TELEFONLAR İÇİN TAKSİT DÜZENLEMESİNİN UZATILMASI İSTENDİ

Ekonomik nedenler sebebiyle vatandaş telefonunu yenilerken tekrar tekrar düşünmeye başladı. Tüm bunların pazarda bir düşüş yaşattığını savunan m-TOD, cep telefonları için taksit düzenlemesinin ertelenerek kullanıcıya destek çıkılmasını talep etti.

Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD), Ticaret Bakanlığı'nın Kasım 2018’de düzenlenen ‘Perakende Ticarette Uygulanacak İlke Ve Kurallar Hakkında Yönetmelik’ hakkında açıklamalarda bulunup mobil iletişim sektöründe yükselme olması için taksit düzenlemesinin 2019 sonuna kadar devam ettirilmesini talep etti.

Kasım ayında yapılmış olan değişiklik ile beraber Kankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik'in 12/B fırkasında yer alan ‘Cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz.’ bildirgesinin ‘Tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı, fiyatı 3 bin 500 Türk lirasına kadar olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 12 ayı, fiyatı 3 bin 500 Türk lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamaz.’ olarak yeniden değiştirildiğini söyledi.

’Bununla beraber, '12/B maddesinin ikinci fıkrasında fiyatı 3 bin 500 Türk lirasının üzerinde olan cep telefonu satışlarında 6 ay olan taksitlendirme süresi 31 Ocak 2019 tarihine kadar 12 ay olarak uygulanır' geçici maddesi eklenerek tüm cep telefonları satışlarında 31 Ocak 2019'a kadar 12 ay taksitli yapıya geçilmişti.’’ 
sözlerinin yer aldığı açıklama ile ilgili m-TOD Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Terzioğlu şu şekilde sözler sarfetti;

’Ticaret Bakanlığının söz konusu düzenlemesi, sektörde istihdam azalmasının önüne geçerek yeniden canlanmayı da beraberinde getirdi. Mobil iletişim sektöründeki sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla diğer sektörlerde olduğu gibi, taksit düzenlemesinin en azından 2019 sonuna kadar devam etmesini arzuluyoruz.’’

2 Yorumlar

Yorum Gönder

Yorum

Daha yeni Daha eski