BMW i8 Roadster İlk İzlenimleri

BMW'nin i8 modeli Roadster paket ile gelen yeni vücudu "Daha fazla güç, daha fazla menzil, daha az tavan" sloganıyla 2019 yılında listede ki yerini almıştı.
Bir eleştirmen olarak konuya tasarımdan girmek istiyorum. i8 Roadster'a uygulanan makyaj, küçük bir çocuğa botoks yapılmış gibi görünüyor. Oysa ki eski tasarımı oldukça hoş ve fütüristik bir yapıya sahipti.

Bavyeralı UFO olarakta bilinen i8 çarpıcı tasarımı ile sanki başka bir galaksiden fırlamış gibi. Lakin batarya teknolojisinde hızla değişen gelişimin Roadster tarafından da yakalanmış olması kullanıcıları tarafından hoş karşılanıyor. Yeni pil ve hatlar ile daha güçlü bir araç haline gelen Hybrid, tavanını yok ederek kendisine biraz daha bilim ve güç eklemiş.
Her ne kadar tasarım ve motor kısmında değişikliğe gidilsede maalesef BMW i8 Coupe'de karşımıza çıkan üzücü gerçek Roadster paketinde de bizi karşıladı. Coupe modeli ilk çıktığında Aerodinamik güç ölçücü cihazlarda test edilmişti. Güç testinde çıkan sonuçlara göre i8 Coupe, Audi R8 Spyder ve Porsche 911 Cabriolet gibi hız makinelerinin önüne geçeceği söyleniyordu. Fakat gerçek piste çıkan Coupe beklenen performansı verememişti. Roadster paketi de aynı şekilde bizleri yanılttı.

Yaşanan sıkıntıların ardından müşterilerine pist aracı olarak tanıtılan i8 serisi yeniden sınıflandırılarak "Ekonomiye önem veren zengin müşteri aracı" olarak listeye girdi.

Yeni i8 Roadster'ın farkı neler?

Tasarımsal olarak birkaç vücut çizgisi ile donatıldı. Eskiye nazaran daha hafif bir direksiyon seti kullanıldı. Yeni 20" çaplı jantlar ise eskisinden 1 kg daha hafif. Ön tampon ise daha iyi hava akışı sağlanması için yeniden konumlandırıldı. Kasa tipi olarak ise Lamborghini ve McLaren esas alınmış.

Yeni i8 Roadster ile gelen en önemli özellik ise kumaş tavan. Tavan kumaş fakat daha çok deri görünümüne sahip. Elektrikli motorlara sahip olan bu tavan 50 km/s hıza kadar 15 saniyede kendini açıp kapatabiliyor. Bir diğer önemli değişiklik ise bana göre arka koltukların araçtan iptal edilmiş olması. Daha önceden yakından inceleme fırsatı bulduğum Coupe modelinde arka koltuklara yetişkinlerin sığması imkansıza yakındı. Yani gereksiz bir detaydı bu. Roadster paketinde ise arka koltuklar iptal edilerek yerine tavan haznesi yerleştirilmiş. Bu sayede bagaj kapasitesi ciddi oranda artmış.

Yeni i8 Roadster'ın zayıf noktaları neler?

Ne yazık ki burada i8'i kendinin çok alt segmentinde olan Citroen C4 ile kıyaslayacağım. Lütfen bana kızmayın. C4'ün A sütunları oldukça ince bu sayede virajlarda net görüş açısı yakalanıyor. i8'de ise A sütunları çok kalın ve virajlarda dikkatli olmak gerekebilir. Koltukların bel desteği olması gerekenden fazla bu da maalesef uzun yolculukta yorucu olabiliyor. Ayrıca tasarım olarak 2025 yılından gelen bir araçta otonom sürüş asistanı olmaması çok büyük bir eksi. ABD'de 163.000$ satış etiketi olan Roadster, ülkemizde 2.000.000₺ dolaylarında.

Araç özellikleri ise şu şekilde;


  • Motor= 1.5 Turbo benzin, I3(228 HP, 320 Nm)
  • Motor Gücü= Senkron AC(141 HP, 250 Nm)
  • Asil Motor Gücü= 374 HP, 570 Nm
  • Şanzıman= 6 ileri(benzinli) + 2 ileri(elektrik)
  • Çekiş Tipi= 4x4
  • 0-100 km/s= 4,6 saniye
  • Max. Hız= 250 km/s
  • Ağırlık= 1593 kg
  • Şarj Süresi= 3 saat(Level2), 2 saat 24 dakika(DC hızlı şarj)
  • Şarj Tipi= 110V, Level2, DC hzılı şarj

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski