BMW Münih Merkezinde Çalışanların Türkçe Konuşması Yasak

Alman Bild gazetesinin bahsine göre toplam 7000 personelin çalışmakta olduğu BMW'nin Münih merkezinde personellerin Türkçe konuşması yasaklandı.

Alman basınının gündeminde yer alan olayın sadece çalışma saatleri içerisinde değil, sosyal alanlarda bile Türkçe konuşması yasaklanmış olarak bildirildi. Merkezde çalışan bir personelin Garching üretim fabrikasındaki çalışmakta olanların sadece Almanca konuşmalarına izin verdiği belirtiliyor.

Verilen karara karşı çıkan ve ayrımcılığa maruz kalan çalışanlar, bu saçma durumdan şikayetçi oldular. Şirketin İnsan Kaynakları departmanı da ancak basına oturan açıklama sonunda inceleme başlatabildi.

Haberin ulusal boyutu aşmasından sonra şirketin sözcüsü Jochen Frey, şu açıklamayı yaptı:

 “Şirket, çalışanların hangi dilde konuşmaları gerektiğini dikte etmiyor, ancak, çalışma talimatlarının herkes tarafından anlaşılabilir olması ve bunun Almanca olması gerektiği konusunda sınırlama getiriyor.”

Bu arada BMW'nin Münih merkezinde 50 farklı milletten 7000 çalışanı bulunurken neden TÜRKÇE takıldılar.

9 Yorumlar

 1. deforsmylife19 Mart 2019 13:26

  Kesinlikle doğru bir karar. Burada da aynı şekilde kimse Almanca konuşmasını istemez. Adamlar da böyle yapıyor. Oraya gidiyorsan Almanca konuşacaksın buraya geliyorsan Türkçe konuşacaksın ki herkes dediğini anlasın.

  YanıtlaSil
 2. Güzel bir karar artık almanlarda akıllanıyor türkiyede yaşasan türklerin yüzde 80’i suriyelilere laf yapıyor ama kendileri euro için almanyaya gitmek için can atıyor.... bu habere sevindim umarım dahada gelişir ülkeden komple şutlama kararı alırlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bilmedigin seyler hakkinda yorum yapma evlat. ne oldugu belirsiz terorist araplarla calismak icin giden turkleri bir tutamazsin. almanya yasli bir nufusa sahip ve disardan is gucune muhtac, ordaki turkler calisma vizesiyle yasal bir sekilde bulunuyorlar ve cogunun almanya vatandasligi var.

   Sil
 3. Irkçılığın her türlüsünden nefret ederim 1990lı yıllarda Türkiyede aynısını yapıyordu almanlar aşırı milliyetçidir böyle yapması normal oradaki vatandaşlarımıza zulüm etmesinler burada iş imkanı yok ne yapsın gurbette yaşıyorlar mecburen

  YanıtlaSil
 4. nazi almanyası yeniden mi doğuyor?

  YanıtlaSil
 5. Arada mantıksız konuşanlar var lafım onlara ithafen; Şimdi düşün senin bir işletmen var ve sende patronsun. Çalışanlarının bir kısmı iş yerinin içinde hiç bilmediğin bir dili konuşuyor. Hoşuna gider mi? Gitmez. Belki adam sana küfür ediyor ya da senin hakkında dedikodu yayıyor veya iş yerinin gizli bilgilerini paylaşıyor vs. vs. Adamlar haklı beyler saçma saçma yorum yapıp durmayın o yüzden. Kimse istemez böyle bir şeyi.

  YanıtlaSil
 6. Hadi fabrikada çalışırken almanca konuşsun ama bi mola verdiğinde 2 cuğara yaktığında Türkçe konuşabilmeli

  YanıtlaSil
 7. ersin günce19 Mart 2019 14:17

  Herkes kızgın surat vermiş haklılar belki adamlar kendilerini geliştirmiyorlar veya aralarında dedikodu tarzı birşeyler yapıyorlarsa helal olsun bence arkadaşlar bir ülkeye gidince yabancı dil kullanmaya gayret edin yabancı dil kullanılmaya kullanılmaya unutuluyor haa evde kullanırsınız sizin kararınız Türk arkadaşınıza gidincede konuşursunuz sizin kararınız

  YanıtlaSil
 8. Bence hem haklı hemde haksız bir karar. Lakin bizim ülkemizde de suriyelilerden şikayetçi herkes eskiden ana dilimiz olan osmanlıca arapça yani kullanılması milleti rahatsız ediyor. Almanları da türkçe ediyor demek ki biz de orada suriyeli gibiyiz zaten..

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski