NATO'nun En Güçlü Ülkeleri Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

Global Firepower isimli site yaptığı araştırma ile NATO'nun en güçlü 25 ülkesini sıraladı. Açıklanan listede Türkiye'de gerçekten çok iddialı bir konumda yerini almış.

Dünyada ki en büyük donanım oluşumlarından biri olan NATO, bundan 70 yıl evvel 12 ülke katılımı ile kurulmuş ve daha sonra 17 ülkenin daha dahil olduğu en büyük uluslararası askeri donanım kuvveti olduğu kabul ediliyor. Rusya, Çin gibi ülkelerin karşısında engel olmak için ABD öncülüğünde kurulan NATO, 30'a yakın ülkeye ev sahipliği yapıyor olsada içlerinde yinede donanım rekabeti söz konusu.

Global Firepower'ın inceleyerek açıkladığı listeye bir bakalım. Acaba Türkiye kaçıncı sırada? Tahminlerinizi yorumlara yazınız.

25 - Letonya
24 - Arnavutluk
23 - Slovenya
22 - Litvanya
21 - Hırvatistan
20 - Belçika
19 - Portekiz
18 - Slovakya
17 - Macaristan
16 - Danimarka
15 - Bulgaristan
14 - Romanya
13 - Norveç
12 - Hollanda
11 - Çekya
10 - Yunanistan
9 - Polonya
8 - İspanya
7 - Kanada
6 - İtalya
5 - Almanya
4 - Türkiye
3 - İngiltere
2 - Fransa
1 - ABD

10 Yorumlar

 1. Ağa sondan 4. Olmayalım sakın. Tersten başlamışsınız bak. Doların bile ülkemizi darmadağın yaptığı günlerde iç acıcı gelme di bana bu haber. Ben şok.

  YanıtlaSil
 2. ufuk kocabaş24 Mart 2019 12:03

  Ekonomik güç ile askerî gücü ayrı görenlere hatırlatmak isterim Almanya 2. dünya savaşını silah, askeri vb sorunlardan ötürü kaybetmedi. İş öyle bir noktaya geldi ki ekonomisi savaşı finanse etmeye yetmedi. Ekonomi deyince sadece kağıt para falan diye düsünmeyin; bunun içine patlıcandan tutun demire kadar girer. Unutmayın AÇ ASKER SAVAŞMAZ!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dostum bence bilmeden konuşma yıllardır takip ettiğim incelediğim bir konudur ikinci dünya savaşı. Rusya da ki soğuk hava şartlarından kaynaklanıyor almanyanın kaybetmesi kullandıkları mazota sentetik katkı maddeleri kattı almanlar daha çok tank yürütebilmek için ve bu mazotta bu sentetik katkı maddesinden dolayı döndü ve tanklar yürüyemez oldu ayrıca alman askeri rusya topraklarına da alışık değildi günde normal şartlar da 70 km mesafe kat eden alman ordusu rusya daki yağışlar ve soğuk havadan dolayı günde 8 10 km yol alır hale geldi. Ki stalin zaten savaşın başladığı andan itibaren bütün üretim tesislerini ve kamplarını kuzeye taşımış kaçırmış ve tam gaz üretime başlamıştı yani almanya soğukta mazotu çözmeye çamurdan çıkmaya çalışırken stalin ülkenin kuzeyinde deli gibi tank ve uçak bomba vs üretiyordu ki zaten stalingrad dada güçlerini toplayınca abd ninde farklı bir cephe açmasıyla tepesine bindiler . Yani almanya ekonomiden dolayı kaybetmedi . Belgesellerini aç tekrar izle tekrar bir göz gezdir derim.

   Sil
 3. Fransa ve Almanya ordusu o kadar güçlü değil diyenlere gülüyorum. Biraz araştırırsanız TSK envanterinde ne kadar Alman menşeili ürün ve ara malı var anlarsınız. Bizde donanma yeterli değil arkadaşlar, Fransa'nın güçlü bir donanması ve nükleer gücü var.

  Ekonomi kötü giderse askeri güç dahil elimizden her şey gider. Silahı yaparsın, üretecek gücün olmaz. Bakınız 2015te üretilmesi planlabab Altay tankı yıl 2019 olmuş üretilmeye yeni başlanacak deniliyor. Asıl sorun ise satabilecek kadar üretebilecek miyiz? Bakınız MPT-76 da şu an bu sorun mevcut.

  YanıtlaSil
 4. yahu tamamda Almanya bizim gerimizde akıl mantık var olası bir savaşta bu adamlar hayvan gibi üretim yapabilirler fakat biz yapamayız bizim gerimizde olan Almanya 2 haftada bizim 5 katımız tank silah vs üretir ekonomileri de bizimki kadar zarar görmez. Yani 82 atina 83 berlin diye triplere girmeyin.

  YanıtlaSil
 5. Bu sıralama şuan ki durum için geçerli bir savaş patlak verdiğinde sizce türkiye almanya ile boy ölçüşebilir mi? Teknoloji ve ekonomi onlarda savaş durumunda çok kısa sürede türkiyenin askeri gücünü aşabilirler türkiyenin bu listede bu kadar ilerde olmasının sebebi nato üyelerinin tamamen sivil ekonomosinde olmasıdır şimdi gelin terörist, hain, batı sevici veya gavur ilan edin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ona bakarsan öyle bir savaşta Kore Amerika'ya Amerika Rusya'ya Rusya Çin'e 3 5 nükleer bomba atsa toptan yok oluruz. NATO ne demek bir düşün istersen. hani Almanya bize saldırsa mesela o diğer 23 ülke destek vermek zorunda bize falan. hani öyle sebeplerden direkt savaşa girilmiyor öyle. ondan Amerika terör ile yıllarca zayıflattı bizi.

   Sil
 6. Bazı ekonomik sıralamayı konuşan aptal nesil var onlara söylüyorum; Türkiye kendi uçağını tankını silahını teknolojisini ve birçok hava kara deniz ekipmanlarını üretecek düzeyde yüksek maliyetli fabrikalara sahip. Siz hala köy kafası düşünün.

  YanıtlaSil
 7. Ekonomik olarak iyi olmasak da silah olarak çok iyiyiz.Umarım ilerde ABD yerine Türkiye'yi ilk sırada görürüz.

  YanıtlaSil
 8. ABD sırf parasal konularda oldugu için askeri konumda birinci sırada bugun para verilme olayı kesilse en güçlü askeriye Türkiye nin olur

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski