Türkiye'nin İlk Elektrikli Zırhlı Aracı: Akrep 2

İlerleyen teknoloji ile beraber ortaya çıkan elektrikli arabalardan sonra, Türkiye bir ilki gerçekleştirdi. Tamamen elektrikli ve zırhlı askeri araç AKREP II tanıtıldı.
Elektrikli Zırhlı Araç Akrep II
Ülkemizde Sakarya'da çalışma alanı bulunan, Türk otobüs ve askeri araç üreticisi olan Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş'nin Türkiye'yi gurulandıran ve savunma sanayisinde bir ilk olan AKREP II lakaplı askeri araç geliştirdikleri, düzenlenecek olan fuarda görüşe açılacak.

Daha öncesinde bildiğimiz benzinli motora sahip AKREP I, yakıt konusunda tatminkar etmiyordu fakat donanım olarak oldukça üst segmentteydi.  OOSS A.Ş tarafında geliştirilen AKREP modeli oldukça ilgi konusu oldu.

Fuar öncesinde gerçekleşen basın açıklamasında Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç;
"İlk versiyonu Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı olan Akrep II, bize elektrikli araç teknolojisinin askeri araçlara uygulanmasına yönelik bilgi ve tecrübe kazandırırken Türkiye’nin askeri tip elektrikli, hibrit ve otonom araçlar konusunda ilk adımları olacak" 
diye belirtti.
Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç
Yüksek donanımlı ve elektrikli araçla ilgili olarak, Serdar Görgüç;
"Geleneksel zırhlı araçlara kıyasla çeviklik, düşük termal iz, yüksek hız ve sessizlik avantajlarını bir arada sunan Akrep II; tüm dünyada orduların zorlu isteklerini karşılayabilecek yeterlilikte bir elektrik motoruna sahip. Taktik performans beklentilerine de en iyi şekilde cevap veren Akrep II; özellikle yakıt verimliliği, hareket, beka kabiliyeti ve entegre lojistik destek anlamında da avantajlar sunuyor. Hedefimiz, Akrep II'nin Türkiye'nin teknoloji ihracatında öncü ürünlerden biri olmasıdır.” 
dedi.

30 Nisan-3 Mayıs tarihlerinde kurulan 14. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda AKREP II'yi ziyaret edebilirsiniz.

16 Yorumlar

 1. Bana kalırsa biraz reklam için yapılmışa benziyor. Çünkü zırhlı araçlar ve özellikle askeri araçlar kütle açısından ağırlardır. Elektrikl araçlar için en önemli madde olan "verimlilik ve uzun menzil kullanım" konularında bu ağır araçlardan performans beklemek saçmalıktır. İlerde belki ama şu an ki batarya teknolojisi ile bu aracın verimli kullanımı zor. Hibrit olabilirse bir ihtimal...

  YanıtlaSil
 2. Kimse kusura bakmasın ama gördüğüm en saçma alet, amacı savaşmak olan bir aracın yenilenebilir enerji kullanması tam bir tezatlık, kaldı ki sahada çatışırken şarj istasyonu nereden bulacak ?

  YanıtlaSil
 3. Şu araçlarda tek rahatsız olduğum şey iç kısmı olabilir. İç kısmında bulunan kişiler için biraz daha konforlu yapılabilir. Her yeri demir oluyor. Savaş esnasında en ufak sallantıda kafanızı kırmanız bile çok basit kalıyor. Bu sadece bu araç için geçerli değil. Çoğu böyle yapılıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. fatıh ulucay25 Nisan 2019 14:01

   Hocam personel taşıma aracı, daha önce de binip kullandım. Milyon tane yerden emniyet kemeri ile sizi sabitliyor. Eğer onları kullanıyorsan bişi olması çok çok zor.

   Sil
 4. Sanıyorum arkadaşlar elektirikli zırhlı araçların muhtemel amaçlarını pek idrak edememişler. Detaylandırılabilir ama ben bir iki cümle ile örnekleyeyim. Elektirikli motor daha sessizdir ve içten yanmalı motorlara nazaran daha az termal iz bırakır ardında. Bu sebeple hem daha iyi bir gece avcısı olma hemde avcılardan daha iyi saklanabilme avantajına sahiptir. Öte yandan mobill elektirik üretim istasyonları ile desteklenirse, ardından cephe boyu yakıt taşınması gibi lojistik sorunları çözümleyip operasyon maaliyetlerini ve zaaflarını ciddi şekilde azaltabilir. Düşman topraklarında içeriye doğru ilerlerken yakıtın cephe gerisinden gelmesi yada bulunduğunuz konumda güneşten toplanması ayrımını düşünün.

  YanıtlaSil
 5. Hammer'dan daha güzel değilse en adi şerefsizim. :)

  YanıtlaSil
 6. kıskananlara inat kötüleyenlere inat üret türkiyem gerçek bağımsızlık gerçek güç aklınıza gelecek herşey üretimden geçiyor.

  YanıtlaSil
 7. Elektrikli olmasının avantajları, lütfen biraz düşünerek yorum yapın
  ▶️Harekat esnasında sessizlik
  ▶️Karbon bazlı enerjiye bağımlılıktan kurtulmak
  ▶️Elektrik motorların yüksek tork avantaji sayesinde arazide daha fazla hareket kabiliyeti
  ▶️ Bakım kolaylıkları

  YanıtlaSil
 8. Çoook ilginç,elektrikli zırhlı araç yapıyoruz ama halaaa daha yerli otomobilin kurulacağı fabrika yerini seçemedik.Bir seçebilsek seneye seri üretim kesin.Yok lan,önümüz de 4 sene seçim yok.

  YanıtlaSil
 9. savas da benzin mi tasiyacak mermi yerine

  YanıtlaSil
 10. Arac zırhlıysa ağırlığı nedir. Bu ağırlığı sürebilecek motor ve en önemlisi akünün kapasitesi nedir. Tam dolumla kaç km gider, kaç saatte akü şarj edilir. Bunlar disel yakıt kullanımına nazaran üstünlük sağlabiliyor mu. Sessiz ve hızlı giden bir araç ancak gerilla savaşında veya basit silahlı teröristlere karşı kullanılabilir. Radar anteni, güdümlü füzelere karşı sessiz ve hızlı gitmen birşey kazandırmaz. Bu açığı kapatmak adına tankların üzerinde füzesavar sistemler, yanıltıcı fişek atar, elektromanyetik kalkan oluşturan sistemler bile kuruluyor. Bunlar 1970lerin Sovet tanklarında bile var, araştırırsanız bulursunuz. Aslında bir akünün vereceği verim katsayısı disel yakıtın güç katsayısını geçebilmiş değil henüz. Dünyanın önde gelen araba üreticileri hala bir elektrikli jip (arazi aracı) yapamadılar ki.

  YanıtlaSil
 11. Söylemeyeyim diyorum ama iç kabin pedallar filan felaket... Yahu yapıyorsun şöyle konforlu birsey yap...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Av. Murat Aslantaş25 Nisan 2019 13:54

   Utanın be. Gzpt ve zpt gibi araçlardan daha konforlu bu araçlar. Üstelik obüsler ve ağır zırlı tanklar da hafif zırhlı ve amfibiklerden daha konforsuz. Şimdi sen diyelim polis özel harekatsın bu araçla geziyorsun, devriye atıyorsun, operasyona gidiyorsun falan ama bir de savaş tarzları ve tekniği doğrultusunda geliştirilmiş çok daha konforsuz araçlarla görevini yapan arkadaşlarımızdan utanmalısın.

   Ayrıca konfor askerin en büyük düşmanlarından biridir!

   Sil
  2. Arkadaşım askeri zırhlı araçlardan ne konforu arıyorsun

   Sil
 12. Cahil sayısı fazla gömelim hemen.Personel taşıyıcı için fazla büyük ve zırhlı bir topa sahip + elektrikli araçların en büyük sorunu menzildir aracın zırhlı ve topuda olduğuna göre bu mesafa oldukça az olucak kısaca aptalca ve kullanışsız bir seçim.

  YanıtlaSil
 13. Bence elektrikli olmamış kullandıkça gücü azalacak şarj ömrü kısalacak bozulmalar meydana gelecek

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski