz atmak için profil resimlerine dokunmanız gerekir.


Profil

Profillerinden ihtiyaç duyulabilecek temel işlevleri getiren profil sayfası da var. Gönderdiğiniz tüm resimleri ve yer işareti koyduğunuz resimleri görebilirsiniz. Story Highlights da mevcuttur. Uygulama zaten IGTV'yi desteklemediğinden, mantıklı olan IGTV videoları için bir bölüm yok.

Instagram Lite vs Instagram: Neleri Kaçırıyorsunuz?

Instagram Lite uygulamasının normal Instagram uygulamasından en önemli birçok özelliği getirdiği oldukça açık. Ancak, gözden kaçırdığı bir çok şey var. Öyleyse Instagram Lite'a geçerseniz neleri özleyeceğinize bir göz atalım.


Otomatik Oynatılan Video Yok

Instagram Lite'ta yayınınızdaki videolar otomatik olarak oynatılmaz. Bu açıkça verileri daha fazla kaydetmek içindir. Bununla birlikte, videolar artık yalnızca oynat düğmesine dokunduğunuzda oynatıldığı için ses varsayılan olarak açıktır, bu mantıklıdır ancak bilmeniz gereken bir şeydir.

Paylaşım Seçenekleri Eksik

Normal Instagram uygulamasında, insanlarla paylaşmak istediğiniz bir şeyle karşılaşırsanız, üç nokta menü simgesine dokunup gönderiyi WhatsApp, Messenger aracılığıyla paylaşmayı seçebilir ve bazı durumlarda Hikayenize şu şekilde gönderebilirsiniz: iyi. Ancak Instagram Lite'da tüm bu seçenekler eksik . Üç noktalı menü simgesi artık yalnızca bir gönderiyi bildirme, gönderen kullanıcının takibini bırakma ve birkaç başka şey gibi çok temel seçenekleri ortaya çıkarıyor… bunların hiçbiri çok ilginç değil.

Arama Oldukça Boş

Daha önce de bahsettiğim gibi, Instagram Lite'daki arama işlevi, normal Instagram uygulamasında aldığınız aramayla karşılaştırıldığında oldukça çıplak kemikler. Göz atmanız için önerilen kategoriler yoktur, arama geçmişi yoktur ve arama yaparken yalnızca insanları veya yalnızca yerleri veya hashtag'leri aramayı seçemezsiniz . Her şeyi tek bir yerde arayacak.

Düzenleme Seçeneği Yok

Instagram, uygulamadaki kolay ve etkili düzenleme seçenekleriyle her zaman bilinmiştir. Aslında, pek çok insan Instagram'ı paylaşıp yayınlamayacaklarına bakılmaksızın fotoğrafları düzenlemek için kullandı. Instagram Lite'ta, düzenleme seçenekleri neredeyse tamamen ortadan kalktı.


Doğru, filtreler hala orada, ancak yoğunluğunu ayarlayamazsınız .


Benzer şekilde, altta bir 'Düzenle' sekmesi var; bu, basitçe, görüntüleri kolayca ve etkili bir şekilde düzenlemek için bir İsviçre bıçağı aracı getiren normal Instagram uygulamasına kıyasla bir görüntüyü döndürmek içindir.

Bu bana Instagram Lite'da filtreleri istediğiniz sırada sürükleyip bırakamayacağınızı hatırlattı .


IGTV yok

Normal Instagram uygulaması IGTV ile entegredir ve sadece sağ üstteki simgeye dokunarak IGTV videolarını izleyebilirsiniz. Ancak Instagram Lite'da IGTV bir görünüm oluşturmaz. IGTV için bir simge yoktur ve daha önce bir IGTV videosu yayınladıysanız, normal Instagram uygulamasında olduğu gibi profil sayfasında da görünmez.

Direkt Mesaj Yok

Instagram Lite, doğrudan mesajlaşmayı desteklemez; bu yüzden insanlara gerçekten mesaj gönderemezsiniz, gönderileri ve videoları kişisel mesajlar üzerinden kimseyle paylaşamazsınız - normal Instagram uygulamasında yapabileceğiniz her şey.

Bu, Instagram'ın yakın gelecekte uygulamaya eklemesini beklediğim bir özellik çünkü doğrudan mesajlar gerçekten çok fazla veri kullanımına neden olmamalı. Ancak, şu an itibariyle özellik Instagram Lite'ta eksik.


Videoları Hiçbir Yerde Yayınlayamazsınız… Henüz

Instagram Lite şu anda video paylaşımını henüz desteklemiyor. Profilinize bir gönderi yüklemeye veya hikayenize bir şey eklemeye çalışıyor olun, şu anda yalnızca iki seçenek 'Fotoğraf Çek' ve 'Galeriden Seç' göreceksiniz.

Ancak videolar yakında gelecek. Hatta Instagram Lite, 'Video Yakında Gelecek' yazan üçüncü, gri bir seçenek bile gösteriyor.


Birden Fazla Fotoğraf Gönderemezsiniz

Normal Instagram uygulaması , daha sonra tüm resimleri kontrol etmek için hızlıca kaydırabileceğiniz bir atlıkarınca biçiminde bir grup fotoğrafı paylaşmanıza izin veren bir özelliğe sahiptir . Bu, onlar için birden fazla gönderi oluşturmak zorunda kalmadan bir grup ilgili fotoğrafı paylaşmayı kolaylaştırır.


Ancak Instagram Lite'ta aynı gönderiye birden fazla fotoğraf gönderemezsiniz (en azından henüz değil). Bununla birlikte, başkalarının yayınladığı atlı karıncalara herhangi bir sorun olmadan göz atabilirsiniz.

Bir kez daha, bu özelliğin neden dışarıda bırakıldığından tam olarak emin değilim, ancak bir süre sonra ortaya çıktığını görebiliriz.


"Etiketlendiğiniz Fotoğraflar" Eksik

Normal Instagram uygulaması, Profil sekmesinde başka biri tarafından etiketlendiğiniz tüm fotoğrafları gösteren bir bölümle birlikte gelir. Bu sadece arkadaşlarınızın sizi etiketlediği fotoğrafları kontrol etmek için değil, aynı zamanda hiçbir şey yapmak istemediğiniz bir gönderide kimsenin sizi etiketlememesini sağlamak için de harika.

Ancak Instagram Lite uygulamasında bu bölüm eksik, yani sadece arkadaşlarınızın sizi etiketlediği fotoğrafları kontrol edemeyeceksiniz, aynı zamanda birinin sizi rastgele bir gönderide etiketleyip etiketlemediğini göremeyeceksiniz. sevmediğin


Instagram Lite: Bazı Sorunlar İçeren Harika Bir Uygulama

Sonuç olarak, Instagram Lite uygulaması, Instagram'dan veri dostu olan ve bütçeye uygun akıllı telefonlarda da iyi çalışabilecek bir uygulama yapmaya yönelik gerçekten harika bir ilk adımdır (normal Instagram uygulamasının oldukça ağır olabileceği bir sır değil). Instagram Lite'da kesintiye uğramayan bir dizi özelliğin arkasındaki sebebi anlasam da, onu düşük kaliteli telefonlar için daha uygulanabilir bir Instagram alternatifi haline getirmek için uygulamaya eklenebileceğini düşündüğüm bazı özellikler var. ve internet bağlantısının zayıf olduğu bölgelerdeki kullanıcılar için. Direkt Mesajlar ve bir grupta birden fazla fotoğraf gönderme yeteneği, Instagram Lite'ın sahip olması gerektiğini düşündüğüm özellikler.


Henüz Instagram Lite'ı kullandınız mı? Varsa ve bahsetmem gereken başka bir şey olduğunu düşünüyorsanız, yorumlarda bir satır eklemekten çekinmeyin. Eğer denemediyseniz, iki uygulama arasındaki farkları okuduktan sonra deneyip denemeyeceğinizi bana bildirin.

28 Yorumlar

 1. telefonum 128 gb ama yine de indiricem cunku reels ve magaza olayindan biktim

  YanıtlaSil
 2. Lite işi falan tamamen yalan. Twitter Lite Facebook Lite da 1MB gibi bir boyuta sahip indiriyorsun kuruyorsun 1 hafta kullan cachesiyle bilmemnesiyle tekrar sana oluyor 1GB

  YanıtlaSil
 3. Bunu iphone’larda kolayca yapmanın yolu var ki zaten. instagram.com ‘a safariden girip ana ekrana girince lite gibi çalışıyor. Eski cihazlara sahip arkadaşlara mutlaka öneririm

  YanıtlaSil
 4. Bunun yerine tarayıcıdan ana ekrana kısayol eklemek daha mantıklı değil mi

  YanıtlaSil
 5. Ben zaten az Instagram kullanıyorum. Özelliklerin çoğunu kullanmıyorum. O zaman lite çok daha mantıklı.

  YanıtlaSil
 6. 16 gb telefonda instagram 450mb yer kaplıyor. Günde en fazla yarım saat-1 saat kullandığım bir uygulamaya ben neden 450mb ayırayım. Zaten depolama sıkıntısı çekiyordum. Türkiye de yayınlansın anında silip lite yi yüklicem. Reels dir ıgtv dir umrumda değil

  YanıtlaSil
 7. Bende şuan yüklü aşırı iyi tavsiye ederim herkese iyi günler

  YanıtlaSil
 8. İphone 11 kullanıyorum ama instagram lite kullanıcam

  YanıtlaSil
 9. telefonda 6gb ram 128 gb hafıza var ama yine de instagram lite yükleyeceğim gelirse. Çok gereksiz yere enerji tüketen bir uygulama. sırf arkadaşlarımın hepsinin bulunduğu tek platform olduğundan kullanıyorum zaten. her zaman(eğer önbellekte yüklü kalmıyorsa veriler) programların lite versiyonları daha kullanışlı oluyor.

  YanıtlaSil
 10. Reels zaten Tiktok gibi. Kurtulacağım sonunda. Market ve igtv'yi pek kullanmıyordum

  YanıtlaSil
 11. Desenize herkes lite yüklücek.

  YanıtlaSil
 12. 16 ve 8gblik telefon kullananların yüzünü güldürecek:))

  YanıtlaSil
 13. Hangi dil ile geliştirdiler acaba react native ile mi

  YanıtlaSil
 14. Ben lite ye geçerim reels ıgtv ve mağaza işime yaramıyo eskisi daha güzeldi

  YanıtlaSil
 15. Türkiye'ye gelmesi 2 yılı bulur %90

  YanıtlaSil
 16. Sibel Harmancıklı17 Aralık 2020 18:30

  Bence de çok mantıklı bir hareket olmuş. Yenilik adı altında hayatımıza soktuğu bazı gereksiz özelliklerden kurtulmuş oluruz. Herkes için olmasa da en azından benim gibiler için öyle olacaktır.

  YanıtlaSil
 17. Reels olsaydı iyi olurdu ama 4 MB olup daha fazla özellikler olabilirdi

  YanıtlaSil
 18. Nerde lütfen söyleyin.

  YanıtlaSil
 19. inşallah boyutu , ram kullanımı çok az olur

  YanıtlaSil
 20. instagram androide özel app yapmış. storyde videoyu 7fps çekmeye devam.

  YanıtlaSil
 21. Daha iyi olacağı kesin ne kadar özellik eklersen orjinalliginden ve kullanım amacından uzaklaşıyor.

  YanıtlaSil
 22. Sırf mağaza ve IGTV olmaması için indirebilirim. Ama mesajdaki yeni özellikler gitmez umarım :(

  YanıtlaSil
 23. ali osman baltacı17 Aralık 2020 18:32

  Sevmediğim tüm özellikleri kaldırılmış Türkiye'ye açılsın direkt lite versiyonuna geçerim

  YanıtlaSil
 24. Gereksiz ve ilgilenmediğim şeyler. Zaten fotoğraf albümü kullanıyorım instagramı. Takipçim yok takip ettiğim yok. Flash bellekte kaybolmasın diye iyi oluyor.

  YanıtlaSil
 25. daha iyi olmuş igtv, reels, mağaza aslında hiçbirini görmek istemiyorum

  YanıtlaSil
 26. ama indirince 200 mb olacak

  YanıtlaSil
 27. Depolomasi olmayan ayfoncular için yapmislar :d

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski