Kahve Kanser Riskini Azaltıyor mu?

Uzmanlara göre günde 2-3 fincan kahve içmek karaciğer kanseri riskini önemli ölçüde azaltıyor. Çalışmaya göre karaciğer kanserinden hayatını kaybeden insanlar daha fazla kahve içseydi pek çoğu bu hastalıktan kurtulabilirdi.
Dünyanın en ünlü içeceklerinden biri kabul edilen ve pek çok kişinin sabahları güne uyanma sebebi olan kahve, odaklanmamızı artırdığı gibi pek çok konuda da sağlığa iyi geliyor. Avustralyalı bilim insanlarına göre ise günde en az iki fincan kahve tüketilseydi, yüz binlerce insan karaciğer kanserinden kurtulabilirdi. 

MedicalXpress’e göre, günde 2-3 fincan kahve içmek, kansere yakalanma riskini yüzde 38, kanserden ölme riskini ise yüzde 46 oranında azaltıyor. Günde 4 ve daha fazla fincan kahvede ise bu sayı sırasıyla yüzde 41 ve yüzde 71’e yükseliyor. 

2016’da 1 milyon 240 bin kişinin karaciğer kanseri yüzünden hayatını kaybettiğini duyuran bilim insanları, bu vakaları analiz ederek kahve tüketiminin bu hastalığa karşı ne gibi bir koruma sağladığını araştırdı. Yapılan araştırmaya göre bu insanlar günde 2 fincan kahve tüketseydi 452 bin 861 kişi hala yaşamaya devam edebilirdi. 4 fincanlık tüketimde ise 723 bin 287 kişi kanserden kurtulabilirdi. Sağlık kuruluşlarının insanları kahve tüketimine teşvik etmesi gerektiğini söyleyen bilim insanları, kanseri önleyecek ürünleri araştırmaya devam ediyor. 

Kahvenin zararı var mı?

Bilim insanları her ne kadar kahve içmeyi öneriyor olsa da fazla kahve içmenin zararları da bulunuyor. Özellikle kalp rahatsızlığı olanlara önerilmeyen kahve, kalp ritmini artırmasıyla biliniyor. Ayrıca tansiyonu da yükselten kahveyi çok fazla içmeden önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.6 Yorumlar

 1. her gun 1 sekerli turk kahvesi iciyom valla cok iyi geloyo

  YanıtlaSil
 2. Fazla kahve tüketimi kemiklerde sıkıntı yaratır iki günde 1 sabahları 1 fincan için yanına da bol su için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayrıca uyku düzeninizi bozar, vücuttaki su atımını arttır bu da mineral kaybına neden olur. Bir de stresi arttırır.

   Sil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski