Mozilla, Firefox Güncellemesini Geri Çekti

Sıkça yaşadığımız olayların ardından güvenlik amacıyla çalışmalara başlayan browserlardan ne olup bittiği hakkında ki meraklarımız gün geçtikçe artıyor?
Google Chrome vs Mozilla Firefox
Google Chrome vs Mozilla Firefox
Rekabet halindeki şirketlerin rakiplerin geçme çabası ön planda dururken, tüm tarayıcıların ortak rakibi ve hatta patronları olan Google, kendini yükseklerde tutmak için diğer şirketlere sürekli bir engel çıkarıyor. Oluşturduğu son engel ise Firefox üzerine oldu.

Diğerlerinde de olduğu gibi Mozilla'da artık güvenlik açısından şifreleri yok etmek istedi. Çalışmasına "WebAuthn Standardı" adını veren şirket ne yazık ki beklediği sonuca ulaşamadı. Sebebi ise bildiğiniz gibi Patron GOOGLE. Aslında bu sefer suçu Google'a atmamak gerekir çünkü engeli tam tersine Mozilla çalışanları oluşturmuş. Altyapısında amatör takımın bulunduğu WebAuthn yazılımsal olarak Google hesaplarıyla uyuşmuyor. Bu da büyük bir engel oluşturuyor.

Konuya farklı bir açıdan bakacak olursak, amatör takımın bu çalışması geleceğin Google sürümleri ve Android güncellemeleri ile uyumlu olduğu için geleceğe hazırlık yapılmış diyebilir bu yüzden onları tebrik edebiliriz.

Peki Mozilla yeni sürümüyle kullanılamayacaksa Firefox kullanıcıları ne yapacak?

Firefox kullanıcıları rutin hayatlarına devam edebilirler. Çünkü yeni sürüm marketlere yüklenmeden kaldırıldı bile. Şu an için en güncel Firefox sürümü, bir önceki FIDO U2F olarak hala kullanılmakta.

Son olarak değinmek istediğim diğer bir konu ise; Nedir bu "WEBAUTHN"?

Mozilla Firefox WebAuthn nedir?
WebAuthn nedir?
WebAuthn bir nevi İOS kilidinin tarayıcı hali denilebilir. Günümüzde pek çok banka işlemlerinde ve şirket girişlerinde olduğu gibi bu sistemde de şifreler beynimizde ya da not defterimizde değil, tamamen vücudumuzda gizli kalıyor. Biyometrik olarak çalışan bu sistem gelecekte daha yaygın hale gelecek, hatta uzaktan oturum açmak bile güvendiğiniz birinin parmak izinde olabilecek.

1 Yorumlar

  1. Samsungda buna benzer bir sistem var zaten :) parmak izi ile şifresiz giriş yapabiliyoruz sitelere.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski