Jeep Grand Cherokee 4 İle Tanışın

Arazi aracı kavramına adını veren Jeep, Grand Cherokee modelini çıkardığı andan itibaren S-Class sınıfında SUV devrimi yaratmıştı.
Jeep Grand Cherokee MK4
Test konuğumuz olan 4. nesil Cherokee zamanın göz kamaştıran dışsal hatları ve ufkunuzu yükselten yaşam alanı ile tam bir iş ve aile arabası. Lügata "cip" sözcüğüyle giren Jeep panjurlarda oynama yapmamakta ısrarlı görünüyor. 

Farlar arasında 7 parçadan oluşan krom detaylı panjur Jeep'in vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Aracı zengin gösteren bu panjur 1993 yılından bu yana eskimeyen bir yenilik. Önceki nesillere göre daha dinamik ve hatlı çizgilere kavuşan Cherokee, omuz çizgisini minimalize ederek aracın daha toplu ve agresif görünmesinde etkili bir rol oynamış.

Şehir içi kullanımına uygun olarak tampon dudaklarında koruyucu lastikler ile gelen Grand Cherokee, istenildiğinde lastiklerin sökülmesiyle opsiyonlu olarak Off-Road aracına da dönüştürülmeye müsait bir yapıda. Geniş davlumbazlar bunun bir habercisi olsa da donanım olmadan araziye dalmak pek sağlıklı olmayabilir.
Standart dışı fabrika opsiyonu ile Quadra-Lift havalı süspansiyonu araca ekletirseniz 34 derece yaklaşma ve 23/27 derece tepe/uzaklaşma açısı elde etmek mümkün. 51 cm suya şnorkelsiz dayanabilen Cherokee, Off-Road/2 modunda 27 cm yüksekliğe erişebiliyor. Sıkı yerleştirmede 790+ litre bagaj hacmi sunan Jeep, 3500 kg çekebilecek kadar güçlü.
İç hatlarıyla da oldukça iddialı olan model eski Jeep kullanıcılarını şaşırtacak. Çünkü eski metal ve plastik göğüs yerini daha ince detaylı ve yumuşak malzemeye bıraktı. Klasik Amerikan modelleriyle arasına metrelerce mesafe çizen 4. nesil Cherokee, orta ekranın sahip olduğu 30 GB hafıza ile multimedya görevini de başarıyla tamamlıyor. Opsiyonlarında navigasyon özelliği aktif olmasa da bu tip bir araç için 2 bin TL harcayarak daha geniş kapsamlı double takmak mantıklı bir seçenek olacaktır. Kol dayamanın hemen önündeki Select Terrain kontrol joysticki ile aracı spor, kar, kum- çamur, kaya ve otomatik modlarından birine geçirebiliyorsunuz. 

Türkiye'de sadece 3.0 l V6 dizel motor seçeneği bulunan araç, ünitesini İtalyan ortağı Fiat'tan almış. Multijet II ünitesi 4 bin devirde 245 HP güç üretebiliyor. Yaklaşık 2,5 tona sahip kasa ile 0-100'e 8,2 saniyede ulaşıyor. 100 km 10,5 l yakıt tüketen araç rakiplerine göre oldukça normal tüketiyor.
Yorum -Selim ERKEKGrand Cherokee artık Avrupalı rakipleriyle rekabet edebilecek seviyeye ulaştı. Özellikle iç mekanı bu sınıf araç düşünen müşterilerin beklentisini karşılayacak duruma gelmiş. Hala Mercedes ML’e yaklaşan bir konfora sahip değil ama eskisinden çok daha iyi noktada olduğu bir gerçek. Bence konforundan en çok çalan unsur, süspansiyon sisteminin derin çukurlarda çok ses çıkarması. Bu durum süspansiyon yüksekliğini arttırdıkça iyice göze çarpmaya başlıyor. Benim fark ettiğim diğer sorun ise frenlerdeydi. Birkaç kez ardı ardına fren yaptığınızda fren pedalı sertleşerek insanı tedirgin ediyor. Tabi bu sorun test aracına özgü de olabilir. Arazi özelliklerini ise aracın üzerinde gelen asfalt lastikleri sebebiyle pek test edemedik. Test edemedik dediğim çamura, balçığa girmedik! Grand Cherokee kuru zeminlerde atalarının gurur duyacağı bir model olduğunu bize kanıtladı. İyi bir lastik takımı ile arazide bir canavara dönüşebileceğini hissettirdi. Fiyat avantajı göz önünde bulundurulduğunda Grand Cherokee hiç olmadığı kadar iddialı bir konumda.
Yorum-Tulu DARICANDördüncü nesil Grand Cherokee bugüne kadar üretilmiş en başarılı Grand Cherokee modeli. Bu sanırım sadece benim değil bu aracı bayilerde kullanacakların da ortak görüşü olacak. İlerleyen zamanlarda otomobilin satış adetlerinin de beni doğrulayacağını düşünüyorum. Peki, neden mi en iyisi? Üçüncü nesil de başarılı bir araçtı. Fakat Jeep markası Amerika pazarını daha fazla düşünerek iç mekanda beklenmeyecek kadar düşük kalitede malzemeler kullanmıştı. Bu da aracın Avrupa pazarlarında satılma şansını düşürmüştü. Yeni modeldeyse geçmişten ders alınmışa benziyor. İç mekan malzeme kalitesi Avrupalı rakipleriyle rahatlıkla boy ölçüşebilecek düzeyde. Aracın Land Rover’ın Terrain Response sistemini andıran yeni Selec-Terrain teknolojisi sürücünün arazideki işini kolaylaştırıyor. İlerlenecek zemini seçmek ve çekişin otomatik olarak sistem tarafından ayarlanması çok başarılı. Test aracımızda asfalt lastiği bulunmasından ötürü çamur gibi kaygan zeminlerde performansını deneyemedik. Ancak özellikle kuru zeminde otomobili yolundan alıkoyabilecek çok az engel olduğunu düşünüyorum.

Yorum Gönder

Yorum (0)

Daha yeni Daha eski