Bakan Açıkladı: Elektronik Sigaraya Yasak Geliyor

Son aylarda tüm dünya genelinde gerçekleşen ölümlerin bir sorumlusu olan elektronik sigaralara yasak geliyor.
Ciğerlerde su birikmesine sebep olan elektronik sigaralar normal sigaradan daha hızlı öldürüyor. Sağlık bakanlığı tarafından yapılan açıklama, Türkiye'nin de bu yasaklar dahilinde olacağını belirtiyor. Meclisteki görüşmeler devam ederken, Bakan Fahrettin Koca ülkemize elektronik sigara girişini ve satışının engelleneceğini bildirdi.

İlk olarak Amerika'da gerçekleşen ölümler sonrası ülkede elektronik sigara yasağı getirilince halk büyük tepki göstermişti. Hatta elektronik sigara kullanıcıları konuyu bir çeşit PR çalışması olarak görüyor. Fakat bu konuda en büyük etmen sağlık. Türkiye'de ise gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Fahrettin Koca, ülkemizde "fahri sigara denetçiliği" düzenlemesi olacağını aktardı.

Nedir bu FSD?

Toplu alanlarda, ulaşım araçlarında ve kapalı alanlarda sigara içen birine vasıfsız olarak ceza kesmemizi sağlayacak bir uygulama kısacası. 

Bakanlık ceza kesme konusunda vatandaşa yetki vermek için çalışmalarını sürdürüyor. Tabii bireyin fahri sigara denetçiliği de resmi belgelerle tescillenecek.

Bakan Fahrettin Koca, sigaraya alternatif ve bırakmayı sağlayacağı düşünülen elektronik sigaraların tamamen kimyasal madde bağımlılığı olabileceğini de vurguladı. Açıklamalarında;
Elektronik sigaranın satılması, ülkeye girişi dahil olmak üzere yasaklı hale gelecek. Üzerinde yasal düzenleme yapılıyor. Meclise gelecek.
ifadelerine yer verdi.

2 Yorumlar

  1. Normal sigara yasaklansın hiçbiyerde satılmasın toptan bırakalım kendimiz bırakamıyoruz böyle kurtuluruz :)

    YanıtlaSil
  2. Elektroniğin akciğerlere bilinmeyen bir hasar verdiği tespit edildi ama bunun nedenini bulamadılar. Amerika'da elektronik sigaradan ölenler var ve akciğer hastalığından ölenler var. Eğer içerisine kartuş gibi konulan kimyasal madde akciğere daha kötü hasar verirse diye bence bu kararı güzel buluyorum.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski