2014 Dacia Duster 4x4 İncelemesi

Dacia Duster, yerel pazarda güçlü bir satışla sansasyon yarattı. Clio 4'ün popülaritesi ile başarısı, Dacia'nın bu ülkede ki pazar payını önemli ölçüde artırdı. 
Duster'ın çekiciliğinin anahtarları, rahatsız edici derecede düşük fiyatlandırması ve sorunsuz, sağlam mekanikleridir. Artık küçük dış cephe ve iç donanımlar ile geliştirilmiş bir model var. Testte turbodiesel 4x4 varyantımız vardı.

Dürüst olmak gerekirse, oldukça mütevazı bir facelift. Dış perspektiften bakıldığında, yeni iki katmanlı ön ızgara ve arka isim plakası da dahil olmak üzere daha az krom ve parlak bitler var. Tavan çubukları farklı alaşım jantlarla birlikte yenidir.

Burada test edilen dizel model, eskisi gibi aynı gücü ve torku (80 kW ve 240 Nm) iten 1,5 litrelik bir turbo dizel motorla donatılmıştır. Bununla birlikte, Duster'ın tüketimini 5.5L/100km'den sadece 4.8L/100km'ye düşürdüğü için yakıt ekonomisinde bir iyileşme var. Motor, önceki modelin motorunun eski Euro II spesifikasyonunun aksine, şimdi Euro VI emisyon uyumludur. Oldukça kaba bir dizel ve rakiplerinin çoğundan kesinlikle daha açık bir şekilde dizel (motor clatter'da).
Motor oldukça kısa bir tork bandına sahiptir ve 3.000 dev/dak değerini geçer geçmez hızlanma azalır. 120 km/sa hızda devir biraz yüksek, yani uzun vadede yakıt verimliliği beklediğiniz kadar iyi olmayacak. Kısa oranlara sahip olmanın avantajı, onu off-road'a götürürseniz, ilk vites düşük aralık olarak çalışabilir ve debriyajı patlamaya sürüklemeden oldukça dik eğimlerle başa çıkabilirsiniz. Çıplak bir somun ve cıvata giriş seviyesi 4x4 olarak Duster, korkunç olmamakla iyi bir iş çıkarır.

Sadece bu üst düzey 4x4 modeli çekiş kontrolü ile birlikte gelir ve anında 2WD ve 4WD arasında geçiş yapmak için bir döner anahtara sahiptir.
Düşük bütçe ile SUV almak istiyorsanız Duster kesinlikle ilk tercihiniz olmalı. Biraz ucuz hissettirse bile benim kullandığım 1.5 dci 110'luk 4wd aracım, çoğu 2.0 motor SUV'dan daha iyi iş çıkarıyor. 

17 inç janta sahip Renegade yaklaşma ve uzaklaşma açısının keskin hatları sebebiyle dik eğimlerde başarısız olurken, Duster dış hatları sayesinde duraklamadan bu yolları aşıyor.2 Yorumlar

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski