TELEFONLA DOLANDIRICILIKTA YENİ YÖNTEM

Yıllardır en çok seçilmiş olan telefonla dolandırıcılık tekniğine bir yenisi daha eklendi: 'Kargonuz var' adı altında yapılan çağrılar sonucu binlerce liralık vurgun ortaya çıkmış durumda.

Bilindiği üzere telefon ile yapılmış olan dolandırıcılıklar, son zamanlar da bir hayli artmış durumda. Özellikle de kendilerini telefonda 'polis, jandarma,avukat' gibi tanıtarak yapılan bu tip dolandırıcılıklara bir yenisi daha eklenmiş bulunuyor.

Olay şu şekilde gerçekleşiyor: Telefonunuza, "Kargonuz var. Kapınızdayız ama evde kimse yok." benzeri bir SMS gönderiliyor. Aynı numara bazı durumlarda sizi çaldırıp geri kapatabiliyor. Eğer bu yalana inanıp geri dönüş yapılırsa, cep telefonu şebeke sağlayıcınız her 7 saniye için 25 liralık bir fatura yazıyor.

Gelen arama sonrasında, birkaç saniye içinde gönderilen mesajın içinde 800'lü bir numara bulunuyor. Eğer bu numaraya geri dönüş yapılırsa, sohbet hattı gibi işleyen bu hat üzerinden her 7 saniyede 25 TL gibi bir ücret ödemek boynunuzun borcu oluyor. Bu konuyla ilgili ilk ihbar Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'ne yapıldığı biliniyor, sonrasında İstanbul, Diyarbakır, Kayseri, İzmir, Ankara, Adana gibi birçok ilde polise bildirilen ihbarların arttığıda söyleniyor.

3 Yorumlar

  1. İlgiyle takip ediyorum çok başarılı buldum sizi yolunuz bahtınız açık olsun REİS

    YanıtlaSil
  2. Neredeyse her gün televizyon haberlerine çıkan dolandırıcılık olayları herkes tarafından izleniyordur. Ama yurdum insanı işte yinede kanıyor.Mesela benim babam artık normal telefonlara bile dolandırıcı muamelesi yapıp kapatıyor .Çok komik ama ne yapsın haklı.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski