Efsanevi BMW 530 MLE Güney Afrika'da Tekrar Sürüşe Çıkacak

Bir yıllık yoğun bir çalışmadan sonra BMW Güney Afrika nihayet tertemiz bir şekilde restore edilmiş 530 MLE'yi ortaya çıkardı.
Alman otomotiv markasının Güney Afrika'da 1970'lerin ortasından beri araç üreten zengin bir tarihi var. Bugün BMW Güney Afrika, yerel tüketim ve ihracat pazarları için X3 SUV'ları inşa eden markanın küresel üretim kaynağının önemli bir parçasıdır.Gururlu mirası ile BMW Güney Afrika, benzersiz bazı özel basım araçları üretti. Zamanla, bu BMW'ler çok değerli hale geldi.Orijinal 745i, 333i ve 325is gibi otomobiller, piyasaya sürüldüklerinde ünlüydü ve klasik otomobiller için küresel BMW pazarında efsanevi bir konuma ulaşmak için büyüdü.
Benzersiz Güney Afrika özel sürüm araç geçmişini korumak isteyen BMW, ünlü yerel halo araçlarının örneklerini bulmak ve yenilemek için kaynaklar üstlendi. Ve bunlardan biri şimdi toplantı durumuna restore edilmiştir.530 MLE, Güney Afrika'ya özgü tüm yüksek performanslı araçların en nadir görülenlerinden biridir. 1970'lerin sonunda yerel motor sporlarını fethetmek için yapıldı.Yerel motor sporları çabalarına hak kazanmak için, BMW'nin sınırlı sayıda müşteriye 530 MLE üretmesi gerekiyordu. İlk parti, 100 araba içindi. 1976-1977 yılları arasında BMW, ilk üretim tahminlerini artıran, talep fazlasıyla birlikte toplam 227 inşa etti.
Bu 530 MLE'nin birçoğu kazalarla doldu veya itibarsızlığa düştü. Sonunda bazı parçalar yedek parça olarak temizlendi. BMW'nin Güney Afrika merkez ofisi, kendi müzesi için bir 530 MLE'yi geri yükleme konusunu araştırmaya başladığında, çok az sayıda donör vagonun bulunduğunu buldu.BMW nihayet restorasyon projesinin temeli olan çok serpiştirici 530 MLE'yi keşfetti. Bu otomobil, sembolik üretimi “100. yıl” olarak kullandı.Otomobilin fena durumda olmasına rağmen, restorasyonu yönetmek için yerel uzman Luis Malhou ile sözleşme imzalandı. Bir yıl çalıştıktan sonra, 530 MLE sonunda tamamlandı ve bu projeye duygusal bir destek oldu.
William Mokwape, Walter Mahlangu, Jacob Matabane ve Cassie Calaca, 1970'lerde tüm BMW fabrika işçileriydi ve restorasyon sırasında Luis Malhou'ya değerli girdiler verdi.530 MLE teknik özellikleri 2019 standartlarına göre uysal gözükse de, zaman açısından oldukça hızlı bir otomobildi. Doğal emişli 3 litrelik altı silindirli motor, 147kW ve 277Nm'ye kadar dayanıyor. Bu çıkışlar, 9.3 saniyede 0-100kph ve 208kph hıza ulaşmayı sağlamak için yeterliydi.

Orijinal 530 MLE proje geliştirme mühendisleri otomobili hafifletmek için takıntılıydı. Bu nedenle, metal içeriğini azaltmak için açılan üstyapı menteşeleri ve pedallara sahiptir. İklimlendirme sistemi de elektrikli camlarda olduğu gibi, hepsi de ağırlık tasarrufu amacıyla çıkarıldı.
İkonik 530 MLE, Ekim ayının son hafta sonu boyunca Güney Afrika'nın Kyalami'de ev sahipliği yapması planlanan M-Festivali sırasında bir cazibe merkezi olacağından emin.

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski