HP Chromebook X360 14c İnceleme: Biçim, işlev ve eğlence

HP Chromebook x360 14c'yi inceleme için ilk aldığımda, ne bekleyeceğimden gerçekten emin değildim. Yıllardır herhangi bir işletim sistemi türünde bir HP dizüstü bilgisayara dokunmamıştım ve en iyi Chromebook unvanı için diğer premium dizüstü bilgisayarlarla rekabet edebileceğinden şüpheliydim. Ama ne var biliyor musun? Sanırım HP bunu başardı ve müşterilerin hoş bir şekilde şaşırmasını ve rakiplerin şirketin burada neler yaptığını gördüklerinde hoş olmayan bir şekilde şok olmasını bekliyorum.

HP, x360'ı işletmelerde bir ilk olan Chromebook olarak konumlandırıyor. Lenovo Flex 5 ve Acer Spin 713 (Samsung Galaxy Chromebook ve ASUS Chromebook Flip C436 gibi) gibi üst düzey cihazlarla kesinlikle uygun, bitişe sahip ve baştan sona gidecek gibi görünüyor. Aynı zamanda HP'nin şimdiye kadarki en güvenlik odaklı Chromebook'u. Hızlı ve doğru bir parmak izi tarayıcısı, kamerayı devre dışı bırakmak için fiziksel bir anahtar biçiminde biyometrik kimlik doğrulaması sunar ve tabii ki, dizüstü bilgisayarınızın kilidini Android telefonunuzdan açmanıza olanak sağlamak için Google'ın bağlı cihazların akıllı kilit özelliğinden yararlanır.


Chromebook x360 14c tamamen işle ilgili değil; aynı zamanda oyun oynamak için de çok uygun. Minimal çerçeveli güzel bir 14 inç FHD IPS ekrana sahiptir, USI stylus desteğine sahiptir ve Bang & Olufsen tarafından optimize edilmiş yerleşik hoparlörlere sahiptir. HP, bunun şu anda işgücüne dahil olan ancak aynı zamanda okulda ve / veya evde Chromebook'larda yetiştirilen Z Kuşağı kişileri hedeflediğini söylüyor. Şirket, bu demografinin yaklaşık% 72'sinin geçtiğimiz birkaç yıl içinde Chromebook'u birincil cihazı olarak kullandığını ve şimdi işten oyuna geçiş yapabilecek daha premium bir deneyim aradıklarını söylüyor. HP, bu yaş grubunun% 48'inin Stadia veya GForce Now kullanarak birincil cihazlarında oyun oynamak istediğini ve% 52'sinin bilgisayarlarını sosyal medya için kullandığını söylüyor. Chromebook x360 14c, HP'nin bu büyüyen pazar taleplerine cevabıdır.


HP Chromebook x360 14c, 2020'nin sonlarında mevcut olan en iyi Chromebook'lardan biridir. Birinci sınıf stil ve malzemelere sahip bir iş bilgisayarının parçası gibi görünür ve önemli fiziksel güvenlik özelliklerine sahiptir. Ama aynı zamanda güzel bir ekrana, kaliteli hoparlörlere ve 360 ​​derecelik menteşeye sahip harika bir eğlence makinesidir.


İyi Yanları

  • Birinci sınıf stil ve yapı kalitesi
  • Güzel 16:9 ekran
  • Yüksek sesli, yukarı doğru ses veren Bang&Olufsen hoparlörler
  • Parmak izi tarayıcı ve fiziksel kamera kapatma anahtarı ile güvenlik odaklı


Kötü Yanları

  • Dizüstü bilgisayar ağır
  • Alt kısım metal değil
  • Kapaktaki manyetik conta gerçekten güçlü

Bu inceleme hakkında


8 GB RAM, 64 GB eMMC flash depolama ve 10. nesil Intel Core i3 işlemci içeren HP Chromebook x360 c14 yapılandırmasıyla yaklaşık iki hafta geçirdim. Bu en düşük seviyeli yapılandırma değil, ancak HP bunun en popüler ve perakendecilerden en yaygın şekilde bulunacağına inandıklarını söyledi. Şu anda HP.com'da daha ucuz bir Intel Pentium Gold sürümü var ve bunu yakında gelecek bir tarihte daha premium bir Intel Core i5 sürümü izleyecek.


HP Chromebook X360 14c Ne gibi


Bu incelemenin başında da belirttiğim gibi, Chromebook x360 14c güzel tasarımı ve bileşenleri, güvenliğe odaklanması ve oyunlara ve videolara eğlence portalı olarak kullanışlılığı sayesinde en başından dikkatimi çekti. Bu alanların her birini biraz daha ayrıntılı olarak inceleyeyim.

Dizüstü bilgisayarı açtığınızda ilk fark ettiğiniz şey güzel ve canlı ekranıdır. 16:9 en boy oranına sahip bir ekranla 14 inç boyutunda gelen bu cihaz, Google E-Tablolar'da yaymak veya Netflix'te Away Away'i izlemek için tonlarca alan sağlar. Ayrıca bunu özellikle bölünmüş tarama uygulamaları için kullanışlı buldum, bu yüzden bir tarafta bir araştırma penceresi açıkken diğer tarafta notlarım olabilir veya Slack'in Twitter veya Gmail ve Google Takvim ile eşleştirilmesi - fikri anladınız. Mesele şu ki, daha küçük Chromebook'larda veya 3:2 en boy oranına sahip olanlarda bölünmüş ekranlama yapabilseniz de, bu pencereleri diğer cihazlardan daha kullanışlı hale getirmek için burada yeriniz var.


Bu dizüstü bilgisayarla önüme çıkan bir diğer şey de güvenlik ve mahremiyet konusuna verilen önemdi. HP, ankete katılan müşterilerin %55'inin yerleşik bir kamera kapağı veya panjuru olsaydı bir PC'yi düşünmeye daha meyilli olacağını ve %32'sinin güvenliğin temel satın alma kararlarından biri olduğunu söylediğini söyledi. Şirket, biyometrik parmak izi tarayıcısı ve yan tarafta kamerayı elektronik olarak devre dışı bırakan ve donanım düzeyinde video kaydetmesini engelleyen fiziksel bir anahtar dahil olmak üzere pazarın ne istediğini açıkça dinledi.


Parmak izi tarayıcıyı kurmayı hızlı ve kolay bir işlem olarak buldum ve her kullandığımda doğru ve hızlı çalışıyor. Parmak izinizi kare tarayıcının üzerine kare olarak yerleştirmeniz gerekir (kısmi baskılarda o kadar doğru görünmüyor), ancak bunu yaptığınız sürece, anında çalışır.


Flaş demişken, fiziksel kamera anahtarı da hoş bir dokunuş. Sadece onunla oynar ve açıp kapatırsanız, kameranın üzerinde bir kapak kaydı görmezsiniz veya etkinleştirildiğine dair herhangi bir bildirim almazsınız. Ancak, Zoom veya Google Meet gibi kameranızı kullanmak isteyen bir uygulamaya veya web sitesine girdiğinizde, anahtarı değiştirmek, kameranın kapalı olduğunu gösteren kırmızımsı bir LED ışığı tetikler. Bunu, karartılmış görünen avatar/kamera yayınınıza bakarak da doğrulayabilirsiniz.


Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, düğmenin mikrofonunuzu kapatmamasıdır, bu nedenle kaydırırsanız, bir sonraki ofis görüntülü görüşmesi sırasında dilinizi tuttuğunuzdan emin olun (veya ayrıca ekrandaki düğmelerden mikrofonunuzu kapatmayı unutmayın. uygulamada!).


Chromebook x360 14c'nin malzeme yapısı söz konusu olduğunda, incelediğim i3 modelindeki bazı temel özelliklere bir göz atalım.


Bu Chromebook'un neredeyse tamamı metal bir gövde yapısı vardır. Bununla birlikte, alt kısım, klavyenin üstündeki ve kapağın arka panelindeki alüminyum alaşımlı kaplamaya gerçekten uyum sağlayan plastik bir malzemedir ve onaylamak için iki kez almak zorunda kaldım. Plastik tabanın yararı, ağır bir dizüstü bilgisayarın daha da ağırlaşmasını önlemeye yardımcı olması ve ayrıca kucağınızda kullanırken biraz daha serin olmasını sağlamasıdır.

HP, önceki sürümlerdeki menteşe yapısıyla ilgili şikayetleri ele aldığını ve cihazın akışkan menteşe tasarımını daha sorunsuz ve daha tutarlı çalışacak şekilde güçlendirdiğini söyledi. Ayrıca, cihazı kullanılmadığında kapalı tutmak için kapağa mıknatıslar ekledi ve bu, tablet modunda geri katlandığında kapağı daha güvenli tutma avantajına da sahip. Bu Chromebook'un USI kalem desteğine sahip olduğundan bahsetmiştim ( USI kalemleri bulabilirseniz ek bir satın alma işlemidir), ancak Chromebook x360 c14'ün kılıfında düzgün bir küçük numara var. Orijinal Google Pixelbook ve Microsoft Surface Duo gibi , cihazın sağ tarafı mıknatıslıdır ve ona bir USI kalemi takabilirsiniz. Harika puanlar verildi!


HP, Chromebook x360 c14'teki hoparlörleri lanse etti ve yukarı doğru ateşleyen Bang & Olufsen hoparlörler oldukça hoş. Oldukça gürültülü olabilirler, ancak rafine edilmemiş kulaklarıma biraz teneke olabileceğini düşündüm. Ne olursa olsun, kullandığım çoğu Chromebook hoparlöründen veya bu konuda çoğu dizüstü bilgisayar hoparlöründen çok daha iyi.


10. nesil Intel Core i3 yonga seti, tek bir takılma veya gecikme olmadan tüm çoklu görevlerimi tamamlamamı sağlamak için fazlasıyla yeterli güce sahipti. Düzinelerce sekme açıp Dashlane, Authy ve Telegram gibi Android uygulamalarını aynı anda sorunsuz bir şekilde kullanırdım.


Klavyeler söz konusu olduğunda memnun etmek oldukça kolaydır, ancak bunun iyi yanıt verebildiğini ve seyahat ettiğini hissettim. İnceleme birimim de dahil olmak üzere bu Chromebook'un çoğu sürümünde, bence olması gereken arkadan aydınlatmalı tuşlar da var (özellikle bu fiyat aralığında). İzleme paneli aynı zamanda kullanımı bir zevkti ve şimdiye kadar bir dizüstü bilgisayarda kullandığım en yumuşak ve en büyüklerinden biri. Örneğin bir MacBook Pro'da bulunanlar kadar büyük değil, ancak bunun için verebileceğim en iyi karşılaştırma bu.


Bahsetmek istediğim son bir şey, HP'nin en azından ambalajla ilgili çevresel çabalarıydı. Bu Chromebook, HP'nin geri dönüştürülmüş karton, minimum plastik torbalar ve çevre dostu mürekkeple çevre dostu ambalajla gönderilen ilk dizüstü bilgisayarlarından biridir. Şirket, ilerleyen daha fazla ürünün bu paketleme stratejisini kullanacağını söylüyor. Elbette bu küçük bir adım, ancak daha sürdürülebilir ürünlere yönelik her adım yardımcı oluyor.


HP Chromebook X360 14c'nin Beğenmediğim Yanları da Var


Bu dizüstü bilgisayarla gerçekten seçecek çok nitim yok, ancak HP'nin sizi rakiplerinizde satın almaktan caydırabilecek bazı tavizler verdiği birkaç alan var. Bunların hepsinden Chromebook hakkında beğendiğim şeylere uyarılar olarak bahsetmiştim, ancak değerlendirmeniz için burada yeniden belirtmeye değer.


Söylediğim gibi, Chromebook x360 c14 birinci sınıf görünümlü ve hissettiren bir cihaz, ancak teknik olarak konuşursak, yapımında tamamen birinci sınıf değil. Sağlam bir metal kapak ve yazı yüzeyine sahipken, makinenin alt kısmı plastik bir malzemeden yapılmıştır. Metalin görünümü ve rengiyle oldukça uyumlu ve dizüstü bilgisayarı daha hafif ve daha soğuk tutuyor, ancak diğerlerinde kesinlikle bu fiyat aralığında tamamen metal yapıya sahip bilgisayarlar var.

Ekrandaki detay ve renkten çok etkilendim, ancak sınıfının en parlakı da değil. Chromebook x360 c14, Lenovo Chromebook Flex 5 gibi bir şeyle eşleşen 250 nit'e kadar ulaşabilir, ancak 450 nit'te Acer Chromebook Spin 713'ün oldukça gerisinde kalıyor.


HP'nin, gizlilik kapatma anahtarının sesi de kesmesini sağlayacak bir yol bulmasını gerçekten isterdim. Bu kaçırılmış bir fırsat gibi görünüyor.


HP'nin parmak izi tarayıcı ve kamera anahtarı ile gizlilik çabalarını alkışlasam da, bu kapatma anahtarının da mikrofonu susturmasını daha da çok isterim. O zaman onu değiştirmek ve unutmak kolay olurdu. Hepsi fiziksel bir örtü yerine elektronik olarak yapıldığından, bunun gelecekteki bir modele entegre edebilecekleri bir şey olacağını düşünüyorum.


Akılda tutulması gereken son şey, bu dizüstü bilgisayarın oldukça ağır olmasıdır. Eşimin 2018 13 inç Macbook Pro'sundan ve Acer Chromebook Spin 713'ten tam yarım kilo daha ağır. Sadece üç buçuk pound kadar, ancak özellikle tablet modunda bunu fark edeceksiniz.


HP Chromebook x360 14c: Rekabet


Bu incelemenin başında, x360 c14'ün kafa kafaya eşleşmeye kıyasla olumlu olduğunu düşündüğüm birkaç Chromebook'tan bahsetmiştim ve bu Acer Chromebook Spin 713 ve Lenovo Chromebook Flex 5.


Acer Chromebook Spin 713 olduğunu bariz doğrudan rakip bu iki cihaz da benzer fiyat noktasını paylaşan sırf değil. Daha parlak, 3: 2 en boy oranlı bir ekran istiyorsanız veya daha hafif, metal yekpare bir yapıya ihtiyacınız varsa Acer daha iyi bir seçimdir. Bununla birlikte, Spin 713'ün hoparlörleri aşağı doğru ateşliyor ve Chromebook x360 c14 kadar gürültülü değil.


Chromebook x360 c14'ü ultra premium ASUS Chromebook Flip C436 gibi bir şeyle karşılaştırmak da haklı olabilir . ASUS biraz daha parlak, daha dinamik bir ekrana sahip, ancak Chromebook x360 c14'ten 100 doların üzerinde ve pil ömrü tam olarak ölçülmüyor.


HP Chromebook x360 14c: Satın almalı mısınız?

Bunu satın almalısın eğer...


Uygun fiyatlı, birinci sınıf bir dizüstü bilgisayar istiyorsunuz


Chrome OS bir yana, bu iyi bir dizüstü bilgisayar, nokta. Ayrıca, Android ve Linux desteği ile Microsoft Office uygulamalarını ve diğer Linux uygulamalarını burada oldukça iyi çalıştırabilirsiniz.


Gizlilik bilincindesin


Yerleşik biyometrik kimlik doğrulama ve fiziksel kamera kapatma anahtarı, Chrome OS'nin gizlilik ve güvenlik özellikleriyle birlikte, bunu çevrimiçi güvenlikleriyle ilgilenenler için ( Google'ın topladığı tüm verilere rağmen) cazip bir cihaz haline getirir .


Eğlenmek istiyorsun


Bu dizüstü bilgisayar üretkenlik için yapılmış olduğu kadar, aynı zamanda bir eğlence cihazıdır. Güzel ekranı ve yüksek sesli hoparlörleri onu mükemmel bir Netflix veya Stadia makinesi yapar.


Bunu satın almamalısın eğer...


Bütçeniz var


Kesinlikle en pahalı Chromebook olmasa da, bütçeniz kısıtlıysa, 300-400 $ aralığında birçok daha iyi seçenek vardır.


Çocuklarınız için bir dizüstü bilgisayar istiyorsunuz


Yine, genç okul çocukları için daha iyi bir satın alma , ASUS Chromebook Flip C214 gibi bir şey olacaktır.


3:2 en boy oranını seviyorsunuz


Ben şahsen çoklu görev için daha geniş bir ekranı tercih ediyorum, ancak çoğu Google Pixelbook veya Acer Chromebook Spin 713'teki 3:2 en boy oranını web'de gezinme beğenilerine göre daha fazla buluyor.


2 Yorumlar

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski