PS5 Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Özellikleri Hakkında Bilgilendirme

PS5 DualSense oyun konsolu açıklandığından bu yana, Sony'nin yeni konsolunun neler yapabileceğini görmeye daha da yaklaşıyoruz.
PS5 (veya PlayStation 5), 2020'nin sonlarında piyasaya sürülmesi planlanan yeni nesil PlayStation.

Dokunsal geri bildirim, uyarlanabilir tetikleyiciler ve dahili mikrofon gibi etkileyici ses özelliklerine sahip DualSense PS5 konsola ilk kez baktık. Ancak DualSense denetleyicisi hakkında tartışmasız en ilginç olan şey, PS5 tasarımının benzersiz bir şey olacağını ve öncekilerden büyük bir çıkış olacağını düşündüren radikal olarak farklı görünümü ve uzay çağı siyah beyaz renk şeması var.

DualSense Denetleyici kadar önemli olan, Sony'nin Mart ayındaki etkinliğinde tartışılan PS5 özellikleridir. Lider sistem mimarı Mark Cerny bize PS5'in sistem mimarisine derinlemesine bir dalış sağladı ve PS5'in teknik iç işleyişini ortaya çıkardı. Bunları aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alacağız, ancak şu an için PS5'in 3.5GHz'de 8 çekirdeği, 16GB GDDR6 belleği ve 10.28 TFLOP'u kapatan özel bir RDNA 2 AMD GPU ile AMD Zen 2 tabanlı bir CPU işlem gücüne sahip olduğunu bilmeniz gerekir.
Özellikler açısından, yeni nesil konsolun ışın izleme, süper hızlı bir SSD, yerleşik bir 4K Blu-ray oynatıcıya sahip olacağını ve PS4'ün oyun kataloğundaki büyük bir değişiklikle geriye dönük olarak uyumlu olacağını biliyoruz. Heck, seviyeleri geçmenin ne kadar süreceğini size söyleyecek ses asistanı yetenekleri bile olabilir.

Tüm detayları ister misin? PS5 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şey -ve umduğumuz şey lansmana ne kadar yaklaşacağımızı açıklıyor.

Sony, PS5'in "2020 yazında" piyasaya süreceğini resmi olarak onayladı, bu yüzden Ekim ve Aralık 2020 arasında bir süre -aynı pencerede yayınlanan Xbox Series X ile doğrudan rekabet halinde. Bir sızıntı, çıkış tarihinin 20 Kasım 2020 olacağını öne sürdü, ancak bu henüz onaylanmadı.Söylentilere göre, bir Sony çalışanı PS5'in çıkış tarihinin koronavirüs sebebiyle ertelenmediğini doğruladı, bu yüzden 2020'nin sonlarında yeni nesil konsol sürümünü görebiliriz -tam olarak ne zaman olacağından emin olmasak bile.

Hem PS5 hem de Xbox Series X yeni nesil konsollarda işlemci ve grafik yongaları yapmak için görevlendirilen teknoloji devi AMD, kendi lansmanlarına hazırlanmak için “üretimi artırıyor”, AMD CEO'su Lisa Lisa bu zamanlama da bir Kasım lansman penceresini düşündürüyor.
18 Mart teknik konuşmasında açıklanmayan PlayStation 5'in resmi çıkış tarihini önümüzdeki aylarda bulmayı umuyoruz. Sony henüz bir PS5 fiyatını resmi olarak onaylamadı ve şirkete göre, bunun nedeni yeni nesil konsolun ne kadar tutacağına karar vermedi. Üç aylık kazanç çağrısında (Spiel Times aracılığıyla), Sony'nin finans müdürü Hiroki Totoki, şirketin hala PS5 fiyatını düşürmediğini açıkladı.

"Çok net veya görünür olmayan şey, uzayda rekabet ettiğimiz için, bu noktada fiyat hakkında herhangi bir şeyi tartışmak çok zor ve fiyat seviyesine bağlı olarak, promosyonu belirlemek zorunda kalabiliriz. İlk olarak, işgücü maliyetini, personel maliyetini, kontrol edilmeli ve ilk artış hızını, ilk önce ne kadar hazırlayabileceğimizi, üretim ve satışlar üzerinde çalışacağız ve doğru hazırlamamız gerekecek. Bu noktada somut bir şey söylemek çok dengeleyici bir hareket,” dedi Totoki. Ancak Sony'nin “en iyi dengeyi hedeflediğini biliyoruz, böylece hayatta, bunun ömrü boyunca karlı olacağız."Sony'nin çivilenmiş bir fiyatı olmasa da, PS5'in ne kadar tutabileceği hakkında söylentiler var. Bir söylenti, konsolun piyasaya sürüldüğünde Kuzey Amerika'da 499 dolara mal olacağını ileri sürdü. Doğal olarak bu şüphecilikle ele alınmalı, ancak PS4 ve PS4 Pro'nun lansman fiyatından sadece 100 $ daha fazla olduğu için konsolun bu fiyatla piyasaya sürülmesi hoş bir haber olurdu.

PlayStation 5 Teknik Özellikleri:

 • CPU: 3,5GHz'de 8 çekirdekli AMD Zen 2 tabanlı CPU (değişken frekans)
 • GPU: 10.28 TFLOP, 2.23GHz'de 36 CU (değişken frekans)
 • GPU mimarisi: Özel RDNA 2
 • Bellek arayüzü: 16GB GDDR6/256-bit
 • Bellek bant genişliği: 448GB/s
 • Dahili depolama: Özel 825GB SSD G/Ç çıkışı: 5,5 GB/s (ham), tipik 8-9 GB/s (sıkıştırılmış)
 • Genişletilebilir depolama alanı: NVMe SSD yuvası
 • Harici depolama: USB HDD desteği (yalnızca PS4 oyunları)
 • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü

3 Yorumlar

 1. Uzi Değil Muzi9 Mayıs 2020 17:22

  Hocam Playstation 5'ten çok yeni tasarımınız dikkat çekiyor. Daha güçlü bir tasarımınız var. Muzi bunu sevdi.

  YanıtlaSil
 2. Uzi Değil Muzi9 Mayıs 2020 17:23

  Yorumu paylaşırken farkettim onay sistemide gelmiş çok iyi b

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski