Yeni Nesil Duster İnceleme; Öncekilerden farkı ne?

 

Dacia Duster paranızın karşılığını o kadar iyi veriyor ki, neden daha pahalı bir modele fazladan para harcadığınızı merak etmelisiniz. Sürmek için en ilham verici otomobil değil ve iç mekanda ışıltı yok, ancak hemen hemen her açıdan Duster, giderek daha rekabetçi bir pazarda kendine hakim olabiliyor. Bu ikinci nesil model için stil iyileştirildi, koltuklar daha rahat ve dizel versiyon daha ekonomik. Aslında, dizel 4x4 görünümünde, Duster piyasadaki en uygun arazi aracı olabilir.

Dacia Duster, bir süper mini fiyatına satın alabileceğiniz bir SUV. Aslında, sadece 11.745 £ 'dan başlayan fiyatlarla, Nissan Micra'nın altını çizmeyi bile başarıyor - bir Qashqai ile kabaca aynı boyuttaki bir araba için fena değil .


Öyleyse, 2012'de Birleşik Krallık'ta tanıtılan ilk nesil Duster'ın paranın karşılığını fazlasıyla almasıyla ün kazanması ve kendisine sadık hayranlardan oluşan bir lejyon kazanması şaşırtıcı değil. İyi haber şu ki, yeni Duster eski modelin kaldığı yerden devam ediyor ve hatta bazı kilit alanlarda gelişmeyi başarıyor.


Görsel olarak eski Duster'a çok benziyor - Dacia kazanan bir formülle uğraşmayacaktı - ama her gövde paneli yepyeni. Üç bölümlü LED gündüz sürüş farları, imzalı arka lambalar ve ona yeni ve keskin bir görünüm kazandıran yeni bir ızgara ile eskisinden daha çekici ve daha lüks.


İç mekana da bir veya iki çentik kaplayan malzemelerin kalitesi, daha rahat koltuklar ve yeniden konumlandırılmış bilgi-eğlence ekranı ile ince bir makyaj yapıldı. Lüksün son sözü değil ve özellikle ilham verici bir kabin değil, ancak para için hata yapmak zor.

Aynı zamanda inanılmaz derecede geniştir, beş yetişkin için geniş bir alan ve arka koltuklar yerinde iken 445 litreye kadar bagaj alanı. Dacia ayrıca ses yalıtımını iyileştirdi, elektrikli hidrolik direksiyonu yükseltti ve daha yüksek donanım seviyelerine anahtarsız giriş ekledi.


Aralarından seçim yapabileceğiniz beş özellik vardır: Access, Essential, Comfort, SE Twenty ve Prestige. Access, 16 inç çelik jantlar, tek parça bir arka koltuk, sürücü koltuğu için yükseklik ayarı, klima ve radyo olmadan 'indirimli bodrum'u tanımlar. Ancak 11.745 £ 'dan şikayet etmek zor.


Essential trim, ön sis farları, klima, yüksekliği ayarlanabilir sürücü koltuğu, 60:40 oranında bölünebilen arka koltuk, DAB radyo ve Bluetooth ile birlikte birkaç kozmetik güncelleme ekler. Konfor, 16 inç alaşım jantlar, deri kaplamalı direksiyon simidi, uydu navigasyonlu yedi inç bilgi-eğlence sistemi, arka park kamerası ve hız sabitleyici ile daha lüks hissettiriyor. SE Twenty versiyonları 17 inç alaşımlar, çoklu görüş kamerası, kör nokta uyarısı ve SE Twenty markalı paspaslar, dış çıkartmalar ve mavi rozet ekler.


Sınıfının en iyisi Prestige modeli, 17 inç 'elmas kesimli' alaşım jantlar, geliştirilmiş döşeme, klima kontrolü, anahtarsız giriş ve elektrikle ayarlanabilen, ısıtmalı kapı aynalarına sahiptir. Ayrıca, Prestige versiyonundaki çoğu ekipmanı içeren, ancak belirli Fusion Red veya Highland Grey boya ve döşemeli Techroad sınırlı sürümü de vardır.

Dacia Duster keskin dinamikleri ya da güçlü bir performans sunmuyor, ama bu gerçekten aracın bu tür bir nokta değildir. Ayrıca, Duster'in yetenekleri başka yerde yatıyor.


Önceki modelle aynı platform üzerinde duruyor: Nissan Juke’nin temellerinin uzatılmış bir versiyonu . Bu onu altında oldukça eski bir araba yapıyor; Biraz gövde yuvarlanması ile donuk, cansız direksiyon kombinasyonu, belirsiz ve bağımsız bir sürüş deneyimi yaratmak için birleşiyor. Yetersiz ses yalıtımı, özellikle 1.5 litrelik dizelde rölantideyken biraz gürültülü olabileceği anlamına gelir. 


Ancak sorunların çoğunun bittiği yer burası, çünkü görünüşe göre öncekinden yüzde 35 daha az çaba gerektiren hafif direksiyon, şehir içinde manevra yapmayı kolaylaştırırken, yükseltilmiş sürüş konumu öndeki yolun hakim bir görünümünü veriyor. Basitçe söylemek gerekirse, Duster sürmek, tümü satın almak daha pahalı olan küçük SUV'ların büyük çoğunluğundan daha kötü değil.


4x4 görünümünde, Duster kendini 210 mm'ye kadar yerden yükseklik ve 350 mm'lik bir su geçiş derinliği ile yetenekli ve ucuz bir arazi aracı olarak sunuyor. Dişli tertibatı, çekmeyi daha iyi hale getirmek için daha kısadır ve işler zorlaştığında daha yeteneklidir, ancak bu aynı zamanda şehirde dolaşmayı biraz daha zor hale getirir.


Aksi takdirde, Duster sürmek için hoş bir arabadır. Arazi taleplerine daha iyi uyan daha kısa birinci vitese sahip bir şanzıman kullanan 4x4 varyantları ile, benzinli motorlu 4x2 model hariç herkese standart olarak altı ileri manuel şanzıman takılmıştır.

Motorlar, 0-100 hızlanma ve en yüksek hız

1.5 litrelik dCi dizel motor eski Duster'dan devralındı, ancak Dacia, onu eskisinden daha güçlü ve verimli hale getirmek için birkaç ince ayar yaptı. Eski dizele göre mütevazı bir 5bhp artış var ve yeni ünite 113bhp üretiyor. Bir aşırı takviye işlevi tork artışı sağlarken, bir AdBlue sistemi emisyonları azaltır.


Duster dizel 4x2, 10.5 saniyede 62mph'ye veya 4x4'te 12.1 saniyeye çarparak hızlanma en iyi yeterli olarak tanımlanabilir. En yüksek hızlar sırasıyla 111mph ve 108mph'dir. 4x4'ün kısa dişli donanımı, Duster'ın sorunsuz bir şekilde sürülmesini zorlaştırabilir, bu nedenle düzenli olarak ağır yükleri çekmediğiniz veya arazide çok fazla zaman harcamadığınız sürece bu sürümden kaçınırız.


130PS veya 150PS ile yeni 1.3 litrelik TCe benzin ünitesi de artık mevcuttur. Daha yüksek güçlü model, 0-100 km / s'den 10.4 saniyede hızla ilerliyor ve Duster'ı daha da büyümüş hissettirerek, SUV'ye birkaç bin pound daha pahalı modelleri alma gücü veriyor. Ekstra güce ilgi duymayanlar için Access, Essential ve Comfort donanım seviyeleriyle sunulan giriş seviyesi 1.0 litre 100PS benzinli motor var.

Dacia, benzin veya LPG ile çalışabilen 1.0 litrelik 100 PS turbo üç silindirli Bi-Fuel motor sunma konusunda ilginç bir adım attı. Amaç, daha düşük emisyonlar, daha iyi yakıt tüketimi ve menzilde artış sağlamaktır.


Uzun mesafeleri kat ediyorsanız veya işe gidip gelmeniz otoban ve çift taşıt yollarını içeriyorsa, Dacia Duster dizel en iyi seçimdir. 57.9mpg'lik bir rakam, bir SUV için oldukça etkileyici ve 4x4 versiyonunda 51.3mpg'ye düşmesine rağmen, ekonomik bir teklif olmaya devam ediyor. Ancak, 4x4'ü seçerseniz emisyonlar zarar görür; 147 g / km'ye karşılık 150 bg 4x2 varyantı için 128 g / km.

1.3 litrelik TCe benzinli versiyonlarda, rakam hem 130PS hem de 150PS 4x2 modeller için 43.3mpg'ye ve 150PS 4x4 için 40.0mpg'ye düşüyor, bu kağıt üzerinde büyük bir fark gibi görünebilir, ancak hikaye o kadar net değil bu şekilde kes. Dizel versiyonlar, benzinli muadillerine göre 2.000 £ daha fazlaya mal oluyor, bu nedenle daha yakıt verimli bir Duster'ı seçmek yanlış bir ekonomi olabilir. Ayrıca, 45.5mpg ve 140g / km emisyon sağlayan TCe100 de var.


Sigorta grupları

Bir SUV için, Dacia Duster'ın sigortalanması şaşırtıcı derecede ucuzdur, ancak gruplar donanım seviyesine, motora ve iki veya dört tekerlekten çekişi tercih edip etmediğinize göre değişir. Bi-Fuel versiyonları 11. grupta, diğer varyantlar ise 13-15. Gruplardadır.


Her durumda, Duster sigortası rakiplerinin çoğundan daha ucuz olacak. Örneğin, MINI Countryman 17. gruptan başlarken, Nissan Qashqai 14. grupta başlıyor.


Duster'in inanılmaz derecede düşük liste fiyatı sayesinde, amortisman birçok benzer kompakt SUV'dan binlerce daha az olacaktır. Üç yıl ve 100.000 kilometreden sonra, Duster'ın değerinin %45 ila 55'ini korumasını bekleyebilirsiniz ki bu, bazı pahalı rakiplerinden daha fazladır.


Bununla birlikte, bazı trim seviyeleri diğerlerinden daha iyidir. Örneğin, Access kaplaması, yenisini satın almak için ucuz olsa da, düz beyaz boyadan biraz daha fazlasını talep etme eğiliminde olan, klimasız, çelik jantlı ve telsiz olmayan kullanılmış araba alıcıları için daha az çekici. Geliştirilmiş teknolojisi sayesinde, Comfort donanım talep görürken, Prestige'in eklenen ekstraları daha geniş bir alıcı yelpazesine hitap etmesini sağlayacak.

İkinci nesil Dacia Duster , selefinden çok daha lüks görünüyor. Daha keskin, daha kaslı bir görünüme sahip olsa da, eski arabanın bir evrimidir, ancak tek bir gövde paneli taşınmamıştır.


Düzgün üç bölümlü LED gündüz sürüş farları, doğal dört bölümlü arka lambalar ve oyulmuş motor kaputunun sağladığı kompakt SUV bolluğundan sıyrılıyor. Comfort ve Prestige modellerine, karşıt ön ve arka koruma plakaları ve alaşım jantlar ile daha fazla sokak itirazı sunuluyor. Prestige modelinde, tekerlekler 17 inç 'elmas kesimdir'.


Eskisinden daha rahat koltuklar, hareket halindeyken daha az kabin gürültüsü ve çok çeşitli dayanıklı plastiklerle iç kısımda da işler çok daha iyi. Lüks dediğiniz şey bu değil, ancak özellikle fiyat noktası göz önüne alındığında, yapı kalitesinde hata bulmak zor.


Genel olarak, kabin tasarımı ilham verici olandan daha işlevseldir, ancak hava menfezlerinin altındaki yeni 'piyano tarzı' kontroller hoş bir dokunuş. Bilgi-eğlence ekranı öncekinden 74 mm daha yüksekte durur ve bu da hareket halindeyken görüntülemeyi kolaylaştırır.


Giriş seviyesi Access modeli, daha pahalı trim seviyelerindeki kabin, orta konsol, krom kapı kolları ve krom havalandırma çevreleri etrafındaki aksanlarla kaldırılsa da, içeride kesinlikle basit görünüyor. Comfort ve Prestige modellerinde algılanan kalite, krom vites kolu eki ve yumuşak direksiyon simidi sayesinde artırılır. Her iki model de gelişmiş döşemeye sahiptir. Ayrıca, 17 inç 'elmas kesimli' alaşım jantlar, çoklu görüş kamerası ve kör nokta algılama sistemi ekleyen yeni SE Twenty modeli de var; Techroad sınırlı sürümü, Prestige seviyelerinde donanım sunuyor, ancak benzersiz dış ve iç kaplama ile .


Uydu navigasyon, stereo ve bilgi-eğlence

Access modeli, bakış açınıza bağlı olarak ya son derece basit ya da biraz modası geçmiş. Seçtiğiniz satış sonrası radyo ve hoparlör sistemi için ön kablolama almanıza rağmen, standart olarak bir radyo bile yoktur. Birimlerin 100 £ 'dan daha ucuz olduğu göz önüne alındığında, en ucuz Duster'ı istiyorsanız, ancak telsiz olmadan yaşayamıyorsanız bu iyi bir seçenek olabilir.


Temel donanım seviyesine yükselmek, direksiyon simidi kontrollerine sahip bir FM / AM / DAB tuneri, Bluetooth bağlantısı ve bir USB bağlantı noktası ekler. Comfort, SE Twenty, Prestige ve Techroad modelleri, Dacia'nın uydu navigasyon, Apple CarPlay ve Android Auto özelliklerine sahip tanıdık yedi inçlik MediaNav sistemiyle birlikte gelir .


Boyut


4.341 mm uzunluğunda ve 1.804 mm genişliğinde (yan aynalar olmadan), Dacia Duster Nissan Qashqai'den sadece 53 mm daha kısa ve 2 mm daha dar . Yükseklik, 4x2 veya 4x4 versiyonunu seçip seçmediğinize bağlı olarak değişir - ya da tavan çubuklarını takarsanız - ancak en kısa görünümünde (1.621 mm) bile, Duster Qashqai'den (1.595 mm) daha uzundur.

Bu, özellikle daha geleneksel ve benzer fiyatlı rakiplerinin boyutunu düşündüğünüzde, Duster'ın üstün olduğu bir alandır. Diğer bir avantaj, şehir ormanlarında faydalı olacak 210 mm yerden yüksekliktir.


Bacak mesafesi, baş mesafesi ve yolcu alanı


Bu cömert oranlar, iyi boyutlu bir kabine dönüşüyor. SUV hissini pekiştiren standart bir hatchback gibi aşağı inmek yerine Duster'a adım atarsınız. Beş yetişkinin oturabileceği kadar büyük bir yolcu bölmesini ortaya çıkarmak için uzun ve geniş kapıları açın.


Nerede oturduğunuza bakılmaksızın baş, bacak ve diz bölümü yeterlidir, yetişkinler ise arka tarafta üç tane sorunsuz oturabilir. Dikkat edin: Giriş seviyesi Duster, trim seviyesi ne olursa olsun yolcu koltuğu yukarı veya aşağı hareket etmezken, yüksekliği ayarlanabilir sürücü koltuğuna sahip değildir. Bu uzun boylu insanlar için bir sorun olabilir. Neyse ki, dış arka koltuklarda çocuk koltukları için Isofix noktaları bulunuyor.


Saklama kapasitesi, önceki Duster'a göre yüzde 20 artarken, Comfort donanım seviyesinden 4x2 versiyonlarda 28,6 litre kabin saklama alanı mevcuttur. 4x4 versiyonları koltuk altı saklama alanı olmadan gitmelidir.


Kapı cepleri, tıknaz vites kolunun önünde bir bardak tutucu ve saklama tepsisi ve ön koltukların arasında başka bir tepsi ile makul bir boyuttadır. Torpido gözünün boyutu, yolcu koltuğunun önünde ön panelin üst kısmı boyunca uzanan kullanışlı bir tepsi olmasına rağmen, yeterli olandan biraz daha fazla.


Çizme


Dacia Duster, benzer fiyatlı bir hatchback modelinde bulacağınızdan çok daha fazla bagaj kapasitesi sunan iyi bir bagaj kapasitesine sahip. Maksimum hacim için, arka koltuklar yerinde 445 litre veya koltuklar katlandığında 1.623 litre sunan 4x2 modeli tercih edin.


4x4 modellerinde kapasite 411 litreye veya stepne takıldığında 376 litreye düşer. Koltuklar katlandığında bu alan sırasıyla 1.614 ve 1.559 litreye çıkıyor. Bağlam için, Nissan Qashqai maksimum 1.585 litre sunuyor.

Arka koltuk, giriş seviyesi Access trim hariç hepsinde 60:40 oranında bölünür, bu nedenle, tamamen yukarıda veya tamamen aşağıda olan üç arka koltukla yaşayamazsanız bundan kaçının. Her durumda, koltuklar tamamen düz bir şekilde katlanmaz, bu da uzun ve hacimli eşyalar taşırken sorun olabilir.


Yükleme kenarı, bir SUV'da beklediğiniz bir yüksekliğe sahipken, bagajın kendisi iyi orantılı ve tekerlek yuvalarından müdahale edilmiyor. Seri boyunca bir ışık standart olmasına rağmen oldukça basit bir önyükleme.


Çekme


Duster, 4x2 benzinli görünümde 1.400 kg ve 4x4 veya 4x2 dizel olarak 1.500 kg maksimum frenli römork ağırlığını taşıyacak. Frensiz, 1,6 benzinli 4x2 için 615 kg'dan, 1,5 dCi 4x4 için 695 kg'a kadar değişir.


Bütçe fiyatı bir veya iki ödün verir, ancak güvenlik birçok alıcının fedakarlık yapmak istemeyeceği bir şeydir. Pek çok arabanın beş yıldızlı Euro NCAP güvenlik derecesi aldığı bir çağda , yeni Dacia Duster yalnızca üç yıldız toplayabiliyor.


Bu sadece 2011'de aldığı notla aynı değil, aynı zamanda iki test arasındaki altı yılda skorların ikisi de düştü. Tabii ki, test daha da zorlaştı, ancak sırasıyla% 71 ve% 66 olan yetişkin ve çocuk yolcu koruma puanları sınıfının en iyisine bile yakın değil. Yaya güvenliği için% 57 ve güvenlik asistanı teknolojisi için% 37'lik puanlar da evlere yazılacak bir şey değil.

Otonom acil durum freni ve şeritte kalma yardımı gibi güvenlik cihazları mevcut değildir, ancak kör nokta izleme yalnızca en üst düzey Prestige modelinde sunulur.


Duster, en son Driver Power müşteri memnuniyeti anketimizde yer almadı ve Dacia, en iyi 30 otomobil üreticisinin listesinde en dip noktasını tamamlarken, haberler bir bütün olarak marka için daha iyi hale gelmiyor. 

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski