BMW iX Elektrikli SUV 483 km menzile sahip, 40 dakikadan kısa sürede %80'e kadar hızlı şarj oluyor

 BMW , en son elektrikli aracı (EV) iX SUV'yi sanal NextGen 2020 etkinliğinde tanıttı . BMW'nin Vision iNext elektrikli SUV aracının üretim modeli olan iX'in, Alman otomobil üreticisinin yaklaşan araçlarında yer alacak birden fazla teknolojiyi içerdiği söyleniyor, buna bir elektrikli güç aktarma organı ve sürücü arayüzü dahildir.

Yeni elektrikli SUV, BMW'nin beşinci nesil elektrikli güç aktarma organlarını kullandığı için lüks otomobil üreticisi için ileriye doğru atılan büyük bir adımı temsil edecek. Teknolojinin sadece yeni iX SUV'ye değil, aynı zamanda BMW'nin en son EV'si ile birçok özelliği paylaşan i4 sedan'a da güç verdiği söyleniyor.


İX, 500 hp'nin üzerinde çıkış ve 0-100 km / sa hızları beş saniyenin altında bir hızda sunabileceğini vaat eden iki elektrikli motorla güçlendirilecek. BMW, iX'in ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA) standartlarına göre 483 km menzile sahip olduğunu söyledi.


İlginç bir şekilde BMW, iX'in pilinin gerçek boyutunu açıklamadı, ancak şirket EV'nin sadece 10 dakikalık şarjla ekstra 121 km menzil eklemesine olanak tanıyan 200kW DC hızlı şarj sağladığını söyledi. Ayrıca bataryanın 40 dakikanın altında% 80'e kadar şarj olabileceği söyleniyor. BMW, 11kW Seviye 2 şarj istasyonuyla kullanıldığında, EV'nin 11 saatlik şarjla tam şarj olacağını vaat ediyor. 

Estetik olarak iX, daha düşük tavan çizgisi ve daha aerodinamik profiliyle X5'i andırıyor. BMW'ye göre, elektrikli SUV bir X6 tavan yüksekliğine ve bir X7'nin tekerlek boyutuna sahip. Otomobil üreticisi, tasarım ekibinin dış cephenin "temiz ve sağlam, neredeyse yekpare, bazı yüzeyleri kesilmiş çok yuvarlatılmış bir taş gibi" görünmesini istediğini açıkladı.


Ön tarafta, bazı kullanıcılar cesur tasarımdan etkilenmemiş olsa da, iX'in yüzü BMW'nin geleneksel böbrek ızgara tasarımına benzersiz bir yaklaşım getiriyor. Bunun üzerine biraz daha sonra.


İX'e adım attığınızda, BMW minimalist bir tasarımla gitmiş gibi görünüyor. BMW'nin bilindiği alışılmış sportif estetik yerine, iç mekan daha rahat ve salon benzeri bir görünüme sahip. Sürücünün görüşüne 14,9 inçlik bir bilgi-eğlence sistemi ile eşleştirilmiş 12,3 inçlik dijital gösterge paneli hakimdir. Ekranın, dokunma veya ses aktivasyonuyla kontrol edilebilen BMW'nin yeni nesil işletim sistemine sahip olduğu söyleniyor.

Garip bir şekilde BMW, The Verge ve Engadget tarafından belirtildiği gibi, herhangi bir videosunda veya basın materyalinde iX için herhangi bir otonom sürüş yeteneğinden bahsetmedi . Alman otomobil üreticisinin, iX'in dayandığı iNext Concept aracının Seviye 3 otonom sürüş yetenekleriyle donatılacağını ima etmesi garip. 


Seviye 3'te bir arabaya sahip olmak, aracın belirli koşullar altında sürüş görevlerinin% 100'ünü yerine getirebileceğini gösterir, ancak sürücülerin gerektiğinde kontrolü ele almak için yine de beklemede olmaları gerekir. Bunu bağlamda ifade etmek gerekirse, Seviye 4'e çıkmak, bir arabanın çoğu sürüş durumunu kendi başına halledebileceği anlamına gelirken, Seviye 5 her koşulda tam otomasyonu belirtir, ancak çoğunlukla teoriktir.

İX, 2021'in ikinci yarısında Almanya'nın Güney Bavyera kentinde bulunan BMW'nin Dingolfing fabrikasında üretime girecek ve 2022'nin başlarında ABD kıyılarına ulaşması planlanıyor.


Önümüzdeki birkaç yıl içinde BMW, ürün gamına daha fazla EV eklemeyi planlıyor. Şirketin stratejisi, 2021'in sonuna kadar tamamen elektrikli beş aracı tanıtmayı hedefliyor: BMW i3, Mini Cooper SE, BMW iX3 ve BMW i4.


BMW, hedefinin yolda 4,6 milyonu tamamen elektrikli olacak toplam 7 milyondan fazla "elektrikli" BMW Group aracına (Mini iştirakinden gelenler dahil) sahip olmak olduğunu söyledi. Halihazırda BMW, yılda 2,5 milyon araç satmaktadır.


BMW'nin yeni iX SUV'un NextGen 2020 sunumunu kaçırdıysanız, aşağıdaki videoya göz atın.

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski