Uber 3.000 Çalışanını İşten Çıkarıyor

Uber 3.000 Çalışanını İşten Çıkarıyor
Uber Wall Street Journal'ın ilk bildirdiğine göre 3.000 çalışan daha işten çıkarıyor. Uber ayrıca 45 ofisi kapatıyor ve yük ve otonom araç teknolojisi gibi alanlarda yaklaşımını yeniden düşünüyor.
Uber 3.000 Çalışanını İşten Çıkarıyor
Uber CEO'su Dara Khosrowshahi, bugün halka açık bir şirket olduğumuz için değil, kısa bir notla, çalışanlara yazdığımız için değil, sert bir karar vermem gerektiğini biliyordum. TechCrunch. “Bu kararı vermeliydim çünkü dünya şehirleri için vazgeçilmez bir hizmet olarak geleceğimiz - bize güvenen milyonlarca insan ve işletme için orada olmamız - bunu talep ediyor. Kendimizi, büyümeye, genişlemeye ve yenilik yapmaya devam etmek için artık yeni sermayeye veya yatırımcılara güvenmeyen, kendi kendini sürdüren bir işletme olarak kurmalıyız. ”

İşten çıkarılmaların bir parçası olarak , SEC'e yapılan bir dosyalamaya göre , Uber'in kıdem ve diğer menfaatlerle çalışanlara 145 milyon dolara, ofisleri kapatmak için 80 milyon dolara kadar ödeme yapması bekleniyor.

Bu, Uber'in yaklaşık 1 milyar dolar maliyetten tasarruf etmek için 3.700 çalışanı işten çıkarmasından sadece haftalar sonra geliyor . COVID-19 pandemik isabetinden bu yana, Uber iş gücünün yaklaşık %25'ini işten çıkarmıştır.
Korona virüs ortasında sürmek çok zorlandı. Daha özel olarak, şirkete göre sürmek yaklaşık% 80 düştü. Bununla birlikte, gıda teslimi sıcaktır. İlk çeyrekte Uber Eats , bir yıl önceki aynı çeyreğe göre %52 artışla 4.68 milyar $ brüt rezervasyonla büyük bir büyüme yaşadı.

Khosrowshahi, bugünkü notta “Eats büyümesi hızlanırken, bugünkü iş harcamalarımızı karşılamaya yaklaşmayacağına dikkat çekeceğim” dedi. “Yaptığımız hamlelerin, tıpkı Rides'te yaptığımız gibi, Eats'ı kârlı hale getireceğine inanıyorum, ancak bu bir gecede gerçekleşmeyecek.

Bu arada Uber, WSJ ve Bloomberg'e göre , gıda dağıtım işi UberEats'i güçlendirmek için GrubHub'u satın almak için görüşmelerde bulunuyor . WSJ'ye göre, Uber ilk kez bu yılın başlarında Grubhhub'a bir teklifle yaklaştı, ancak iki şirket hala görüşmelerde bulunuyor. Bir Bloomberg  raporu, anlaşmanın bu ay arayla tamamlanabileceğini söyledi. Khosrowshahi. Ancak, bugünkü notta bu anlaşmadan bahsetmedi.
Uber 3.000 Çalışanını İşten Çıkarıyor
Temel teklifi etrafında daha fazla örgütlenme çabasıyla Uber, bir yıldan kısa bir süre sonra İnkübatörü kapatıyor . Ayrıca AI Laboratuvarlarını kapatıyor ve Uber'in Ekim ayında işçileri vardiyalarla eşleştirmek için başlattığı bir hizmet olan Uber Works için alternatifler arıyor .

Bu işten çıkarılmalardan etkilenmeyenler, şu anda çalışan olarak değil, bağımsız yükleniciler olarak sınıflandırılan sürücülerdir. Yine de, birçok sürücü koronavirüs pandemisinin ortasında vokal olmaya devam etti ve daha iyi koruma ve faydalar istedi. Geçtiğimiz hafta, rideshare sürücüleri, Uber'in AB iş ödemesine devletin işsizlik sigortası fonuna uymasını talep ettiği bir kervan protestosu düzenledi  ve konser işçilerini bağımsız yükleniciler olarak sınıflandırmayı amaçlayan Lyft ve DoorDash ile birlikte önerdi.

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski