2021 Kia K5, Şık Tasarımı Sportif Bir Sürüş Deneyimi ile Birleştiriyor

On yıldan biraz daha uzun bir süre önce, ana akım sedanlar ıslak bir bez kadar heyecan vericiydi. Mülayim, büyük ölçüde dikkat çekici değildi ve görünüşe göre tanık koruma programındaki insanlar için tasarlanmışlardı.
Bu durum 2009'da, Hyundai'nin kitleler için dört kapılı bir coupe olarak faturalandırılacak altıncı nesil Sonata'yı tanıtmasıyla değişti . Model anında hit oldu ve Birleşik Devletler'deki Sonata satışlarını neredeyse ikiye katladı.

Altta kalmamak için Kia, bir yıl sonra üçüncü nesil Optima'yı tanıttı. Audi alum Peter Schreyer tarafından tasarlanan Optima, Sonata'nın akıcı hatlarını daha sportif ve daha kaslı bir görünüm için değiştirdi. Optima satışları 2009'da 37.527 adet iken 2012'de 152.399'a fırlayarak büyük bir başarı yakaladı.

Segment, o zamandan beri tüketicilerin crossover'lara akın etmesi ve Ford'un Fusion'ı durdurmasıyla önemli ölçüde değişti. Optima'nın yerini tamamen yeni K5 aldığından Kia zamanla değişiyor.


Cesur Tasarıma Dönüş

Üçüncü nesil Optima göze çarpan bir tasarıma sahipken, dördüncü nesil model keskinliğini kaybetti. Hala iyi görünse de, araba selefi kadar heyecan verici ya da devrimci değildi.

K5 oldukça çarpıcı göründüğü gibi aynı kaderi paylaşmıyor. Model Audi A5 Sportback'i yansıtıyor ve fiyat etiketinin önerdiğinden çok daha lüks görünüyor.

Aslında K5, çok daha pahalı olan arabalarda görmeye alışkın olmadığım bir yanıt aldı. Bir kaç yabancı bir tane istediklerini söyledi, ben de arabayı filme alan başka bir kişiyi yakaladım.

Neyse ki, giriş seviyesi LX triminde bile LED farlar, gövde rengi bileşenleri ve sahte çift egzoz sistemi olduğu için lüks tasarım standart olarak geliyor. Aynı zamanda şık LED gündüz farları, akustik bir ön cam ve 16 inç alaşım jantlara sahiptir.

Bu, temel bir model için oldukça iyi bir kit, ancak K5 GT-Line ve lüks K5 EX'i test ettik. İkincisi, LX'e benziyor, ancak parlak siyah pencere çerçevelerine, panoramik bir sunroof'a ve daha büyük 18 inç alaşım jantlara sahip.

GT-Line, daha sportif tamponlar ve benzersiz bir ızgarayla ayırt edildiği için her şeyi bir adım öteye taşır. Model ayrıca parlak siyah aynalara, parlak siyah arka spoylere ve parlak siyah vurgulu 18 inç jantlara sahiptir.

GT-Line ayrıca ince bir şeritle LED "çizgiler" ile birbirine bağlanan LED arka lambalara sahiptir. EX'te isteğe bağlıdırlar ve ayrıca bir dizi başka ekipman ekleyen 3.400 $ Premium paketine dahildirler.

Boyut açısından K5 , 112.2 inç (2850 mm) genişliğinde bir dingil mesafesi ile 193.1 inç (4905 mm) uzunluğunda, 73.2 inç (1859 mm) genişliğinde ve 56.9 inç (1445 mm) yüksekliğindedir. Bu, K5'in Optima'dan 2 inç (51 mm) daha uzun ve 0.8 inç (20 mm) daha alçak olduğu ve 1.8 inç (46 mm) büyüyen bir dingil mesafesi olduğu anlamına geliyor.


Sportif ve Zarif İç Mekanlar


Lüks stil, özellikle K5 EX'te kabinde devam ediyor. Standart ısıtmalı ve havalandırmalı rahat deri koltuklara sahiptir.

Model ayrıca suni ahşap kaplama, metal vurgular ve isteğe bağlı ısıtmalı deri kaplı direksiyon simidi ile donatılmıştır. Diğer öne çıkan özellikler arasında saten krom kapı kolları ve parlak siyah desenli daha süslü kapı panelleri yer alıyor.
Lüks tasarım, gösterge panelinden BMW benzeri bir şekilde akan bilgi-eğlence sistemiyle devam ediyor. 8 inçlik bir ekran standarttır, ancak EX test cihazımız ses tanıma teknolojisi, GPS navigasyonu ve Android Auto/Apple CarPlay uyumluluğuna sahip isteğe bağlı 10,25 inç ekranla donatılmıştır.

Büyük ekranların ana modellere aktığını görmek güzel ve daha büyük bilgi-eğlence sistemi K5'in 8 inç ekranından daha sofistike. Hızlı ve duyarlıdır, aynı zamanda daha ilginç ekranlar içerir. Ancak, dokunmaya duyarlı 'düğmeler' her zaman baskıları kaydetmediği için mükemmel değil.

Bir başka harika teknoloji özelliği de kablosuz akıllı telefon şarj cihazıdır. Çoğu aracın orta yığının tabanında bir tepsi varken, K5'in kol dayanağının önüne monte edilmiş neredeyse dikey bir şarj cihazı vardır. Telefonunuzu yuvaya düşürmeniz yeterlidir ve şarj olmaya başlar.
Bu düzen, birkaç nedenden ötürü zariftir, çünkü telefonunuz gözden uzak bir yerde saklanırken, aynı zamanda kolay erişilebilir bir yerde kalır. Ayrıca, unutursanız araç size telefonunuzu yanınıza almanızı hatırlatacaktır.

Telefonlardan bahsetmişken, K5 EX dört USB şarj bağlantı noktasına ve bir USB veri bağlantı noktasına sahiptir. Şarj bağlantı noktalarından ikisi, orta konsolun arkasında, havalandırma deliklerinin hemen altında yer alıyor.

K5 GT-Line, iç mekanı sportifliği kucakladığından farklı bir yöne gidiyor. Sonuç olarak, düz tabanlı bir direksiyon simidi ve "GT-Line" markalı koltuklara sahip. Kumaş ve deri döşeme standarttır, ancak müşteriler test cihazımızda görülen kırmızı deri koltukları tercih edebilir.

Başka yerlerde, daha düşük modellerden gelen boyalı döşeme var. Döşeme biraz cansız ve Kia, spordan ilham alan sedan için biraz daha meraklı metalik süslemelere giderse güzel olurdu.

GT-Line gümüş boyalı plastik için metal bileşenlerden kaçındığı için tek hayal kırıklığı bu değil. 8 inçlik bilgi-eğlence sistemi de oldukça basit, ancak kullanımı kolay ve her seferinde çalışan özel düğmelere sahip.
Aydınlık tarafta, tüm K5'lerin nispeten geniş bir iç mekanı var. Cömert bir 46,1 inç (1171 mm) ön koltuk bacak mesafesi ve 35,2 inç (894 mm) arka bacak mesafesi vardır. İkinci rakam pek etkileyici gelmiyor, ancak bu 6'2 ”yorumcu, ön tarafta bolca yer varken kolayca arka koltuğa oturabilir.

Bununla birlikte, otomobilin alt tavan çizgisi ve isteğe bağlı panoramik sunroof sınır tavan boşluğu. Ön tarafta, 38,4 inç (975 mm) oda olduğu için çok da kötü değil. Arka koltuktaki yolcular, 25 mm daha az alan olduğu kadar şanslı değiller.

Odadan bahsetmişken, bagaj 16 fit küp (453 litre) bagaj tutar. Bu, Accord ve Camry'nin tam ortasında, ikincisi 15.1 kübik fit (428 litre) tutarken, birincisi 16.7 fit küp (473 litre) barındırdığı için, neredeyse tam ortada. Daha fazla alana ihtiyacınız varsa, temel LX hariç her döşemenin bölünebilir katlanabilir arka koltuklara sahip olduğunu bilmekten mutluluk duyacaksınız.


290 HP'ye Kadar İki Turbo Motor

Her iki test cihazımız da 180 hp (134 kW / 183 PS) ve 195 lb-ft (264 Nm) tork üreten turboşarjlı 1.6 litrelik dört silindirli bir motorla donatıldı. Ön tekerleklere güç gönderen sekiz ileri otomatik şanzımanla eşleştirildi.

Bununla birlikte, K5, bu yılın sonlarında isteğe bağlı bir dört tekerlekten çekiş sistemi ile sunulacak. LXS ve GT-Line donanımlarında satışa sunulacak ve tüm hava koşullarında sürüş kabiliyetinin yanı sıra gelişmiş performans sunmayı vaat ediyor.

Daha fazla güç arayan müşteriler, K5 GT'nin bu sonbaharda gelmesini bekleyebilir. Sabırları, 290 hp (216 kW / 294 PS) ve 311 lb-ft (421 Nm) tork üreten, turboşarjlı 2,5 litrelik dört silindirli bir motorla ödüllendirilecek. Modelin 0-96 km / sa hızdan 5,8 saniyede çalışmasını sağlayan sekiz ileri çift kavramalı şanzıman eşleştirilecek. Bu bir aile sedanı için oldukça dikkat çekici ancak maalesef dört tekerlekten çekiş ile sunulmayacak.
K5 GT'yi sürmeyi dört gözle bekliyoruz, ancak turboşarjlı 1.6 litrelik motor oldukça yetenekli. Güç merkezi olmasa da, motor iyi bir hızlanma sağlıyor ve oldukça iyi ses veriyor.

Bununla birlikte, giriş seviyesi Accord 192 hp'ye (143 kW/195 PS) sahipken, dört silindirli Camry 203 hp'ye (151 kW/206 PS) sahip olduğundan rakiplerinden daha az güçlü . Bununla birlikte, K5 daha fazla torka sahip ve segmentteki en hafif arabalardan biri.

Motor, hızlı ve akıcı vites geçişleri sağlayan sekiz ileri otomatik şanzımanla destekleniyor. Manuel bir mod varken Kia, GT-Line direksiyon simidine monte vites değiştiricileri verme eğiliminden kaçındı.
Yakıt verimliliği açısından, giriş seviyesi K5 LX, 29 mpg şehir, 38 mpg otoyol ve 32 mpg birleşik olarak geri dönüyor. Daha yüksek son varyantlar, motor çalıştırma/durdurma sisteminden kaçınır, ancak EPA derecelendirmeleri, 1.6 litrelik motorları 27 mpg şehir, 37 mpg otoyol ve 31 mpg birleşik olarak derecelendirildiği için fazla zarar görmez. Dört tekerlekten çekişle, rakamların 26 mpg şehir, 34 mpg otoyol ve 29 mpg birleşik olarak düşmesi bekleniyor.


Her Zamankinden Daha Sportif Olacak Şekilde Tasarlandı

K5, tamamen yeni N3 platformunu kullanıyor ve "sportif kullanım, hızlı tepki ve denge için optimize edilmiş" bir süspansiyon geometrisine sahip. Model biraz sportif göründüğü için bu sadece pazarlama havası değil.

K5 nispeten sağlam bir sürüşe sahip, ancak iyi yolda rahat. Mükemmel olmayan yüzeylerde kusurları hissedeceksiniz ama sarsıcı değiller. Genel olarak, Camry'den daha sportif ancak Accord muhtemelen daha iyi bir konfor ve sportiflik karışımı sağlıyor.

Direksiyon tepkisel, ancak normal sürüş modunda çok hafif geliyor. Spor modu işleri önemli ölçüde iyileştirir ve ayrı güç aktarma organları ve direksiyon ayarlamaları olan özel bir mod vardır.

Araba, virajlı arka yollarda istekli bir ortak, ancak deneyim aşırı derecede tatmin edici değil. İşin iyi yanı, K5 dengeli ve güvenli hissediyor.
Frenlere o kadar fazla antrenman vermedik, ancak K5 standart olarak 12 inç (305 mm) havalandırmalı ön diskler ve 11,2 inç (284 mm) katı arka disklerle geliyor. Oldukça duyarlı ve çok güçlü hissettiler. Tabii ki, yaklaşan K5 GT daha dinamik, bu nedenle mühendisler onu 13.6 inç (345 mm) önde ve 12.8 inç (325 mm) arkada ölçen daha büyük disklere sahip daha güçlü bir fren sistemi ile donattı.

Güvenlikten bahsetmişken, K5, Yaya Algılamalı Ön Çarpışma Önleme Yardımı, Şerit Takip Asistanı, Şeritten Ayrılma Uyarısı ile Şerit Tutma Yardımı ve Uzun Far Yardımı dahil olmak üzere bir dizi sürücü yardım sistemi ile standart olarak gelir. Üst düzey kaplamalar Kör Nokta Çarpışma Önleme Yardımı, Arka Çapraz Trafik Çarpışma Önleme Yardımı ve Park Mesafesi Uyarısını ekler. Model ayrıca Çarpışma Önleme Yardımı ve Karayolu Sürüş Asistanı ile donatılabilir.


K5 Güzel, Ama Sert Rekabetle Yüzleşiyor

Optima, Kia'yı haritaya yerleştirmeye yardımcı oldu ve K5, şık, uygun fiyatlı ve iyi donanımlı olduğu için değerli bir halef gibi görünüyor. Model ayrıca yeni bir dört tekerlekten çekiş sistemi ve sportif bir GT varyantı içerdiğinden selefini de geliştiriyor.

Bununla birlikte, K5 kendisini büyük ölçüde Accord ve Camry'nin hakim olduğu rekabetçi bir segmentte buluyor. Tabii ki, Chevrolet Malibu, Mazda6, Nissan Altima, Hyundai Sonata ve Volkswagen Passat dahil başkaları da var .

Bununla birlikte, K5, Optima'nın başarısı üzerine inşa edilirken kendi başına iyileştirmeler sunar. Sonuç olarak, kesinlikle dikkate almaya değer.Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski