METEOROLOJİ, RENK KODUYLA İLK UYARIYI YAPTI

Şiddetli ve tehlikeli hava olaylarına karşı vatandaşları uyaracak olan "renk kodu sistemi" tarafından ilk uyarı verildi. Verilen ilk uyarı, Marmara ve Kuzey Ege bölgesi için bildirildi.

Avrupa’da da kulannımına başlanan bu sistemde, vatandaşların hava olaylarına karşı önlem almaları için özel renk kodları ile uyarı yapılmakta. Bu şekilde insanlar, o gün yaşanabilecek olaylara karşı tedbirli olacak. Sistematik renk kodlu “MeteoUyarı” sistemi başlamış durumda.

Renk kodlu uygulama, “Haberdar olun, hazırlıksız yakalanmayın” sloganı eşliğinde vatandaşa sunuldu.


Uygulamanın internet sitesi olan www.mgm.gov.tr’de paylaşıma açılan sistem, tüm il ve ilçe için özel renk kodları ile olası durumu bildirmekte. Riskin önemine göre şehirler kırmızı, turuncu, sarı ya da yeşil rengi alıyor. Vatandaş, renkli bir Türkiye haritasına bakıp hava durumu konusunda bilgi sahibi oluyor.

İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Bursa ve Manisa, potansiyel tehlikeyi belirten sarı renk ile biçimlenirken, belirtilen şehirlerde fırtına riski uyarısıda verildi.

Çanakkale, Balıkesir ve İzmir ise turuncu renkle biçimlendi. Bu illerde ise fırtına ve gök gürültülü şiddetli yağış riski belirtildi.

Renkli Uyarılar Ne Anlama Geliyor?

MeteoUyarı sisteminde yer alan renklerin her biri farklı olaylara denk geliyor.


Kırmızı: Çok riskli durumlarda kullanılan bu renk kodu, büyük felaket ve kayıpların olması riski olan durumlarda kullanılıyor. Bu hava olayları, geniş alan üzerinde hayatı tehdit eden vakalarda kullanılıyor. Bu uyarının olduğu durumda, güncel meteorolojik koşullar ve tahminlerin dikkatle takip edilmesi gerekiyor.

Turuncu: Tehlikeli durum uyarısı olan turuncu renk kodu, hasar ve kayıpların muhtemel olduğu durumlarda kullanılıyor. Turuncu renk kodunun olması durumunda, güncel meteorolojik koşulların dikkatli takibi ve çok tedbirli hareket edilmesi tavsiye ediliyor.

Sarı: Bu renk kodu ise potansiyel tehlikeyi belirtiyor. Olağan dışı olmayan bu hava olaylarında, hava şartlarından etkilenebilecek aktiviteler için dikkatli olunması uyarısında bulunuluyor.

Yeşil: Bu rengi alan iller rahat olabilirler hiçbir risk bulunmuyor.

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski