Dünyanın İlk Kameralı Telefonu

Dünyayı kameralı telefon ile tanıştıran ilk modeli tanıyor musunuz?
Kyocera VP-210
Her geçen gün teknik özellikleri gelişen cep telefonlarının kamerası da bir o kadar gelişiyor. Hatta durum o kadar ileriye gitti ki, fotoğrafçıların kullanmakta olduğu özel DSLR makinelerin yerini cepte taşınabilen telefonlar almaya başladı. 

Onlarca kat zoom özelliği olan P30'lar dan tutun, en karanlık ortamlarda bile net çekim yapabilen telefonlar, hatta 8K çözünürlükte video kaydı alan cihazları dahi görüyoruz günümüzde. Hiç merak ettiniz mi bu kameralı telefon treni kaç yıl önce nereden yola çıktı? Hangi bozuk raylarda takıldı?

Wikipedia'nın arşivlerine göre ilk kameralı model bugünün teknoloji devi olan Samsung'un SCH-V200 kod adlı telefonuydu. Fakat olayı daha derin tarihlere indirgersek ilk kameralı telefon günümüz beyaz eşya devlerinden olan Sharp'ın SCH-V200 modeli olarak aktarılmaktadır. Olayın aslı ise şöyledir; Wikipedia'nın eksik arşivleri tüm insanlığı yanıltıyor. Aslında ilk kameralı cep telefonu Japon şirketi olan Kyocera tarafından 1999 yılında üretildi.

Üretime sokulan ilk kameralı telefon Kyocera VP-210 modelidir. Kyocera'nın en şaşırtıcı özelliği ise günümüzde sıkça kullandığımız ön kameraya sahip olmasıydı. Acaba ilk Selfie bu cihazla çekilmiş olabilir mi? Hayır. İlk Selfie'nin hikayesi daha da geçmiş zamanlara dayanıyor.

Teknik kamera özelliği 110.000 pixel olan cihaz aynı zaman da 1,99 inçlik TFT ekrana sahipti. 0,11 MP kameralı cihazı almak için 1999 yılında 335 Dolar ödemeniz gerekiyordu. Varsayılamayacak kadar az hafızaya sahip olan cihazın hafızası 20. fotoğrafı çekmekte zorlandığı için kullanıcıları evden hazırlıklı bir şekilde yani cihazda ki fotoğrafları bilgisayara kablo aracılığı ile aktarıyordu. Maalesef çok büyük bir dert olmalı.

Özetleyecek olursak;

Kameralı telefonun treni 1999 yılında Japonya'dan yola çıktı ve şu anda rotası bilinmeksizin yolculuğunu 0,11 MegaPixel durağından, 192 MegaPixel durağına yapıyor.

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski