Milli Eğitim Bakanlığından YüzYüze Eğitim Kararı: 15 Şubat'ta okullar açılabilir

 Pandemi sürecinde eğitimden verim alamayan öğrenciler için Ziya Selçuk açıklama yaptı. Konuk olduğu programda kendisine yöneltilen "Yüz yüze eğitim ve sınavlar nasıl olacak?" sorusunu yanıtlayan Selçuk net kararın 5 Şubat'ta açıklanacağını belirtti.

Hakan Çelik ve Göksu Öngören Özgür'ün sunduğu CNN Türk programında kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Ziya Selçuk 15 Şubat tarihinde yüz yüze eğitim kararı aldıklarını ancak kesin kararın 10 gün öncesinde açıklanacağı müjdesini verdi.

Şu an açılsın noktasında ciddi bir beklenti var ama bizim baktığımız yer Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanımız önderliğinde Kabine'nin alacağı kararlara bağlı. Biz aslında çok kontrollü gittik. 15 Şubat'ta okulların açılması ile ilgili ilke kararı aldık. 2 gün 2 gün bölmek gibi ya da belli sınıflar seviyesinde kademeli olarak açmak gibi çok farklı senaryolarımız var. Hangi sınıfların ne şekilde nasıl açılacağına dair 15 Şubat'tan yaklaşık 2 hafta-10 gün önce net bir tablo karşımıza çıkar. Türkiye'deki durumun akışı nasıl diye baktığımızda bizim okulları açma hazırlığımız ve salgın seyrinin olduğunu düşünüyoruz.

Ailenin isteğine de sunulacak olan karar hakkında da açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kritik hastalığı olan ailelerin bu potada yer almayacağını belirtti. Çocuğunu okula gönderip göndermeme kararı aileye bırakıldı.

Yüz yüze eğitim sürecinde öğretmenlerin aşılanmasıyla ilgili açıklamada yapıldı;

Bütünsel olarak toplumda yaygın aşılanmanın olması bağışıklık açısından kritik. Bizim öğretmenlerimizin aşılanmasının kritik bulmamızın sebebi çocukların taşıyıcı olma riskini dikkate almamız. Öğretmenlerin aşılanması, virüsün evlere yayılmasını önleme açısından önemli.

Sınavların nasıl olacağı sorusunun yanıtlayan Selçuk;

İlk ve orta okullarda yüz yüze sınav yapmayacağız. Bu kararı aldık. Öğrencilerin yüzde 60'ı sınava girdi. Yüzde 40'ı girecekken süreç ilerlerdi. 25 Aralık'ta ilan ettik. İlk ve orta okullarımız karnelerini dijital alacak dedik. Küçük bir ayrıntıyı gündeme getirdik. Bazı veliler haklı olarak dedi ki, 'Bizim çocuklarımız sınava girdi notlarını aldı, diğer çocuklar performanstan aldı.' Biz de bir seçenek sunduk: İsteyen velilerimiz benim çocuğum sınavdan not alsın ya da almasın şeklinde karar verebilecek.

İlk ve orta okullarda sınav olarak yapılmaması ama liselerde mutlaka sınav olarak yapılması kritik kararı çıktı. Biz bu kararı sahada da test ettik. Bunun sonucunda böyle karar çıktı.

Merkezi sınavlar olan LGS ve YKS konusuna da değinen Selçuk;

Sınavlarda öğrenciler bütün müfredattan sorumlu sayılacak. Aslında öğrenciler müfredatın tamamından sorumlu olmak istiyor. Bu dinamik bir süreç. Süreç değiştikçe ister istemez kararımızı gözden geçiriyoruz. Ama bu sene geçen sene gibi değil. Geçen sene Mart'ta okulları kapattık. Biz hiç hazır değildik, ne kanalımız vardı ne EBA buna yetkindi.

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski