Apple, Apple Glass İçin Mikro OLED Ekran Üzerinde Çalışıyor

 Apple, Apple Gözlükleri için mikro OLED ekranlarda TSMC ile gizlice çalışıyor. Bu, ekranın doğrudan çipli gofretlere yerleştirildiği gelişmiş bir OLED ekran şeklidir.

Samsung, OLED ekran teknolojisinde lider olsa da, Apple burada TSMC ile işbirliği yapıyor çünkü mikro OLED ekranlar, cam yüzeyler üzerine yapılan akıllı telefon OLED panellerinden farklı. Bunun yerine, mikro OLED doğrudan gofretler üzerinde üretilir ve bu da onları geleneksel OLED panellerden daha ince ve daha verimli hale getirir. Bu aynı zamanda güç tüketiminin birincil öneme sahip olduğu AR cihazlarında kullanım için uygun hale getirir. Apple'ın üzerinde çalıştığı ekranların boyutu 1 inçten küçük.

Mikro OLED Ar-Ge projesi hakkında doğrudan bilgi sahibi olan bir kaynak, "Panel oynatıcılar ekranları büyütme ve büyütme konusunda başarılı, ancak AR gözlükleri gibi ince ve hafif cihazlar söz konusu olduğunda çok küçük bir ekrana ihtiyacınız var" dedi. "Apple, teknolojiyi geliştirmek için TSMC ile ortaklık yapıyor çünkü çip üreticisinin uzmanlığı işleri çok küçük ve iyi hale getiriyor ve Apple aynı zamanda panel uzmanlarının ekran teknolojileri konusundaki bilgi birikiminden yararlanıyor."

Kaynaklara göre, mikro OLED projesi şu anda deneme üretim aşamasındadır ve seri üretime ulaşmak birkaç yıl sürecektir. Apple, mikro OLED projesi üzerinde çalışmaları için AU Optoelectronics'ten düzinelerce mühendisi Japon görüntü uzmanlarıyla birlikte işe aldı. Programa kaydolan herkes, teknoloji endüstrisindeki arkadaşlarıyla buluşmasını bile engelleyen bir Gizlilik Sözleşmesi imzalamalıdır.

Bu mikro OLED, Apple'ın Tayvan'ın Taoyian kentindeki Longtan Bölgesi'ndeki gizli laboratuvarlarında üzerinde çalıştığı iki gizli projeden biridir. Apple ayrıca microLED paneller için deneme üretim hattına sahiptir. Şirket nihayetinde iPad'lerde, MacBook'larda ve diğer cihazlarda microOLED ekranları kullanmayı umuyor.

Şirket, meraklı gözlerden uzak tutmak için Longtan Bilim Parkı'ndaki laboratuvarlarını logo veya adres olmadan işaretsiz tuttu. Bu kompleks, TSMC'nin çip paketleme ve test tesisine yakındır.

Apple dışında Sony Semiconductor Solutions, AR ve VR gözlüklerinde kullanılmak üzere mikro OLED ekran teknolojisi üzerinde de çalışıyor.

Apple, şu anda OLED teknolojisinde lider olan Samsung Display'e olan bağımlılığını azaltmak için birden fazla ekran projesi üzerinde çalışıyor.

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski