Honor MagicBook 14 İncelemesi

Huawei ve Honor'un akıllı telefonları Çin dışında zor bir dönemden geçiyor, bu nedenle şirketlerin gemiyi sabit tutmak için diğer gelir akışlarını aramaları mantıklı. 
Ve Windows lisansı güvenli olduğunda, dizüstü bilgisayarlar boşluğun bir kısmını doldurmak için bariz bir adaydır. Ama bu pazarın büyük bir kısmını alacak kadar rekabetçi mi?

Şimdi bir inceleme için Honor MagicBook 14'e sahibiz ve gerçek yaşam performansının teknik özellik belgesinin vaat ettiği para için mükemmel değerle eşleşip eşleşmediğini görmek üzereyiz.

MagicBook 14 tanıdık geliyorsa, MateBook D 14 dizüstü bilgisayar aklınıza gelebilir, ancak biraz daha düşük bir fiyat farkı var. Bu da ana şirketin Honor'un sunduğundan daha iyi bir değer sunması gerektiği anlamına gelir.

AMD'nin Ryzen 5 3500U veya 3700U CPU'ları ile yapılandırılabilir ve her ikisi de 15W civarında bir TDP'ye sahiptir. Dizüstü bilgisayarlara layık olmayan işlemcilere sahip olsalar da, bu işlemciler zaten ofis işleri, tarama ve multimedya tüketimi için sağlam bir seçim olduğunu kanıtladı.

MagicBook 14 ayrıca 1080p çözünürlüğe sahip mükemmel bir IPS paneli ve mükemmel ses veren stereo hoparlörler ile şaşırtıyor. Ayrıca, dizüstü bilgisayar tamamen alüminyum tasarıma ve iyi bir bağlantı noktasına sahip. Bunların hiçbiri kendi başına özellikle etkileyici görünmüyor, ancak hepsini bu fiyat aralığında (Avrupa'da 550€-600€) bulmak neredeyse imkansız. Bakalım bu zarif işçi sınıfı kahramanı başka neler sunuyor.Tasarım ve giriş aygıtları


MagicBook 14 kesinlikle sınıfında ki sağlam adamlardan biridir. Tüm şasi alüminyumdan yapılmıştır, ekranın etrafındaki plastik çerçeveler ağırlık için tasarruf sağlar. 1.4kg, ancak kesinlikle bu boyuttaki en hafif dizüstü bilgisayarlar arasında değil. Bununla birlikte, ekstra ağırlık ekstra sağlamlık ile birlikte geliyor. Herhangi bir esnek nokta bulamadık, menteşeleri oldukça sağlam görünüyor. Birkaç sarsma testi yaptık ve ekran açısında oynamaya rastlamadık.

Kapak bile minimum esneklikle yeterince sert hisse sahip, menteşe belki de biraz fazla sıkı. Dizüstü bilgisayarı bir elinizle açamazsınız, açarken tabanı her zaman tutmanız gerekir. Kapak 180 dereceye kadar açılabilir ve tabanın büyük bir girintisi var, böylece kapağı daha kolay açabilirsiniz.

Diğer küçük ama havalı tasarım seçenekleri, kapağın etrafındaki elmas kesim kenarlar, güç düğmesiyle parmak izi entegrasyonu ve elbette F-satırına entegre edilmiş pop-up kameradır. Orta sınıf duruşuna rağmen dizüstü bilgisayar gerçekten premium ve modern bir his veriyor.

Klavye, güzel ve tıkırtı geri bildirimi ile iyi boyutlu tuşlara sahip. Onlar da iyi aralıklı ve LED aydınlatma iki ayarlanabilir seviyesi ile sağduyulu. Klavyeden gelen ses daha “yumuşak bir çıngırak” olarak tanımlanabilirken normal yazma hızımıza ulaşabileceğimizi hissettik. Dokunmatik yüzey duyarlı, normalden biraz daha geniş. Ayrıca, LED aydınlatma biraz daha parlak olabilirdi. Tabii ki, bu çoğunlukla değişkendir. Cihaz pazara çıkmadan rakipleriyle bu konuyu tartışamaz.

Son olarak, giriş noktalarına değinelim, özellikleri sağlamdır ve konektörler her iki tarafa eşit olarak dağıtılmış. Solda şarj ve veri aktarımı için kullanılan USB-C konektörü, yanında bulunan USB-A 3.0 ve HDMI konektörü var. Sağ tarafta 3,5 mm ses jakı ve başka bir USB-A 2.0 bağlantı noktası yer alıyor. Kullanıcıların büyük çoğunluğu için, bu bağlantı noktası dağıtımı uygun olmalıdır çünkü şarj kablosu ve HDMI kablosu, dizüstü bilgisayarı harici bir monitör ve dar bir çalışma alanında fare ile kullanırken engel olmaz. İkinci USB-A portunun 2.0 yerine 3.0 olmasını isterdik fakat öyle olmamış.


Ekran ve sesMagicBook 14'ün en önemli satış noktalarından biri ekran. Ve sadece ince çerçeveler yüzünden değil. Dizüstü bilgisayar mükemmel 1920x1080 piksel IPS LCD panel ile akranları arasında kolayca öne çıkıyor. Hızlı bir arka plan kontrolü yaptık ve ekran TV140FHM-NH1 model numarasıyla BOE tarafından üretilmiş. Cihazın önceki nesli BOE'den benzer bir TV140FHM-NH0 paneline sahipti, bu yüzden birincisinin küçük değişikliklerle bir revizyon olduğunu varsaymak muhtemelen olasıdır.
Ekran, yüksek kontrastlı ve canlı renklerle 277 nit'lik parlaklığa ulaşıyor. Mat yüzey yansıtıcılığa yardımcı olur ve çoğu durumda iyi sonuç verir. Yine de, parlak güneşli bir günde açık havada kullanırsanız işiniz zor olacaktır.

Ses, bu dizüstü bilgisayarın bir başka harika yönüdür. Hoparlör ızgaralarının klavyenin her iki yanında olduğu önceki neslin aksine, bu kez kasanın altına kenarlarına yakın yerleştirilmiş. Ve bizim için sürpriz, bu harika ses deneyimini ortadan kaldırmadı. Stereo hoparlörlerden çıkan ses dolu, keskin ve konuşma bile boğuk gelmiyor. Ayrıca sağlam bir bas olduğunu da belirtmeliyiz. Tabii ki bu, dizüstü bilgisayarı yerleştirdiğiniz yüzeyden de etkilenecektir. Sonuçta, bir masa üzerinde kullanılması amaçlanmıştır, bu yüzden kucağınıza yerleştirirseniz ses biraz bozulur.

Sonuç olarak, MagicBook 14'te ki multimedya deneyimi etkileyici. Ekran, fiyat için harika, ses kalitesi ve ses yüksekliği ise bu fiyat noktasında ve form faktöründe rakipsiz. Bu küçük şasiden çıkan ses bizi hayrete düşürüyor.Pil ömrü


Honor, MagicBook 14'ün fişten uzakta tam bir iş günü süreceğini vaat ediyor, bu da yaklaşık 8 saatlik normal kullanım anlamına geliyor. Benzer dayanıklılık elde ettik ama "normal kullanım" oldukça özneldir. Ofis işleri için reklamı yapılan 8 saat çalışma süresini alacağınızı veya en azından çok yaklaşacağınızı söylemek yeterli.
Honor, USB-C konektörü üzerinden hızlı şarjı destekleyen oldukça büyük bir 56Wh üniteye sahip. Honor, dahil olan 65W şarj cihazının sadece 30 dakikada %46 oranında yenilenebileceğini ve 30 dakikalık basit şarj testimizin bu iddiayı doğruladığını gösteriyor. Göze çarpan bir başka şey de, gözden geçirdiğimiz MagicBook'un 14 inçlik versiyonunun 15 inçlik versiyondan daha büyük bir bataryaya sahip olması. Eğer dayanıklılık peşinde olduğunuz şeyse, daha küçük bir modele gitmeniz şiddetle tavsiye edilir.


Donanım, performans ve yükseltilebilirlik


Daha önce söylediğimiz gibi, yeni Honor MagicBook 14 size sadece AMD CPU'lar ve Çin dışında ki pazarlar arasında bir seçenek ve Ryzen 5 3500U ve Ryzen 5 3700U arasında oldukça sınırlı bir seçenek sunuyor. İncelememiz için Ryzen 5 3500U'yu aldık, ancak genel deneyimin Ryzen 5 3700U'dan çok farklı olduğunu hayal edemiyoruz. Ryzen 5 3500U, cihazı 2.2 GHz ve 3.7 GHz'e kadar dört çekirdekli sunuyor.
Çekirdekler, geliştirilmiş 12 nm üretim prosesi kullanılarak Zen+ mimarisine dayanmaktadır. 14nm düğümüne dayanan ve orijinal Zen mimarisini kullanan önceki nesil CPU'lardan küçük bir adım farkı var. Burada önemli bir not, AMD'nin 15W Zen2 CPU'larını (4000U serisi) oldukça daha verimli 7nm üretim sürecine dayanmak üzeredir. Bununla birlikte, mevcut pandemi şansları ile, en azından birkaç ay daha yaygın olarak bulunmayacaktır.

14 inçlik modelin ayrı GPU'su olmadığından, sistem sekiz CPU'lu yerleşik Radeon RX Vega 8'e güvenecek ve 1200MHz'de çalışıyor.

8GB DDR4 Ram, çoğu kullanıcı için yeterli olmalı, ancak 16GB'lık bir yapılandırma olmasını isterdik. RAM çipi anakarta lehimlendiğinden maalesef kendiniz yükseltemezsiniz.

İyi haber şu ki, depolamada durum böyle değil. En yeni PCIe NVMe arayüzünde çalışan standart bir M.2 çubuğa monte edilmiştir. Kullanılabilir depolama alanı varyantları 256 GB ve 512 GB'dir.


Peki ya sistem kararlılığı ve sıcaklıkları? 


Soğutma sisteminin zaman içinde yüksek yükleri nasıl ele aldığını kontrol etmek için yaklaşık bir saat boyunca standart bir CPU+GPU stres testi yaptık. Bunun gerçek hayatta ki kullanımın doğru bir temsili olmadığını unutmayın. Donanımı, normalde gerçekleşmeyecek aşırı senaryolarda test eder. Sonuçta, hiç kimse CPU ve GPU'nun %100'ünü bu kadar uzun süre kullanmayacak.
FurMark stres test aracını kullanarak, CPU'yu bir saatlik %100 yanma testinin altına koyduk. CPU, 3.0-3.1GHz'e inmeden ve testin geri kalanında orada kalmadan önce bir süre maksimum 3.7GHz frekansında çalıştı. Bu noktada, CPU'nun sıcaklıkları 70°C civarındaydı.

Bir saat geçtikten sonra GPU stres testini de gerçekleştirdik. %100 yükte, entegre GPU, sıcaklıklar 61°C'nin üzerine çıkmazken 1200MHz çekirdek saat hızlarını bazı küçük dalgalanmalarla korumayı başardı.

Soğutma sistemi tasarımının donanım için yeterli olduğu ve aşırı ısınma riski olmadan uzun süre aşırı yükleri kaldırabileceği sonucuna varabiliriz. CPU ve GPU uygulaması da her iki yonga tam saat hızlarını kullanmayı başardığı için de mükemmel. Klavyenin etrafında ki yüzeyde ki sıcaklık da daha iyiydi.Yazılım


Önceden yüklenmiş Windows 10 üzerinde testlerimizi en son sürücüler ve güncellemeler yüklü olarak yaptığımızı söylemek gereksizdir. Dürüst olmak gerekirse, konuşacak çok şey yok -sistem sorunsuz çalışıyor, gerçekten hızlı açılıyor ve parmak izi okuyucu PC'yi açarken parmak uçlarınızı tarar ve sizi süper hızlı bir şekilde kaydeder. Parmak izi veya işletim sistemi ile ilgili herhangi bir sorun yok.
Bulduğumuz tek önceden yüklenmiş üçüncü taraf yazılım, Honor veya Huawei akıllı telefonunuzu NFC ile eşleştirmek ve mesajlarınızı, verilerinizi senkronize etmek ve hatta MagicBook'tan çağrı almak için kullanılabilen PC Manager yazılımıda mevcut. PC Yöneticisi ayrıca aygıtlarınızın sürücülerini güncel tutmanın temiz ve kolay bir yolunu sunar.

Bir OEM'in bir sürü bloatware'i önceden yüklemediğini görmek ve sadece bu uygulama ile işleri basit tutmak kesinlikle ferahlatıcı. Elbette, gerçekten PC Yöneticisine ihtiyacınız olup olmadığı tartışmalıdır, ancak Honor/Huawei ekosistemine yatırım yapıyorsanız, muhtemelen bunu yine de istersiniz.


Karar ve alternatifler


Honor MagicBook 14 bir çeşit tek boynuzlu at. Çinli üretici, dizüstü bilgisayar pazarında cihazın sadece sahip olduğu birkaç rakibi yenmekle kalmayıp aynı zamanda sınıfının üzerindekileri yere serdi.
Alternatiflerden biri yeni 10.Nesil Intel yongalarına ve çok iyi bir IPS paneline sahip Acer Swift 3 dizüstü bilgisayar. Ancak daha küçük piline rağmen daha da ağırdır ve bu kadar iyi bir şekilde inşa edilmemiştir. Ayrıca, CPU ve depolama birimiyle eşleştiğinizde çok daha pahalı hale gelir. Yine de Swift 3 ile daha geniş bir bağlantı seçenekleri yelpazesi elde edersiniz.

Yani bir Honor MagicBook 14'e sahip olabiliyorsanız, satın alma işleminden pişman olmanız olası değildir.

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski