Android Q İle Gelen İnanılmaz Yenilik

Müjde! Beklenilen full+full çerçevesiz ekranlı telefonlar gelebilir.
Andrid Q ile "Geri" tuşu tarihe karışıyor.
Dokunmatik panele sahip akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle beraber, bu panelde önemli bir işlevi olan geri tuşu artık olmayacak. Tabii bu özellik şimdilik sadece Android Q ile etkinleştiriliyor. 

Yeni geliştirilen ve gelişmeye devam eden Q işletim sistemi devrim niteliğinde yeniliği beraberinde getirirken kullanıcı isteğini de göz ardı etmiyor. Apple'ın Iphone X modeli ile aşina olduğumuz çerçevesiz ekranlı telefonlar, kullanıcılardan alt kısmında ki kalınlık yüzünden tepki görüyordu. Android Developerların üzerinde çalıştığı Q sistemi ile bu sorun ortadan kalkıyor fakat gözümüz kapalıyken bile yerini bulabildiğimiz "Back" butonunu da yanında götürüyor. Geri tuşunun işlevini ise yayınlanan videoda görüldüğü gibi ufak eklem hareketleri devralıyor.
Gelişen teknolojiye yetişmek zor ama yakaladıkça zevkli hale geliyor. Peki kullanıcılar geri tuşunun emekli olmasını isteyecek mi?

Dediğimiz gibi geri tuşu kimi zaman bir kahraman gibi görünse de, kullanıcılar %99 a yakın ekran/gövde oranını istiyor. Geliştiriciler ise bu sorunu kaldırmanın tek yönteminin "Back" butonu olduğu kanaatindeler.

Güncelleme alacak cihazlar için ya da Pixel kullanıcıları içinse bir kod paylaşıldı. Aşağıda ki kodu cihazın ADB komutlarına eklemek yeterli.
adb shell settings put global prototype_enabled 1adb shell settings put global quickstepcontroller_edge_width_sensitivity 48adb reboot

4 Yorumlar

 1. Gesture deniyo bunlara, geri tuşu tarih olmuyor, sadece ekran da yapılan harekete bağlı çalışıyor ve miui gibi bir çok arayüzlerde bir süredir böyle zaten.

  YanıtlaSil
 2. ben huawei kullanıcısıyım anti-apple arkadaşlar saldırmasınlar diye söylüyorum. bu özelliği apple yıllardır kullanıyor. hep apple çalar diyen arkadaşlar iyi baksın

  YanıtlaSil
 3. Arkadaşlar bu Huawei de var şuanda kullanıyorum zaten tamamen aynı özellik isterseniz ayarlardan gezinti bölümüne bakınız.

  YanıtlaSil
 4. sol üstte geri tuşu konumlandırılmıştır appleda
  şuan bu androidlerde de var
  ve 2 tuşlu sistem kullanılırsa süper olur(home ve arkaplan) ama be 3 android tuşundan sadece arkaplanı kullanıyorum uygulamaları ıradan kapatıyorum

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski