Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi

Android tarafından kara listeye alınan Huawei, kendi işletim sistemi için isim arayışında.
Huawei Logosu
ABD'nin sistemlerini çektiği teknoloji şirketi Huawei yeni bir işletim sistemi oluşturuyor. Apple şirketi gibi sadece kendi sistemini kullanmaya hazırlanan Huawei, yaşanan olaylar neticesinde  ABD'ye sert yükselişler yapmıştı. "Bekleyin, görün. B planımız hazır.". Çinli şirketin sözlerinin arkasında elbette bir dayanağı vardır.

Kuruluşunu 35 bin dolarlık sermayesi ile yapan şirket şuan da en iyi teknoloji üreticileri arasında 12. sırada yer alıyor. Şuan ki marka değeri 63 milyar dolar olan şirket, yaşadığı aksiliklerden sonra kendi platformunu oluşturmakta kararlı.

Bu kararını 2016 yılında açıklayan şirket, o zamanlar yeteri kadar güçlü olmadığından kararını yarıda bırakmıştı. Fakat şimdi durumlar değişti. Bunu yapmak zorunda.
Huawei vs Android
Yavaştan hazırlıklara başlayan şirket isim arayışını da sürdürüyor. Şimdilik iki isim arasında kalsa da içlerinden birini 2016 yılında duyurmuştu. İsimler "HongMeng OS" ve "indeoenOS" olarak bilinmekte. Ancak şirket CEO'su Richard Yu yaptığı açıklamada ismin indeoenOS olduğunu belirtmişti. Resmi olarak duyurulmasa da şimdilik indeoenOS'u sabırsızlıkla bekliyoruz.

Amerika her zaman yaptığı gibi yine oyunu bozdu, fakat bu sefer kendi kazdığı çukura kendisi düşecek gibi. Tabii bunun için Huawei'nin işlemleri biraz hızlandırması gerek.

Geçmişten gelen Huawei kullanıcıları ise şaşkın. Eski sürüm kullanan cihazlar Android ile yaşamına devam edecek. Yeni nesil cihazlar için bir şey söylemek erken olabilir ama ana karta bağlı sistem android olduğundan değişen bir şey olmayacağını düşünüyoruz.

Bakalım bu savaşın galibi kim çıkacak. Biz Siber Hamle ailesi olarak tarafımızı "indeoenOS" olarak seçtik bile.

6 Yorumlar

 1. bu çinliler işi biliyor abi adamların bence herseyı hazırdır. bakmayın yalan dolan olduğuna performans konusunda eğer androiddden sağlamsa direk huaweiye geçerim

  YanıtlaSil
 2. Çin'de her uygulamanın alternatifi popüler ama YouTube vs olmayan bir telefon batı pazarında genele hitap edemez

  YanıtlaSil
 3. Apple yapabiliyor da huawei neden yapamasın kendi işletim sistemini? teknoloji ilerledi o kadar ve dünyada ios android hakim böyle devam edemezdi. huawei adam akıllı bir şey yaparsa gercekten onlari pisman eder. zaten güzel şeyler zorluklar karışsında olur. umarım başarılı olurlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çünkü Apple yaptığında başka kimse yapmamıştı, Apple bir ilkti. Android ise açık kaynak kodlu ve ucuz telefonlarda çalıştırılan işletim sistemiydi. Huawei’in Apple ve Google’daki birikime yetişmesi çok zor. Çin’de satar ama Batı’da diğer çinliler öne çıkar.

   Sil
  2. Hayır apple yaptığında windows ve symbian zaten işletim sistemlerini yapmış kullanılıyordu.

   Sil
 4. sonu nokia gibi olmaz umarım huawei gercekten başarılı bir teleofn üretti ama bazılarının zoruna gitti gerçekten

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski