Photoshop CC'de Fotoğraf Kolajı Nasıl Yapılır

Photoshop CC'de nasıl fotoğraf kolajı oluşturacağınızı öğrenmek ister misiniz? Uygulamada görüntüleri içe aktarmak ve düzenlemek için adım adım anlatacağız.
Photoshop'ta nasıl fotoğraf kolajı yapılacağını öğrenmek, birçok farklı durumda kullanışlı olacaktır. Bireysel fotoğraflar zaman içinde tek anları yakalar, ancak bir kolaj oluşturarak bir çok anı bir araya getirebilirsiniz, değerli bir aile tatilini arşivleyebilir veya bir sevdiğinizin doğum günü için bir megamiks anı oluşturabilirsiniz. Bir kolajı birleştirmek de kompozisyon becerilerinizin harika bir testidir.

Çok sayıda kolaj yapıcı uygulamalar var, ancak Photoshop CC size daha fazla imkan sağlayacak. Tüm işlemi tek bir uygulama kullanarak tamamlamanıza olanak tanır ve gerekli tüm görüntü ayarlamalarını içerir.

Photoshop bu tür işler için en sık kullanılan uygulamalardan biridir. Henüz kaydolmadıysanız, etkileyici bir yaratıcı yazılım yelpazesine erişmek için Adobe Creative Cloud'a sahip olun. 

Bu Photoshop eğitiminde görüntüleri Photoshop'a nasıl aktaracağınızı, bunları tek bir sayfaya nasıl yerleştireceğinizi ve renkli çerçevelerle nasıl sınırlandıracağınızı öğreneceksiniz.

01. Resimlerinizi seçin

İlk olarak, resimlerinizi seçin. Tüm fotoğraf koleksiyonunu tek bir sayfaya yoğunlaştırmak imkansızdır, bu nedenle maksimum 5-8 resme bağlı olarak seçici olmanız gerekir. İzleyicinin ilgisini korumak istiyorsanız görüntü seçimi önemlidir - kolajlar sadece rastgele görüntüler yaymakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli açılar, şekiller ve stiller sergileyen akan bir anlatıyı temsil eder.

Yalnızca en iyi ve en uygun görüntüleri seçerek farklı kare boyutlarına uyan görüntüler kullanmaya çalışın. Kolajı tek bir tutarlı renk veya ortak öğenin çizgileri boyunca temalamak, her şeyi bir araya getirirken, kontrast görüntüler gerginlik yaratır ve gözü yorma eğilimindedir. Her görüntü iyi pozlanmış ve odaklanmış olmalıdır.

Lightroom veya Bridge gibi bir kütüphane düzenleyicisi kullanmak, işlemi kolaylaştırır ve Finder'ın da iyi çalışmasına rağmen, aynı anda birden fazla fotoğrafı sıralamayı kolaylaştırır. Görüntülerinizi bir araya getirmeden önce gerekli ayarlamaları yapmak için bu aşamayı kullanın.

Kolajım da bir Porsche 964 Carrera'nın fotoğraf çekimi olacak, bu yüzden arabayı her açıdan gösteren geniş, aksiyon çekimlerinin yanı sıra iç mekanın yakın detaylarını da dahil ettim.

02. Belgeyi oluşturun

Belgenizi oluşturduğunuzda, tuvalin boyutu kolajınızın amaçlanan çıktısına, yani dijital veya baskı için olduğuna bağlı olacaktır (çoğu kolaj yatay biçimde daha iyi görünür). Photoshop'un Yeni Belge penceresi, ister baskı için sayfa boyutları, ister web ve mobil cihazlar için standart dijital boyutlar olsun, bu seçimi kolaylaştırmak için bir dizi 'belge hazır ayarı' sunar. Özel bir boyut istiyorsanız, genişlik, yükseklik, çözünürlük ve renk modunu değiştirme seçenekleri de vardır. Bunu daha sonra Görüntü> Tuval Boyutu'nda düzenleyebilirsiniz. Standart bir HD ekran olan 1920px x 1080px, RGB boyutunda bir belge kullandım.

03. Görüntüleri içe aktarma

Görüntüleri bir dosyada toplamak için çeşitli yöntemler vardır. Belki de en basit olanı, görüntüleri Finder'dan doğrudan tuval üzerine sürükleyip bırakmaktır, bu da onları akıllı nesneler olarak içe aktarır. Bunu yapmanın yararı, kalite kaybı olmadan bunları yeniden konumlandırabilmeniz ve yeniden boyutlandırabilmenizdir. 

Alternatif olarak, görüntüleri bağlantılı katmanlar olarak gömebilirsiniz, bu da tuvalde düşük çözünürlüklü sürümler olarak görünecekleri gibi, bilgisayarınızdaki orijinal dosyalara geri bağlanırken, yavaş oluşturma sürelerinden kaçınırlar. Bunu , resimlerinizi dosyaya sürükleyip bırakarak Alt tuşunu basılı tutarak yapın .

Başka bir teknik, tüm görüntüleri ayrı Photoshop pencerelerinde açmak, her birini Cmd + A ile seçmek , Cmd + C ile kopyalamak , sonra Cmd + V ile ana belgeye yapıştırmaktır . Pencere düzenlemenizi aynı anda iki dosya gösterecek şekilde değiştirebilir, ardından katmanları birinden diğerine sürükleyip bırakabilirsiniz.

04. Kabaca konum görüntüleri

Kolajı iyileştirmek için çok fazla zaman harcamadan önce, doğru resimlerin doğru konumlarda olması gerekir. Seçim aracını kullanarak, hepsi kabaca sayfaya sığacak şekilde görünene kadar görüntüleri tuval çevresinde hareket ettirin. Katmanlar panelinde, her katmanın solundaki göz simgesini kullanarak katmanları açabilir ve kapatabilirsiniz. Dönüştürme çerçevesinin tutamaçlarını kapatarak Serbest Dönüştürme aracını ( Cmd + T ) kullanarak katmanları ölçeklendirin ve döndürün . ÜstKrktr tuşunu basılı tutarken oranları korurken Alt tuşunu basılı tutarak merkezden ölçeklendirebilirsiniz. Dönüştürme ile ilgili diğer seçenekleri Düzenle> Dönüştür altında bulabilirsiniz.

05. Kenarlıkları çiz

Görüntüleri bölmek için Kalem aracını (Kontur uygulanmış olarak) veya Dikdörtgen aracını kullanarak tek bir kenarlık ekleyin. Tuval boyunca uzun beyaz bir dikdörtgen çizdim, Cmd + J ile çoğalttım , Serbest Dönüştürme ile taşıdım ve döndürdüm, sonra dış kenarları çerçeve olarak da dahil olmak üzere tüm kenarlıklarımı yerleştirene kadar işlemi tekrarladım.

Resimlerinizi hizalamakta zorlanıyorsanız, kılavuzları cetvellerden dışarı sürükleyebilirsiniz (bunları Cmd + R ile veya Görünüm> Cetveller altında açabilirsiniz ). Ayrıca, birden çok katman seçebilir ve bunları düzleştirmek için Katman> Hizala'yı kullanabilirsiniz.

06. Yedek resmi maskeleyin

Sınırlar şimdi yerleştirildiğinde, bazı fotoğraflarınızın çakıştığı açıktır. Seçim Çerçevesi Aracını kullanarak her bir katmandaki istenmeyen alanları seçin, bu seçimi sağ tıklayıp 'ters seç' seçeneğini seçerek ters çevirin, ardından Katmanlar panelinin altındaki maske düğmesine basın (bu bir kutuda daire gibi görünür). Maskenizi daha sonra, fikrinizi değiştirirseniz, maske alanına siyah beyaz boyayarak düzenleyebilirsiniz. Bu adımı, her biri sınır çizgileriyle aynı hizada olana kadar her katman için tekrarlayın.

Resimlerinizi Akıllı Nesneler olarak içe aktardıysanız, orijinal görüntüleri kaybetmeyeceğiniz için, istenmeyen alanları maskelemek yerine silebilirsiniz. Daha sonra görüntüyü çerçevenin içine taşımak istiyorsanız, akıllı nesne penceresini açmak ve oraya taşımak için katmana çift tıklayın.

07. Metin ekleme ve dışa aktarma

Kolajınızın düzeninden memnun olduğunuzda, bir başlık veya mesaj eklemek isteyebilirsiniz. Araç çubuğundan Yazma aracını seçin ve tuvalinize, tercihen çok karanlık veya aydınlık bir alanın üzerine bir metin kutusu çizin. Karakter sekmesinden bir yazı tipi ve renk seçin, ardından metninizi ekleyin. Metin okunamıyorsa, arkasına sağlam bir kutu çizmeniz, ardından opaklığı azaltarak veya karıştırma modunu değiştirerek yumuşatmanız gerekebilir. Ayrıca, görüntüden sarı almak için damlalık kullanarak bir alt çizgi konturu ekledim.

Resminizi .psd dosyası olarak kaydedin, böylece daha sonra düzenleyebilir ve ardından ihtiyacınız olan formatta dışa aktarabilirsiniz.

6 Yorumlar

 1. Bu tarz içeriklerin devamı gelsin

  YanıtlaSil
 2. Ücretsiz yazılım ve Web geliştirme içeriği de paylaşır mısınız?

  YanıtlaSil
 3. PicsArt'ın dışındakilerin hepsi boş!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ciddi olamazsın. Adobe gibi ultra gelişmiş bir sistemi basit bir yazılım ile kıyaslamamalısın.

   Sil
 4. photoshop mix kullanıyorum gayet iyi

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski