8. Nesil Hyundai Sonata N Line: Rakipsiz olduğunu iddia ediyor

Hyundai-Sime Darby Motors (HSDM), Malezya'daki Honda Accord, Toyota Camry ve Volkswagen Passat R-Line ile kafa kafaya mücadele edecek en yeni D segmenti sedanı Hyundai Sonata'yı piyasaya sürdü. Sonata, sanal bir etkinlik sırasında kompakt SUV'si Hyundai Kona ile birlikte piyasaya sürüldü .

Sekizinci nesil Sonata, Güney Kore'den tamamen ithal bir birim olarak Malezya kıyılarına ulaşacak. Pazarımızda yalnızca bir varyant sunulacak, 2.5 Premium.Sportif bir dört kapılı coupe'yi andıran yeni Sonata, bir çift ince trapezoidal LED Multi-Face Reflector (MFR) farla çevrelenen geniş ve agresif görünümlü bir Basamaklı Izgaraya sahiptir. Ayrıca ön tamponun kenarı boyunca entegre hava perdelerine sahipsiniz.


Buna ek olarak, Sonata'nın imzası olan krom kaput şeritleri, sedan'ın LED gündüz farlarını (DRL) da gizler. Yeni lazerle oyulmuş delikler ile ışıklar söner ve kapatıldıklarında krom olarak görünür.


Yan profil, arabanın içbükey / dışbükey yüzeyini vurgulayan kavisli omuz çizgisine yansıyan geniş bir tavan çizgisini gösterir. Arkaya doğru, bagaj boyunca yatay olarak uzanan kesintisiz bir LED şeritle birbirine bağlanan çarpıcı C şeklindeki arka farları bulacaksınız. LED lambaların üstünde entegre buluntu ve daha fazla görünürlük için tavana monte üçüncü bir fren lambası gibi birkaç ince ama harika ayrıntı var.

Sonata 18 ”çok kollu çift tonlu alaşım jantlar üzerinde çalışıyor ve Hyundai'nin söylediği gibi güvenlik, verimlilik, güç ve sürüş performansını vurgulayan yeni bir platform üzerine inşa edildi. Güney Koreli otomobil üreticisi, yeni Sonata'nın ağırlıkta belirgin bir azalma ve geliştirilmiş yakıt verimliliği sağladığını da iddia etti. 


Kaputun altında, Sonata 2,5 litrelik Smartstream benzinli motorla çalışıyor. Dört silindirli MPI ünitesi, 6.000 dev / dak'da 180PS ve 232Nm tork üretir. Tüm bunlar, altı ileri otomatik şanzıman aracılığıyla ön tekerleklere aktarılıyor.


Daha büyük motor hacmine rağmen, Honda'nın 1.5 litrelik turboşarjlı motoru 201PS ve 260Nm tork ürettiği için hala Accord'a yeniliyor.

Bagaj alanının 510 litre olduğu belirtiliyor ve arka koltuk da 60:40 bölünmüş konfigürasyona katlanabiliyor. Araçta yedek lastik olmadığını, ancak bir lastik onarım kiti aldığınızı unutmayın.


Sonata adım attığınızda, sportif ve dinamik bir görüntü yansıtan zarif bir iç mekan bulacaksınız. Sedan'ın iç renk düzeni, dış renk seçiminize bağlı olarak değişebilir. Bununla ilgili daha sonra daha fazlası.


Otomobilin bilgi-eğlence sistemi, hem Apple CarPlay hem de Android Auto'yu destekleyen 8 ”dokunmatik ekrana dayanıyor. Ayrıca, Sonata'nın 360 derece kamera sistemi için bir ekran olarak da kullanılabilen 12,3 ”dijital gösterge paneli bulunmaktadır. Ek olarak, ön cama yansıtılan bir baş üstü ekranı var.

Yeni Sonata dört sürüş modu sunuyor: Akıllı, Konfor, Eko ve Spor. Sonata ile standart olarak gelen diğer özellikler arasında anahtarsız giriş ve basmalı çalıştırma, dört düğmeli kablolu vites seçici ve panoramik cam tavan bulunur.


Her yönüyle konfor için otomobil, sürücü tarafında hafızalı elektrikli bir koltuğun yanı sıra çift bölgeli klima kontrolü ve arka havalandırma deliklerine sahiptir. Ayrıca, otomatik kararan dikiz aynasına sahip otomatik ışıklar ve silecekler elde edersiniz.


Seul merkezli otomobil üreticisi ayrıca, sürüş sırasında akıllı telefonunuzu şarjlı tutan soğutma işlevine sahip bir Qi kablosuz şarj pedi de içeriyordu.


Güvenlik özelliklerine gelince, Sonata altı hava yastığı, EBD'li ABS, ESC, yokuşta kalkış yardımı ve araç stabilite yönetimi ile birlikte gelir.

Ek olarak, sürücünün dönmeyi planladığı şeridin canlı bir görüntüsünü göstermek için sedanın her iki tarafındaki kameraları (her biri 50 derecelik geniş görüş lensi kullanan) kullanan yeni bir Kör Nokta Görüntüleme Monitörü içerir. Besleme, sürücünün belirttiği taraftaki göstergenin yerini alan besleme ile daha önce bahsedilen dijital gösterge grubunda gösterilmektedir.


Sonata'nın, Hyundai SmartSense gelişmiş sürücü destek sistemleri paketiyle gelmediği unutulmamalıdır. Bu, uyarlanabilir hız sabitleyici, şeritten ayrılma uyarısı, şeritte kalma yardımı veya otonom acil frenleme ile donatılmayacağı anlamına geliyor.


HSDM, aynı zamanda üç iç renk şeması sunduğunu, ancak bunların dış renk seçimine bağlı olacağını söyledi. White Cream, Nocturne Grey ve Midnight Black, Camel iki tonlu iç mekan temasına sahip. Bu arada, Shimmering Silver, beyaz deri koltuk döşemesine sahip bir Greige (bej ve gri arasında bir renk) iki tonlu kabin ile birlikte gelir. Tamamen siyah bir kabin isteyenler Oxford Mavisi veya Alev Kırmızısı modellerini seçmek zorunda kalacak.


Sonata'yı satın alan müşteriler, beş yıllık veya 300.000 km (hangisi önce gelirse) garantiye hak kazanır. 

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski