PS5: SSD depolama genişletme kılavuzu

 PS5 ile ilgili en heyecan verici özelliklerden biri, yıldırım hızındaki SSD'sidir. Yalnızca 825 GB depolama alanıyla - ve yalnızca 667 GB'ı gerçekten kullanılabilir - hızla doluyor. 

SSD, geliştiricilerin teorik olarak oyunların boyutunu azaltabileceği anlamına gelir, ancak bu yalnızca şimdiye kadar geçerlidir. Sony'nin genişletilmiş SSD depolama desteğini onaylaması beklentisiyle, SSD ile HDD arasındaki farkları, PS5 depolamanın şu anda nasıl çalıştığını ve daha fazlasını açıklamak için kullanışlı bir kılavuz oluşturduk.

SSD'ler (katı hal sürücüsü), HDD'lerden (sabit disk sürücüsü) daha hızlı ve daha küçük olma eğilimindedir çünkü eski flaş bellek yongaları kullanır ve hareketli parçalara sahip değildir. Öte yandan HDD'lerin bilgileri okuması / yazması daha uzun sürer çünkü manyetik bant kullanırlar ve dahili hareketli parçalara sahiptirler. Bu aynı zamanda SSD'lerin genellikle HDD'lerden daha pahalı olmasının nedenidir.

PS4'ün 20 saniyede 1 GB veri yükleyebildiği Sony'ye göre PS5, 2 GB'ı 0,27 saniyede (mükemmel koşullarda) yükleyebiliyor. Bu yüzden PS5 vs PS4 Pro söz konusu olduğunda, PS5 şüphesiz daha iyi bir konsol. Ekranda gördüğünüz her şeyin işlenmesi gerekiyor ve bir SSD bunu bir HDD'nin yapabildiği sürenin çok altında yapabilir. SSD'ler yükleme sürelerini, gecikmeyi ve doku pop-in'ini azaltır. Bu, PS5'in belirli oyunlarda neredeyse anlık yüklemeye sahip olmasının nedenlerinden biridir.

PS5'in SSD'si, belirli verilerin bir sürücüde nerede depolandığını anında bulabilir ve bu verileri saniyede 5 GB okuyabilir. Bunu perspektife koymak için, PS4'ün HDD arama süresi yaklaşık 2 ila 50 milisaniye ve bant genişliği yalnızca 50 ila 100 MB / sn. Bir gigabaytta 1.000 megabayt var, merak ediyorsanız, PS4'ün bant genişliğini en iyi ihtimalle PS5'lerin 1 / 50'si yapar.

Sony, hangi SSD'lerin PS5 ile uyumlu olacağını henüz detaylandırmadı. Sökülen videoda görüldüğü gibi, PCle 4.0 destekli bir M.2 arayüzüne sahiptir. Ancak bu, tüm M.2 SSD'lerin uyumlu olacağı anlamına gelmez. PS5'te ek SSD depolaması kullanma süreci normalden daha karmaşıktır, bu nedenle Sony hangi sürücülerin uyumlu olduğunu ortaya çıkarana kadar hiçbirinin olmadığını varsaymalısınız.

PS5 depolama alanınızı genişletme

PS5 oyunları şu anda harici SSD'lerde saklanamıyor veya oynanamıyor, ancak geriye dönük uyumlu PS4 oyunları olabilir. Bu, konsolunuzdaki dahili SSD alanını boşaltmak için harika bir seçenektir.

Şu anda PS5 için SSD satın almalı mıyım?

Hayır . Şu anda bunun için kabul edilebilir başka bir cevap yok. Sony, hangi SSD'lerin PS5 ile tam uyumlu olacağını belirtmedi, bu nedenle hiçbirinin çalışmayacağı garanti edilmiyor . Sony'den resmi bir haber alana kadar dahili bir SSD satın almayı beklemelisiniz. Paranızı boşa harcamaya veya işe yaramazsa ürünü iade etme zahmetine girmenize gerek yok.

PS5'te dahili bir SSD kullanma

Henüz dahili bir SSD ekleyemeseniz de, konsolda Sony'nin yerleşik olduğu bir yer var. Resmi söküm videosunda görüldüğü gibi, oyuncular alttaki beyaz paneli çıkarabilecek (PS5 yatay olarak duruyorsa) ve disk sürücüsünün karşısındaki fanın yanındaki yuvaya erişebilecek.

USB üzerinden harici bir sürücü kullanma

Teknik olarak harici bir SSD veya HDD'yi USB üzerinden PS5'inize bağlayabilirsiniz, burada sadece geriye dönük uyumlu PS4 oyunlarını saklayıp oynayabilirsiniz. Bunda sorun yoksa - veya dahili sürücüye sığmayan devasa bir PS4 kitaplığınız varsa - bugün satın alabileceğiniz bir seçenektir.

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski