Qualcomm, Apple M1'e Rakip Yonga Seti Üretecek

 Yakın zamanda Apple tarafından ortaya çıkarılan ve dünyanın en güçlü yonga setleri arasında yer alan Apple M1'e Qualcomm tarafından dişli bir rakip geliyor.

Apple tarafından çıkarılan M1 yonga seti globalde oldukça ses getirmişti. Hatta olay o kadar ciddiye alındı ki şirketin en büyük rakibi olan Qualcomm Apple M1 yongasını överek işaret etmişti.

Şimdi ise sözlerini göz ardı eden Qualcomm firması Apple M1 yonga setiyle direk yarışacak bir yonga seti üzerinde çalışmaya başladığı belirtti.

Model adı üzerinde henüz açıklama yapılmayan Qualcomm yongasının şimdilik sadece dahili numarası bilinmekte; Snapdragon SC8280 olduğunu belirtti. Edinilen bilgilere göre Snapdragon 8cx'ten daha fazla çekirdek sayısına sahip olduğunu öğrendik.

Test cihazında görünene göre yonga setiyle beraber çalışan modemde mevcut. Fakat bu modemin yonga setine entegre olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Rakibinden en büyük farkı ise; Apple M1 16 GB RAM ile sınırlı çalışırken, Snapdragon SC8280 32 GB LPDDR4X RAM ile uyumlu çalışıyor.

Şimdiden Apple ve Qualcomm arasında ki rekabetin ne ile sonuçlanacağını merak ediyoruz.

6 Yorumlar

 1. Snapdragon 888 şu an M1 in yüzde 70 gücünde(GPU ve CPU bazında) herhalde bu çip ile fark atarlar.

  YanıtlaSil
 2. Adnan s2şenses18 Ocak 2021 06:52

  Qualcomm neyin kafasını yaşıyor piyasa da m1 dem daha işlemciler zaten var. Millet macbookları içinde m1 işlemci var diye almıyor.

  YanıtlaSil
 3. Qualcomm kendi işletim sistemini oluşturmadığı sürece şansı yok senelerdir apple ın A serisi en çıktığı yılın en iyi işlemcisi

  YanıtlaSil
 4. 32 cigolayt sanmıyorum benim oyunlarıma yeteceğini

  YanıtlaSil
 5. Apple'ın m1'i de şuan stabil çalışmıyor ki gelişmeye ihtiyacı var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten onunda haberini yapmışınız.
   https://www.siberhamle.com/2021/01/m1-yonga-setli-maclere-ilk-linux-surumu.html

   Sil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski